Nemôžete vystať určité zvuky ako mľaskanie? Vieme, čím to môže byť spôsobené!

žuvanie žuvačky záber na ústa

Znervózňujú vás určité zvuky? (Zdroj: Freepik/weyo)

Ak prehnane reagujete na „spúšťanie“ zvukov, ako sú napríklad žuvanie alebo bubnovanie iných ľudí do prstov, pravdepodobne máte misofóniu. Minulý rok vedci konečne objavili kľúčové mozgové spojenie zodpovedné za jeho spustenie.

Spojenie prebieha zo sluchovej kôry (mozgové sluchové centrum) do orofaciálnej motorickej kôry (kontrola pohybu tváre, úst a hrdla). To dáva zmysel, pretože väčšina zvukov vyvolávajúcich mizofóniu je spôsobená činnosťami ľudskej tváre – ako je žuvanie alebo dýchanie. „Naše zistenia naznačujú, že u ľudí s misofóniou existuje abnormálna komunikácia medzi oblasťami sluchového a motorického mozgu,“ povedal neurológ Sukhbinder Kumar z Newcastle University vo Veľkej Británii.

Nepríjemný môže byť aj pohľad

Tím analyzoval skeny mozgu od celkovo 75 ľudí s misofóniou a bez nej, aby objavil supersenzitívne spojenie. Údaje sa zbierali bez šumu, so spúšťacími zvukmi misofónie (ako žuvanie), so zvukmi navrhnutými tak, aby boli každému nepríjemné (ako krik) a s neutrálnymi zvukmi (ako dážď).

„Prekvapilo nás, že sme tiež našli podobný model komunikácie medzi vizuálnymi a motorickými oblasťami, čo odráža, že misofónia môže nastať aj vtedy, keď je spustená niečím vizuálnym. To nás vedie k presvedčeniu, že táto komunikácia aktivuje niečo, čo sa nazýva „zrkadlový systém“, ktorý nám pomáha spracovať pohyby iných jednotlivcov aktiváciou nášho vlastného mozgu podobným spôsobom“ povedal Kumar. Znamená to teda, že keď si nepríjemný zvuk spojíme s nejakým predmetom, rovnako nepríjemný pocit v nás vyvolá len pohľad na predmet.

Ako si s týmito zvukmi poradiť?

Vo svojej najťažšej forme môže misfónia spôsobiť, že niektoré pracovné, rodinné a sociálne situácie sú takmer neznesiteľné. Predpokladá sa, že 6 až 20 percent populácie žije s nejakou formou mizofónie, no stále je veľa vecí, ktorým nerozumieme.

Ak dokážeme lepšie pochopiť, ako to funguje, mohli by sme zlepšiť naše prístupy k zvládaniu misofónie, ktorá môže mať vážne negatívny vplyv na každodenný život ľudí. Je teda dnes možné mizofóniu zvládnuť? Napodobňovaním akcie, ktorá vytvára spúšťací zvuk, a tým prevzatím kontroly.



Zdroj: plnielanu.sk, sciencealert.com
Odporúčame