Spravte veľkému bruchu rázny koniec: S týmito radami sa vám to konečne podarí!

Tučné brucho

flickr.com/u-o-0024

Tuk na bruchu je problémom mnohých mužov i žien. Nielenže nevyzerá veľmi esteticky, ale je tiež nebezpečný pre naše zdravie. Zbaviť sa ho vyžaduje odhodlanie a pár správnych zásad, ktorých sa treba držať. Začať s nimi môžete ešte dnes.

Starnutie a dedičnosť sú dva faktory, ktoré môžu zohrávať význam pri naberaní tuku v oblasti pása, netreba sa však na ne vyhovárať. Schudnúť totiž môže naozaj každý – aj keď jednému to ide jednoduchšie ako druhému. Základom je dodržiavať niekoľko faktorov.

Nestačí len posilňovať

Mnoho ľudí, ktorí sú nespokojní s obvodom svojho pása si myslí, že ho zníži posilňovaním tejto oblasti – napríklad sklápačkami. Realita je však trochu iná. Hoci ani posilňovanie nie je naškodu, v prvom rade sa treba zamerať na kardio cvičenie – beh alebo aspoň veľmi rýchlu chôdzu, aerobik a ďalšie aktivity, pri ktorých je tep primerane zvýšený.

  • Kedy cvičením chudnete najlepšie?

Od čísla 220 odpočítajte svoj vek. Suma ktorú dostanete približne označuje vaše tepové maximum. Tuky sa najviac spaľujú, keď vaše telo šliape na 55 až 65 percent z tohto čísla.

Ako príklad môžeme uviesť Máriu, ktorá má 50 rokov.

220-50 = 170 (maximálna tepová frekvencia)

170 x 0,55 = cca 93 tepov za minútu, 170 x 0,65 = cca 111 tepov za minútu

Ak chce Majka efektívne chudnúť, mala by vyberať aktivity v takej intenzite, aby mala tep 93 až 111 tepov za minútu.

  • Starší a obézni ľudia pozor

Ľuďom od približne 65 rokov nahor stačí dosahovať približne 50 percent maximálnej tepovej frekvencie. Pozor by si mali dať aj mladší ľudia, ktorí majú výraznú nadváhu a s cvičením len začínajú. Lepšie je ísť na to opatrne a postupne sa dotiahnuť na spomínanú hranicu.

  • Koľko treba cvičiť?

Možno vám niekto povie, že stačí cvičiť dvakrát týždenne, ale ak chcete naozaj schudnúť a nie si len váhu udržiavať, mali by ste sa hýbať štyrikrát za týždeň aspoň 30 minút.


Mohlo by vás zaujať: Zbavte sa konečne tuku na bruchu: Naservírujte si týchto osem potravín


Vyhnite sa saturovaným tukom

Práve tieto tuky sú pre oblasť brucha to najhoršie. ,,Saturované tuky sú ešte horšie, ako sa predpokladalo,“ vyjadril sa Lawrence L. Rudel, PhD z Wake Forest University, na ktorej sa uskutočnil výskum v tejto oblasti. ,,Jedálniček bohatý na saturované tuky vedie k ukladaniu tuku na bruchu a k priberaniu – a to aj pri nezmenenom počte prijatých kalórií,“ vysvetlil. Nie je teda jedno, či telu dodáte 1000 kalórií v podobe hranoliek, mastnej pizze či keksov alebo napríklad v podobe grilovaných kuracích pŕs a ryže. Skúste sa aspoň nejaký čas vyhýbať slanine, klobásam, mastným salámam, masti, maslu, margarínom, vyprážaným jedlám, ale aj niektorým pekárenským výrobkom – napríklad tým z lístkového cesta a ďalším zdrojom nasýtených tukov.

Obmedzte aj celkový príjem kalórií

Zamyslite sa, ktoré „zbytočné“ jedlá by ste vedeli vynechať alebo ich variovať zdravšími pochúťkami. Napolitánky na desiatu vymeňte za jablko, chipsy za hrsť nepražených nesolených orieškov a na večerné jedenie zabudnite rovnako ako na tvrdý alkohol či sladké likéry. Pre lepší prehľad toho, čo zjete a vypijete (nezabúdajte ani na sladené nealko nápoje, ktoré majú pomerne veľké množstvo prázdnych kalórií), si môžete aspoň pár dní všetko zapisovať. Možno budete prekvapení, koľko toho cez deň len tak mimochodom pojete.


Mohlo by vás zaujať: Chudnutie po päťdesiatke: S týmito tipmi sa podarí zhodiť kilá navyše aj vám


Nepodceňujte spánok a obmedzte stres

Stres a nedostatok spánku sa takmer určite podpíše aj na vašej postave – najmä ak patríte k tým, ktorí si v noci radi niečo zahryznú alebo jedlom zaháňajú pochmúrne myšlienky. Ak cítite, že nespíte dostatočne, nepodceňujte tento problém – len by ste si zarobili na ďalšie zdravotné problémy. Skúste sa upokojiť a doprajte svojmu telu pomôcky na nastolenie pohody a pre dobrý spánok:

  • meditácia či joga alebo dychové cvičenia vás upokoja a pomôžu zaspať
  • minimálne dve hodiny (ale ideálne ešte dlhšie) pred spaním nejedzte a na večeru uprednostňujte ľahšie jedlá
  • vyberajte si knihy bez napínavého príbehu, ktorý vás môže pri zaspávaní rozptyľovať – skúste poviedky alebo verše
  • doprajte si bylinkový čaj určený na tento účel – napríklad medovku
  • pomôcť môže aj aromaterapia – upokojujúca je napríklad vôňa levandule

Ako sa tuku uloženého v oblasti brucha zbavujete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: flickr.com/u-o-0024 , flickr.com/u-o-0024, Viera
Odporúčame