Skúsite to bez mäsa? Doprajte si zdravé bielkoviny v podobe exotického tempehu!

tempeh

thinkstockphotos.com

Ak ste fanúšikom racionálnej výživy, určite ste o tempehu už počuli a možno ste ho aj vyskúšali. Ak ale patríte do tej druhej skupiny, verte, že táto potravina stojí za to, aby ste ju bližšie spoznali a siahli po nej v obchode. Tempeh je totiž chutný, vyznačuje sa viacerými blahodarnými účinkami na zdravie a navyše sa veľmi ľahko pripravuje.

Čo to ten tempeh vlastne je?

Tempeh pochádza z Indonézie a je veľmi rozšírený v celej juhovýchodnej Ázii, čomu vďačí za svoje najčastejšie označenie – Indonézske mäso. Kvôli fermentácii a ušľachtilej plesni sa dokonca niekedy prirovnáva k hermelínu. Je obľúbený predovšetkým pre dobrú stráviteľnosť, skvelú chuť i jednoduchú prípravu.


Mohlo by vás zaujímať: Čo ste o sójovom mlieku možno nevedeli: Zdraviu môže prospievať, ale aj škodiť!


Tempeh máme vďaka plesni

Tento sójový produkt sa vyrába kultivovaním a kvasením celých sójových bôbov. Uvarené bôby sa naložia do kultúry ušľachtilej plesne, ktorá nimi prerastie, spojí ich a vytvorí pevnú hmotu bielej farby. Práve vďaka plesni sa tempeh vyznačuje obsahom vitamínu B12, ktorý je nevyhnutnou zložkou potravy, napríklad, pre vegánov. Je totiž ako jediný čisto živočíšneho, v tomto prípade bakteriálneho, pôvodu a rastlinnými produktmi sa nedá nahradiť.

Obsahuje bielkoviny ako mäso

Prečo by ste mali tempeh vyskúšať? V prvom rade je neskutočne vďačným zdrojom bielkovín a ak ste vegánom či vegetariánom, rozhodne by ste po ňom mali siahnuť. V jedlách sa kvôli tomu používa ako náhrada mäsa. Tempeh v sebe ukrýva veľké množstvo vitamínov, vlákniny i proteínov a obsahuje všetky aminokyseliny ako kompletná bielkovina. V prípade výživových hodnôt je aj podľa odborníkov tým najlepším, čo môžeme zo sóje jesť. Má v sebe obrovské množstvo aminokyselín a neobsahuje žiadny cholesterol. Obsahuje aj prírodné antibiotikum – saponíny a tiež izoflavóny, ktoré tlmia príznaky menopauzy. Nenachádza sa v ňom cukor ani tuk, takže je vhodný aj pri diétnom stravovaní.


Mohlo by vás zaujímať: Kontroverzná sója: Skvelá potravina, alebo potenciálny škodca?


Skvelý chuťou, významný účinkami

Tempeh sa nevyznačuje len dobrou chuťou. Pre náš organizmus má mimoriadne pozitívne účinky, čo sa prejavuje na celkovom zdravotnom stave. Je vhodný pri prevencii a liečbe anémie, nedostatku vitamínu B12, osteoporóze, nádorových a črevných ochoreniach i arterioskleróze.

Nájdete ho pri bio-potravinách

Tempeh zoženiete takmer v každom bio-obchode, ale už aj v niektorých bežných obchodoch. Dokonca si ho môžete pripraviť doma, no ide o časovo aj materiálovo náročný proces. Cena za približne 200-gramové balenie sa pohybuje okolo dvoch eur. Nájdete ho v prírodnej verzii, marinovaný, smažený aj údený. Vyzerajú podobne, ale chuťovo je každý iný.

Jednoduchý na prípravu

Ak vás tempeh oslovil, nie je nič jednoduchšie, ako si ho pripraviť. Vďaka tomu, že chutí tak trochu po orechoch i hubách, pokojne ho pridajte do jedál, kde zvyčajne dávate huby. Ak kúpite prírodný tempeh, je nutné ho tepelne spracovať. V prípade smaženého či údeného môžete tento krok vynechať. Nič nepokazíte, ak ho pridáte do zeleninového či cestovinového šalátu, rizota či zeleniny restovanej na panvici. Ako náhrada mäsa môže byť súčasťou soté ale aj špízov. Pri tempehu sa kreativite medze nekladú. Ak sa však obávate improvizácie, máme pre vás aj rýchly a jednoduchý recept.


Mohlo by vás zaujímať: Sójové produkty a vaše telo: Ktoré sú tie najzdravšie?


Tempeh so zeleninou a ryžou

Potrebujeme:

  • 100g tempehu
  • 1 cibuľa
  • hrozienka, arašidy
  • malý pór alebo jarné cibuľky
  • sójová omáčka, olej
  • 1 lyžička sladkej papriky
  • soľ
  • hrášok, mrkva, zelená fazuľka

Postup:

Na oleji opražíme zeleninu, pridáme cibuľku, hrozienka, arašidy. Všetko dokopy prehrejeme a zalejeme zálievkou – sójová omáčka, voda a paprika. Zmes prevaríme. Podávame s uvarenou ryžou.


Máte skúsenosti s prípravou tempehu? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, mb
Odporúčame