Kúrenie v peci či krbe sa postará o romantiku: Ak budete spaľovať toto, hrozí vám pokuta!

oheň a kúrenie v peci

Inšpektori životného prostredia majú právo vstúpiť do obydlia na kontrolu kúrenia (Zdroj: Pixabay/ivabalk)

Vykurovacia sezóna je tu a kúrenie v peci či krbe prináša okrem pocitu tepla aj pohodu v podobe zvukov praskajúceho dreva alebo peliet. Je dôležité vedieť, ktoré druhy paliva sa môžu v peci alebo krbe spaľovať a rovnako, treba byť informovaný aj o tom, čo sa nemôže spaľovať. Odpad ako plastové obaly a iné spotrebné odpady by mali skončiť vytriedené v kontajneri. Podozrenie na spaľovanie odpadu v dome možno nahlásiť priamo obci. Zelená linka envirorezortu o tom informovala na sociálnej sieti.

Nesprávne kúrenie v peci či krbe vás môže stáť pokutu

Zákon o ovzduší, ktorý je účinný od 1. júla, zakazuje spaľovať odpad alebo palivo vyrobené z odpadu v iných zariadeniach, ako sú spaľovne alebo zariadenia na spoluspaľovanie odpadov, vysvetlila linka. „Podnet týkajúci sa podozrenia z toho, že váš sused spaľuje vo svojom obydlí odpad, sa nahlasuje na obec, ktorá má podľa zákona o ovzduší povinnosť, ak ide o podozrenie na spaľovanie takéhoto odpadu v obydlí určenom na trvalé alebo prechodné bývanie, písomne upozorniť prevádzkovateľa do piatich pracovných dní na to, že takéto podozrenie voči nemu bolo na obec podané,“ uviedli environmentalisti.

V tomto upozornení zároveň obec oznámi, že v prípade opakovaného podnetu vykoná kontrolu na mieste Slovenská inšpekcia životného prostredia alebo ňou poverená osoba. Inšpektori majú podľa Zelenej linky právo vstúpiť do obydlia na kontrolu a odber vzoriek a prevádzkovateľ je povinný to umožniť. O súčinnosť tiež môžu požiadať policajtov. Ak spaľovanie odpadu v peci či krbe preukážu fyzickej osobe, hrozí jej pokuta do výšky 5 000 eur. Právnické osoby môžu dostať pokutu do 10 000 eur, priblížila linka.

Okrem toho, že majiteľovi pri nedodržaní zákona o ovzduší hrozí pokuta, nevhodným odpadom, ktorý doma spaľuje si poškodzuje krb alebo pec a tie potom nemôžu slúžiť dostatočne dlho. Zároveň Zelená linka poukázala, že znečistený vzduch je na Slovensku príčinou až približne 5 000 predčasných úmrtí ročne. Znečistené ovzdušie má výrazne negatívny vplyv na zdravie ľudí a životné prostredie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pri vykurovaní ušetríte, ak dodržíte nasledujúce rady: Zima sa blíži, pripravte sa už teraz!

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame