Osviežia vás, ale pomôžu aj pri trávení či opici: Spoznajte všetky druhy šumivých nápojov

Dieťa sype šumienku do vody.

Šumienky boli kedysi mimoriadne populárne najmä u detí. (Zdroj: Plnielanu.sk)

Ochutený nápoj s bublinkami, ktorý je hotový v priebehu pár minút. Aj tak by sa dal opísať populárny zázrak, ktorý si pamätáme ešte z čias socializmu. Legendárne šumienky, ktoré kedysi milovali všetky deti, z pultov našich predajní nevymizli. Stále sú dostupné s rôznymi arómami a dajú sa s nimi pripraviť skvelé drinky aj pre dospelých. Ktorý z nich ochutnáte ako prvý?

Šumienky kedysi bodovali v každej domácnosti

Instantné šumivé nápoje sa pred nežnou revolúciou tešili mimoriadnej obľube hlavne vďaka jednoduchej príprave. Stačilo obsah vrecúška primiešať do vody z kohútika a osviežujúci nápoj bol raz-dva na stole. To bolo praktické napríklad na dovolenke či stanovačke, ale aj v horúcich dňoch, keď mohla byť tekutá pochúťka rýchlo hotová aj bez nosenia ťažkých fliaš.

Niektoré deti tak veľmi zbožňovali penivé bubliny, ktoré šumienky vytvárajú, že si ich sypali rovno do úst alebo si prášok vysypali do dlaní a olizovali si ich. Tradičná receptúra totiž obsahuje kyselinu citrónovú a jedlú sódu. Keď sa tieto dve ingrediencie rozpúšťajú vo vode alebo v slinách, vznikne chemická reakcia, ktorú sprevádza šumenie a bohatá pena. Skúšali ste to pred rokmi aj vy?

Originálna chuť so zlepšenou úpravou

Perlivé nápoje v prášku s nezameniteľnou chuťou, akú poznáme z čias bývalého Československa, dnes na pulty obchodov dodáva Dr. Oetker. Vyberať si môžete až zo šiestich ovocných druhov, pričom jedno vrecúško šumienky vystačí na 0,6 litra osviežujúceho nápoja. Oproti tým pôvodným však majú veľkú výhodu. Tie, na ktoré si spomíname z detstva, boli oveľa viac citlivé na vlhkosť.

Náš tip: Prekvapte svojich hostí na letnej párty či grilovačke malým košíkom plným šumienok, aby sa každý mohol vrátiť do detstva so svojím obľúbeným druhom.

Nápoje v prášku a šumienky od Dr. Oetkera.
Nápoje v prášku a šumienky od Dr. Oetkera sú dostupné v rôznych príchutiach. (Zdroj: Plnielanu.sk)

Osvieženie, prírodná chuť aj dávka vitamínu

Ak si nepotrpíte na bublinky ani šumenie, ale na čo najprirodzenejšie zložky, vyskúšajte nápoj v prášku Pima. Všetky tri príchute – pomaranč, mandarínka aj kiwi totiž obsahujú 100% prírodné arómy a sú obohatené o vitamín C.

Namiesto umelých sladidiel v nich nájdete stéviu, ktorá je prospešnejšia nielen pre zdravie, ale aj postavu. V zložení sa navyše nevyskytujú žiadne konzervačné látky ani syntetické farbivá. Jeden balíček vystačí na prípravu 1 l osviežujúceho nápoja.

Náš tip: Rozmiešajte nápoj Pima s pomarančovou arómou v jednom litri studenej vody a v horúcich dňoch ho podávajte pri raňajkách namiesto džúsu.

Prvá pomoc pri opici aj tráviacich ťažkostiach

Zobudili ste sa po oslave, na ktorej ste to prehnali s alkoholom či množstvom jedla? Zachrániť vás môže šumivý nápoj Bystrinka od Dr. Oetkera. Bystrinka totiž už celé desaťročia patrí medzi najznámejšie „vyprošťováky“. Ako univerzálny liek nielen na opicu prináša úľavu žalúdku, ktorý nezaťažuje cukrom ani sladidlami.

Náš tip: Ak vás klasická verzia Bystrinky príliš neoslovuje, vyskúšajte tú s osviežujúcou arómou mäty piepornej. Podrží vás aj po ťažšie stráviteľnom či mastnejšom obede.

Šumienky ako hlavné hviezdy miešaných drinkov

Hoci sme šumienky milovali najmä v detstve, majú nám čo ponúknuť aj v dospelosti, a to najmä v netradičnom spojení s alkoholom v podobe letných miešaných nápojov. Inšpirovať vás môžu tri videorecepty, v ktorých si príde na svoje každý.

·        Šumivý gin

Šumienku s citrónovou arómou rozmiešame v karafe s vodou. Červený melón nakrájame na kúsky a vložíme do mixéra. Zalejeme ich šumivým nápojom, pridáme lístky mäty a gin. Všetko spolu dôkladne rozmixujeme. Do pohára vložíme pár kociek ľadu, mesiačik citróna alebo limetky a zalejeme drinkom z mixéra.

·        Red Mojito s rozmarínom

Do karafy nalejeme sódu, pridáme biely rum, trstinový cukor, vetvičky rozmarínu a čerstvé maliny. Na záver prisypeme Šumienku aróma malina, dôkladne zamiešame a podávame.

·        Pomarančové Mojito

Do karafy opäť nalejeme sódu, pridáme biely rum a trstinový cukor. Tentoraz však pridáme lístky mäty a šťavu z čerstvého pomaranča. Prisypeme nápoj v prášku Pima s pomarančovou arómou, zamiešame a prelejeme do pohárov. Na zdravie!

SPOZNAJTE VŠETKY DRUHY

Dieťa pije nápoj.
Z ponuky nápojov v prášku od Dr. Oetkera si vyberie naozaj každý. (Zdroj: Plnielanu.sk)

Advertoriál pripravený v spolupráci Dr. Oetker.

Zdroj: Plnielanu.sk/Advertoriál
Odporúčame