Plánujete výlet s rodinou či vo dvojici? Stavíme sa, že o týchto krásnych miestach v Čechách ste ešte nepočuli!

Staroměstský orloj

Staroměstský orloj je tretí najstarší najlepšie zachovaný orloj na svete (Zdroj: GettyImages)

Česko bolo odjakživa naším najbližším susedom. Máme s nimi spoločnú značnú časť histórie, kedysi sme zdieľali spoločný štát a príliš sa nelíšia ani naše zvyky a tradície. Prečítajte si viac o krajine, ktorá si za posledné storočia prešla mnohými zmenami a aktuálne je na ceste stať sa aj ekonomicky súčasťou západnej Európy.

V článku sa dočítate:

Malý gigant s vlastnou menou

Česká republika je od tej našej väčšia zhruba o polovicu. Jej samostatnosť sa datuje k 1. januáru 1993, teda presne v deň, keď sa z Československa stali dve samostatné republiky. Má približne 10,5 milióna obyvateľov, pričom 1,3 milióna z nich žije v hlavnom meste Praha. Tá vznikla v 9. storočí, aj keď vtedy už stáročia na tomto mieste sídlili Kelti.

Z celkovej populácie Česka je domácich obyvateľov 89 %, Slováci tvoria jedno percento, teda viac ako 100-tisíc obyvateľov. Česko má až 57 % obyvateľstva, ktoré sa nehlási k žiadnemu náboženstvo, pri poslednom sčítaní malo len 12 % kresťanov. Z pohľadu ekonomiky je 36. krajinou s najlepším HDP na svete a to aj napriek vlastnej menej – českej korune. Najlepšie ekonomické vzťahy má so Slovenskom.

Rotunda v Kroměříži
Rotunda v Kroměříži (Zdroj: Unsplash.com/Anna Gru)

Stabilné územie po celé stáročia

Kelti boli prvými obyvateľmi terajšieho Česka a to už v 3. storočí pred Kristom. Počas prvého storočia nového milénia ich z územia vytlačili Rimania, neskôr Slovania z východu. V 7. storočí patrili pod Samovu ríšu ako prvé veľké kniežatstvo. Neskôr bola Morava pohltená iným panovníkom – Svätoplukom. Až po nej sa začala písať slávna česká história, ktorú začal rod Přemyslovcov.

České kniežatstvo bolo jedno z najstabilnejších počas stredoveku a raného novoveku a bolo súčasťou Rímsko-nemeckej ríše. Krajine vládli mená ako Přemysl Otakar I. či Rudolf II. Habsburský. Národným hrdinom 15. storočia sa stal Ján Žižka, ktorý vymyslel obrannú taktiku vozovej hradby. Zomrel počas vojenského obliehania.

Novodobé dejiny sa začínajú písať začiatkom 19. storočia po zániku Rímsko-nemeckej ríše. Česko už nebolo elektorátom, územie bolo rozdelené a nastalo národné obrodenie. To vyústilo do spoločného štátu Čechov a Slovákov po prvej svetovej vojne. Krajina odolala aj zmenám po ďalšej vojne a v roku 1968 sa stala satelitom Moskvy. Po nežnej revolúcii osamostatnené Česko vstúpilo do aliancie NATO (v roku 1999) a do Európskej únie v roku 2004 spolu so Slovenskom.

Chodíte na výlety do Českej republiky?

Prijmú euro?

Stále aktuálna polemika, ktorá trápi český parlament, je prijatie eura ako svoju menu. Aktuálne sa tam platí českými korunami, ktoré sú aj v čase inflácie pomerne stabilnou menou. Podľa portálu Euractiv nemá Česká republika v úmysle počas najbližších rokov prijať euro. Toto vyhlásenie pochádza z úst samotného premiéra.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pisa našimi očami: Okrem šikmej veže je tu aj mnoho ďalších krásnych miest

„Pre Česko nie je zavedenie eura témou, ktorá je aktuálne na stole,“ vyhlásil Petr Fiala. Euro by zjednodušilo platenie turistom (najmä z Európy), zvýšilo by stabilitu cien v Česku, mierne posilnilo ekonomiku a zjednodušilo platenie obyvateľom mimo republiky. Napriek tomu sa aj v časoch inflácie ukázalo, že česká koruna má tuhý koreň.

