Rastlina mesiaca: Tučnolist by vám mal priniesť do domácnosti peniaze – takto sa mu bude dariť!

Tučnolist

Tučnolist je pomerne nenáročná izbová rastlina (Zdroj: GettyImages)

Ak hľadáte rastlinu, ktorá zvládne aj pestovateľov začiatočníkov, siahnite po tučnoliste. Pri dobrej starostlivosti sa vám odvďačí nevídanou krásou.

Viac ako 200 druhov

Tučnolist môžeme nájsť aj pod označením Crassula. Má viac ako 200 druhov, ktoré sa líšia najmä tvarom a farbou lístkov. Medzi najobľúbenejší patrí najmä tučnolist vajcovitý, latinsky crassula ovata. Nech si už vyberiete akýkoľvek druh tak vedzte, že sa o nich traduje, že do domácnosti prinesú bohatstvo aj pozitívnu energiu. Táto dlhoročná rastlina býva vysoká iba zopár desiatok centimetrov, avšak v závislosti od druhu je možné z nej vypestovať aj menší stromček.

Starostlivosť je jednoduchá

Táto rastlina pochádza z južnej Afriky či Ameriky. Znamená to, že obľubuje slnečné stanovisko a teplo. Dariť sa jej bude na parapete okna a v niektorých prípadoch aj počas slnečných dní vonku. Netreba zabúdať ani na vodu, avšak pravdou je, že nie je potrebné to s ňou preháňať. Tento sukulent stačí iba jemne poliať jedenkrát za týždeň. Ak zabudnete, nič sa nedeje, prežije aj pár dní sucha.

V zime mu stačí dokonca ešte menej zálievky, maximálne raz za 20 dní. Ak by ste tučnolist príliš polievali, zhnili by mu korene a opadávali by mu listy. Dôležité tiež je, aby mal priepustnú pôdu. Dariť sa mu bude aj v takej, ktorú zmiešate s pieskom. Občas ho môžete aj prihnojiť. Dajte mu však iba štvrtinovú dávku oproti ostatným rastlinám. Vyberajte také hnojivo, ktoré obsahuje nižší obsah dusíka.


Náš tip: Tučnolisty niekedy trápi aj bakteriálna hniloba či pleseň. V takomto prípade sa zbavte poškodených lístkov a presaďte raslinu do novej zeminy. Nezabudnite jej zabezpečiť dostatok slnka.


Rozmnožovanie rastliny

Tučnolist sa dá aj rozmnožiť a je to úplne jednoduché. Jeho rozmnožovanie by ste mali vykonať na jar, aby do leta stihol zakoreniť. A ako na to? Odstrihnite najvrchnejší list a dajte ho na pár dní do vody, kde pustí korienky. Následne ho nechajte trochu preschnúť a zasaďte do maličkého priepustného kvetináča. Mierne zalejte, uložte na slnečné miesto a už iba pristupujte k nemu tak, ako pri dospelých tučnolistoch.

V prípade presádzania zas zvoľte koniec leta. Ubezpečte sa ale, aby bola pôda suchá a kvetináč primerane veľký. Využiť môžete aj substrát pre sukulenty. Tučnolist môže aj kvitnúť. Potrebuje však k tomu skvelé podmienky a rastlina by mala byť aspoň 5 rokov stará.

Strihanie a tvarovanie tučnolistov

Z tučnolistu vajcovitého je možné mať aj menší a bohatý stromček. Nejde to však hneď. Najskôr počkajte, kým nevyrastie do výšky aspoň 20 centimetrov. Vtedy by už mal mať zhrbnutú stonku. Následne môžete vrchnú časť odstrihnúť, vďaka tomu sa na tomto mieste začne formovať.

Konáriky ideálne strihajte v mesiach apríl až september. Pre dosiahnutie prirodzeného stromového tvaru odstráňte spodné konáre aj listy. Koruna sa stane kompaktnejšou, ak budete pravidelne zaštipovať mladé výhonky.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame