Skryté nebezpečenstvá striehnu aj v záhrade: Viete, na čo si treba dať pozor?

skryté nebezpečenstvá v záhrade počas práce a kosenie trávy

Záhrada je miestom na relax, ale vyžaduje starostlivosť (Zdroj: Freepik/gpointstudio)

Práca v záhrade zlepšuje náladu, zvyšuje fyzickú odolnosť organizmu, zlepšuje spánok, ale aj znižuje stres. Napriek tomu si treba dať pozor na skryté nebezpečenstvá, ktoré dokážu ohroziť náš zdravotný stav. Vtedy pozitívny prínos záhradkárčenia ustúpi nepriaznivým následkom škodlivých vplyvov. Chcete vedieť, na čo si dávať pozor?

Skryté nebezpečenstvá v záhrade sú rizikom pre zdravie

Pre niekoho je práca v záhrade relaxom, iný ju robí iba z povinnosti. Všetci by sme však mali byť dostatočne obozretní, pretože sa s ňou spájajú aj potenciálne riziká.

1. Náhodné rezné rany a škrabance

Tie sa pri práci v záhrade prihodia pomerne často. Veľakrát nie sú vážne, ale isté ošetrenie a vydezinfikovanie rany určite vyžadujú. Viaceré rastliny majú tŕne, mnohé záhradnícke nástroje sú ostré a aj v pôde sa môžu vyskytnúť ostré predmety alebo úlomky, ktoré spôsobia poranenie. Uistite sa preto, že ste zaočkovaný proti tetanu. Baktérie z pôdy sa môžu dostať do tela a môžu spôsobiť bolesť alebo problémy s dýchaním. Vždy preto noste hrubé a pevné ochranné rukavice.

2. Škodce, ktoré prenášajú choroby

Kliešť je asi najznámejší záhradný nepriateľ človeka. Môže prenášať lymskú boreliózu alebo encefalitídu a spôsobiť horúčku, zimnicu, bolesti hlavy a svalov. Takisto spozorujete nadmernú únavu a kognitívne poruchy. Vhodné oblečenie do záhrady má svetlé farby, aby ste ho mohli ľahšie skontrovalovať. Tiež zvážte použitie rôznych foriem repelentných prípravkov. Sú veľkými pomocníkmi.

3. Škodlivé chemické prípravky a jedovaté rastliny

Pokiaľ nepoužívate čisto prírodné produkty do záhrady, vystavujete sa pôsobeniu škodlivých chemických látok. Okrem toho, že majú škodlivých dopad na ekológiu, na pokožke sa prejavujú začervenaním, svrbením, opuchom, ale aj výraznou suchosťou a vznikom prasklín, ktoré sú náchylné na vznik infekcie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Jarná príprava skleníka: Ako ho vydezinfikovať, aby zostal čistý a bez škodcov aj počas sezóny?

Ďalšou hrozbou sú aj jedovaté rastliny, ktoré tiež spôsobujú podráždenie pokožky. Dôsledne sledujte najmä deti a domácich miláčikov, ktorí by mohli plody alebo listy z týchto rastlín aj skonzumovať.

4. Nedostatok prestávok

Niekedy sa do záhradkárskych prác pohrúžite natoľko, že zabudnete piť, robiť si pravidelné prestávky a oddychovať v tieni. Ak začnete pociťovať závrat, bolesť hlavy a nadmerný smäd, dehydratáciu by ste mali poraziť rýchlym doplnením tekutín, elektrolytov alebo vodou so soľou. Nezabúdajte tiež na opaľovací ochranný krém, pokrývku hlavy a slnečné okuliare, aby vás horúčava neporazila.

5. Nečakané zranenia a vplyv hluku

Pri práci sa môžu stať kedykoľvek, dôležité je neprepínať svoje sily a všímať si signály, ktorými telo komunikuje. Hrabanie lístia, dvíhanie ťažkých bremien alebo jednostranné pletie buriny môže viesť k preťaženiu určitých partií tela alebo aj k vážnejším zdravotným komplikáciám. Je bežné, že v záhrade sa vyskytujú hlasné zvuky z kosačky, drvičov dreva alebo píly. Ochrana sluchu je naozaj dôležitá, mnohé stroje majú rozsah viac ako 80 decibelov, čo už je hranica, ktorá môže spôsobiť trvalé následky na sluchu.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk, Goodhousekeeping.com
Odporúčame