Pražský orloj
Pražský orloj (Zdroj: Unsplash.com/Raul Cacho Oses)

Dali svetu Formana, Gotta a dobré pivo

Nakoľko bolo české územie stáročia na pomedzí nemeckých a slovanských krajín, odnieslo si z tradícií z každého niečo. Kolískou ľudových krojov je mesto Vracov na juhovýchode krajiny (neďaleko Skalice), kde sa každoročne konajú festivaly. Síce neoslavujú príchod Troch kráľov alebo 1. september, za sviatky považujú 28. október, teda deň samostatnosti Československa a majú aj Deň Jána Husa, ktorý pripadá na 6. júl.

Aj keď sú Česi vo veľkom neveriaci, oslavujú dva najväčšie kresťanské sviatky vo veľkom. Ich Vianoce sú veľmi podobné tým našim. Veľká noc už nie tak úplne. Čím západnejšie sa vydáte, tým menej chlapci šibú dievčatá a skôr spolu hľadajú skryté vajíčka. Za české národné jedlo sa považuje vepřo-knedlo-zelo.

K najväčším osobnostiam Česka posledného desaťročia patrí nepochybne Karel Gott. Jeho hudbu oceňovali nielen doma, ale aj u nás, v Nemecku a prakticky v celej Európe. V 60. rokoch odišiel do Ameriky český režisér Miloš Forman, kde nakrútil oceňované filmy ako Vlasy, Prelet nad kukučím hniezdom či Amadeus. Jediným českým oscarovým filmom od éry samostatnosti je Kolja z roku 1996, nakrútil ju Jiří Menzel.

Česi patria k najväčším konzumentom piva na svete. Z najväčších pivovarov musíme spomenúť Plzeňský prazdoj, Staropramen a Budějovský Budvar. České pivá sú oceňované na celom svete, pričom značka Pilsner Urquel patrí k jednej z najrešpektovanejších vo svojej oblasti.

České pivo
České pivo (Zdroj: Unsplash.com/Bohdan Stocek)

Pomenej hôr, pomenej jazier

Tretinu celej krajiny pokrývajú lesy, vo väčšine prípadov ihličnaté. Listnaté buky sa zachovali len na menších plochách v okolí Šumavy. V lesoch žije pomerne pestrá fauna, dominujú jej jelene a srny. Česko sa nachádza v rovnakom podnebnom pásme ako Slovensko a ročné obdobia sa tam striedajú podobne ako u nás.

Napriek tomu nie je tak hornatou krajinou. Najvyšší vrch Snežka sa nachádza v Krkonošiach, má 1603 metrov nad morom a leží na hraniciach s Poľskom. Krajina má na svoju veľkosť pomerne málo vodných nádrží. Najväčšia z nich je Lipno s hĺbkou maximálne 25 metrov.

Zaujímavé fakty jednou vetou

  • V roku 2019 sa Česko umiestnilo na 7. priečke najbezpečnejších krajín sveta podľa Global Peace Index, v roku 2020 bolo 8.
  • Česko má najviac hradov na obyvateľa na svete, dohromady ich stále stojí viac ako 2 000.
  • Pražský orloj sú tretie najstaršie astronomické hodiny na svete, dodnes sú funkčné vďaka mechanike.
  • Čech Josef Čapek ako prvý použil slovo „robot“ v knihe R.U.R.
  • Zhruba 90 % obyvateľov má aspoň stredoškolské vzdelanie, čo je jeden z najväčších podielov v Európe.
  • Karlova univerzita v Prahe je najstaršou v strednej Európe, vznikla v roku 1348.
  • Česi boli tretím národom, ktorý sa ocitol vo vesmíre po Rusku a USA a to v roku 1978 astronautom Vladimírom Remekom.
  • Písmeno Ř nevyužíva okrem češtiny žiadny iný jazyk na svete.
  • Česi sú uznávaní svetoví videoherní tvorcovia, na konte majú známe tituly ako Mafia, Kingdom Come, Eurotrack Silmulator či Beat Saber, dostupný aj vo virtuálnej realite.
  • Počas 20. storočia zmenila Česká republika svoj názov až deväťkrát.
  • Pražský hrad je najväčší stredoveký hrad na svete s dĺžkou 570 metrov (je to dĺžka približne siedmich futbalových ihrísk).
  • Český neurológ Jan Janský bol prvý, kto rozdelil ľudskú krv do typov, aké poznáme dnes.

Tipy na výlety

Prahu máte zrejme pochodenú a preto vám odporučíme miesta, ktoré ste v Česku ešte možno nevideli a pravdepodobne o nich ani len netušili.

Kaňon Veľká Amerika

Priehlbina v Stredočeskom kraji nesie aj názov český Grand Canyon. Vápencový lom vyhľadávajú nielen turisti, ale aj filmári a fotografi. Po jeho okolí vedú označené cestičky, ale vybrať sa môžete aj priamo dovnútra. Prechádzka po okolí má zruba 2 kilometre a nenáročný terén.

Výlet odporúčame skombinovať s návštevou Prahy a vyhradiť si naňho aspoň pol dňa. Autom by vám cesta z Bratislavy trvala zhruba 3 a pol hodiny, preto odporúčame Veľkú Ameriku spojiť s inými výletmi v okolí hlavného mesta.

Bzenecký zámok

Zámok v okrese Hodonín vás opantá svojou krásou. V minulosti bol dvakrát zbúraný a zasa postavený. Pozrieť si môžete jeho nádherné okolie, aj keď vstup dnu je zakázaný. V jeho okolí sa nachádzajú udržiavané záhrady.

Bzenecký zámok je skvelý tip aj na jednodňový výlet, nakoľko sa nachádza len 10 kilometrov za hranicami. Dostanete sa sem aj z Bratislavy vlakom smerom na Brečlav, kde prestúpite na medzimestský spoj.

Mestečko plné zábavy

Tridsať kilometrov za Brnom nájdete zábavný park Šikland vytvorený do westernového mestečka. Je najväčším svojho druhu v Čechách a nájdete tu aquapark, lanový park, zrkadlový labyrint, rekreačný vlak, skákanie hrady a mnohé ďalšie atrakcie.

Nachádza sa za obcou Blažkov. Z Brna vás tam navedú tabule alebo GPS v aute, cesta z Bratislavy trvá približne dve hodiny. Hromadnou dopravou je cesta veľmi komplikovaná. Odporúčame tu stráviť celý deň, preto sa na cestu vydajte už skoro ráno.

Výlet v oblakoch

Jednou z najväčších atrakcií na Dolnej Morave je 55 metrov vysoká vyhliadková veža neďaleko chaty Slaměnka. Minulý rok tam dokonca postavili obrovský vysoký most Sky Bridge s dĺžkou 721 metrov, čo ho robí najdlhším svojho druhu na svete.

Most sa nachádza na hraniciach Olomouckého a Pardubického kraja. Autom z Bratislavy vám sem cesta zaberie približne štyri hodiny, ak ale žijete pri českých hraniciach, je to o hodinu menej. Ten zážitok rozhodne stojí za to.

Zoo plná papagájov

Našim posledným tipom na zaujímavý výlet je Zoo v Bošoviciach. Je unikátna, pretože ako jediná v Česku chová viac ako 200 papagájov, konkrétne 52 druhov. Komplex prevádzkuje manželský pár, ktorý sa takto rozhodol zachrániť aj niektoré druhy na pokraji vyhynutia.

Zoo sa nachádza len 10 kilometrov pred Brnom. Z Bratislavy to máte hodinu a pol cesty. Ak nemáte auto, dostanete sa sem rýchlikom smerom do Brna, odkiaľ premáva pravidelná medzimestská doprava.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, britannica.com, european-union-eu, euractiv.com, amazingczechia.com, czechuniversities.com, kudyznudy.cz
Odporúčame