Zázračné škrupiny od vajec: Ak ich vyhadzujete, robíte chybu!

Neviete, čo s vaječnými škrupinkami? Spoznajte ich šikové využitie! (Zdroj: GettyImages)

Varíte, pečiete a okolo vás sa hromadia vaječné škrupiny? Obsah vajec je výživovo hodnotným pokladom, no rovnako sú na tom aj ich škrupiny. Ukrývajú v sebe vysoké množstvo vápnika, železo, fosfor, zinok a väčšiu dávku proteínov. Z generácie na generáciu sa dedia babské rady, ako vaječné škrupiny zužitkovať. Pozrite na ich výnimočné využitie v domácnosti, v záhrade aj pri starostlivosti o štvornohých miláčikov.

Na zlepšenie pôdy

Vaječné škrupiny nechajte dôkladne preschnúť a zbavte ich vnútornej blanky. Podrvené na drobné kúsky ich odkladajte do väčšieho uzatvárateľného pohára bez prístupu vzduchu. Na jar škrupiny rozsypte a zamiešajte do pôdy. Sú skvelým zdrojom uhličitanu vápenatého pre vysilenú pôdu. Ako bonus navyše – znižujú kyslosť pôdy a na týchto miestach sa bude dobre dariť cibuli, cesnaku, aj šalátu.

Pomôcka pri predpestovaní rastlín

Pri pestovaní ešte chvíľu zostaňme. Ak máte vo zvyku pestovať si vlastné sadenice zo semien, nie je nič jednoduchšie ako použiť vaječné škrupiny rovnomerne rozložené do obalov na vajcia. Na dne škrupiny urobte malú dierku na odtečenie prebytočnej vody, pridajte trochu substrátu a rastlinu po vyklíčení pravidelne roste alebo kropte. Pestujete ekologicky a s čistým svedomím, že neprodukujete žiadny odpad ani plast navyše. Pred vysadením škrupinu naklepnite kladivkom a spolu so sadenicou vložte do zeme.


Mohlo by vás zaujať: VIDEOTIP Využite vaječné škrupiny: Poslúžia v záhrade ako výživné hnojivo


Výživa do krmiva pre psa

Dostatočný príjem vápnika potrebujú nielen ľudia, ale aj psy. Hoci obaly od krmiva lákajú bohatým a výživným zložením, realita môže byť iná. Ak máte doma psa, ktorý je aktívny, často skáče a behá, alebo naopak – už je vo vyššom veku, doprajte mu stravu bohatú na vápnik. Ocenia to jeho kosti aj zuby. Vaječné škrupiny očistite pod teplou tečúcou vodou a pri teplote 180 °C nechajte piecť 10 – 15 minút. Po upečení budú veľmi krehké. Mixérom alebo mažiarom ich pomeľte na jemný prášok, ktorý môžete zamiešať do krmiva pre psa.

Zlepšovák pri čistení

Tento čistič je nielen účinný, ale aj netoxický a jednoduchý na prípravu. Poslúži ako náhrada za bežne používaný práškový čistič. S jeho pomocou zvládnete očistiť pripáleniny na hrncoch, panviciach aj na sporákoch.

Budete potrebovať škrupiny približne z 10 – 12 vajec. Zbavte ich blaniek a upečte v rúre (podobne ako v bode vyššie). Zomeľte škrupiny na jemný prášok a množstvo, ktoré vám vznikne zmiešajte s dvojnásobkom sódy bikarbóny (pomer 1:2). Pri čistení prášok zmiešajte s malým množstvom octu alebo vody.


Mohlo by vás zaujať: Pri upratovaní, pre zdravie či krásu: Škrupiny z vajíčka využijete aj vy


Pomoc pre zájdené termosky

Ako sa zbaviť usadenín z čaju alebo kávy, ktoré zaniesli steny vašej obľúbenej termosky? Použite prášok z vaječných škrupín. Približne do tretiny termosky nalejte horúcu vodu, pridajte šťavu z polovice citróna a 2 lyžice škrupinového prášku. Termosku uzatvorte a obsah v nej niekoľko minút intenzívne pretrepávajte. Podobnú fintu môžete použiť aj na čistenie usadenín v šálkach alebo vo vázach. Tu si však pripravte hustejšiu pastu zo škrupinového prášku a citrónovej šťavy.

Intenzívna čistiaca maska

Používanie vajec pri príprave domácich pleťových masiek už patrí k tradičným receptúram. Ich zloženie totiž sľubuje takmer okamžitý pocit vyhladenia a lepšej pružnosti. Poďme teraz základnú bielkovú masku na tvár vylepšiť.

Jemný škrupinový prášok (približne 1,5 lyžice) zmiešajte s jedným bielkom. Vzniknutú pastu rovnomerne naneste na pokožku tváre. Nechajte pôsobiť, kým nezaschne. Následne opláchnite vlažnou vodou. Okrem výživy poskytuje rozjasnenie, spevnenie pokožky, viditeľné omladenie aj prečistenie pórov.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame