Trápia vás suché ruky? Príčin a riešení je niekoľko, poradíme vám správnu starostlivosť!

Ako sa starať o suché ruky

Ako sa starať o suché ruky? (Zdroj: Gettyimages)

Jeseň je obdobím, kedy sa mení nielen príroda, ktorá sa začína sa pripravovať na dlhý odpočinok, pod vplyvom počasia sa mení tiež naše telo. Špeciálne ruky, časť nášho tela, ktorá azda ani na chvíľu neoddychuje, dostáva počas jesene a zimy poriadne zabrať. Ak aj vy trpíte suchými rukami, začínajte sa do nasledujúcich riadkov. Možno sme pre vás našli riešenie.

Práca aj ročné obdobie

Každodenná práca, stret s baktériami, rôznymi chemikáliami či povrchmi a v neposlednom rade aj sychravé počasie, sa odrazia počas týchto mesiacov na našich rukách v podobe suchej a napnutej pokožky. Odborne povedané, dochádza ku strate lipidovej vrstvy, čo naruší ochrannú bariéru. Myslieť by sme však mali aj na ceramidy. Ide o malé molekuly, ktoré zachytávajú a udržiavajú vlhkosť.

Príznakom suchých rúk je najmä popraskaná koža, pocit pálenia či napnutia na rukách a svrbenie. Dôkaz sa však ukáže aj na nechtoch. Tie budú výrazne oslabenejšie, budú sa lámať a tvoriť sa budú zádery nechtovej kože.

Najčastejšie príčiny, ktoré spôsobujú suché ruky

  • Počasie: O vplyve počasia nie je reč iba náhodou. Na pokožku na rukách vplýva najmä chlad. Následne, keď vzduch vyschne a telo nemôže udržať vlhkosť, začne dávať najavo, že niečo nie je v poriadku.
  • Nedostatočný pitný režim: To, že by sme denne mali prijímať aspoň 1,5 až 2 litre tekutín, je dobre známe. Pitný režim prospieva k fungovaniu celého ľudského organizmu a vplyv má i na pokožku. Ak totiž nebude pokožka dostatočne hydratovaná, dá to najavo aj suchými a popraskanými rukami.
  • Vek: Vo vyššom veku, kedy telo nemá dostatok kyseliny hyalurónovej a začína ochabovať, sa stáva pokožka na celom tele suchšia, ruky zároveň.
  • Čistota: Znie to možno zvláštne, avšak ublížiť si môžeme aj prílišnou čistotou a umývaním rúk, a to tiež v prípade, že si ruky umývame v teplej vode. Zbavíme sa totiž nielen baktérií, ale tiež už vyššie spomínaných lipidov.

Koho sa problém týka?

Príčin, ktoré spôsobujú suché ruky je naozaj veľa. Znamená to, že táto nepríjemnosť môže postihnúť kohokoľvek z nás. Na druhej strane, je preukázané, že náchylnejší sú ľudia, ktorí si často umývajú ruky a taktiež tí, ktorí žijú v chladnom podnebí. Suché ruky sú však často sprievodným javom aj pre tých, ktorí trpia rôznymi ochoreniami. Hovorí sa najmä o cukrovke, lupuse, psoriáze či osobách, ktoré sú náchylné na rôzne ekzémy. Na pozore by sa však mali mať aj ľudia, ktorí pracujú ako:

  • lekári a zdravotné sestry
  • kaderníci
  • pracovníci v kúpeľoch či wellness centrách
  • osoby prichádzajúce do kontaktu s chemikáliami

Pozor na teplotu vodu pri umývaní

Riaditeľka detskej dermatológie a lôžkovej dermatológie v jednej zo svetových všeobecnej nemocníc, Doktorka Daniela Kroshinsky, v jednom z vyjadrení pre známy portál uvádza, že ruky by sme si nemali umývať horúcou vodou. Tá totiž kožu vysuší a účinnosť umytia nezvýši. Ruky by sme si tiež mali umývať 20 sekúnd.

Nie je mydlo ako mydlo, nezabúdajte na krém

Odborníčka na ľudskú kožu a zakladateľka známej londýnskej Premier Laser and Skin Clinics, Lucy Xu, hovorí, že pri umývaní rúk treba používať zvlhčujúce mydlo. Vďaka správne zvolenému prostriedku by tak nedochádzalo k vysušeniu rúk. „Mali by ste tiež dávať pozor na mydlá s prísadami, ako je glycerín a lanolín,“ povedala Xu pre prestížny magazín.

Krém by sme mali používať pravidelne. Dokonca je dobré naniesť si ho v menšej vrstve aj vždy po umytí a jemnom presušení rúk. V prípade, že sú vaše ruky veľmi suché či popraskané, je najlepšie naniesť si na ne vazelínu. Dostať ju kúpiť v akejkoľvek lekárni. Dobrou voľbou je tiež pravidelne vykonávať peeling na ruky. Zjednodušene povedané, starostlivosť o pokožku na tvári by ste mali preniesť aj do starostlivosti o pokožku na rukách.

Náš tip: Vedeli ste, že v drogérii dostať aj textilovú masku na ruky? Je podobná tým, ktoré bežne používame na tvár. Urobte si domáci wellness so všetkým, čo k tomu patrí. 

Dezinfekcia rúk

Posledné mesiace a situácia spojená so šírením koronavírusu nás naučila používať ešte o čosi viac dezinfekciu na ruky. Okrem zničenia baktérii je to však dobrou prevenciou aj v prípade, že nemáte veľmi špinavé ruky, no potrebujete si ich potrebujete vyčistiť.

Jemné sušenie

Platí to nielen pri probléme so suchými rukami. Z hľadiska hygieny je najlepšie, ak má každý člen domácnosti svoj vlastný uterák na ruky. Ruky by sme si mali sušiť opatrne, nedrhnúť si ich uterákom aby neprišlo k poraneniu pokožky. Úplne postačí iba chytiť uterák do rúk a vrátiť ho späť. Najideálnejšou možnosťou je ale používať mäkké papierové obrúsky.

Rukavice

Nielen počas chladnejšieho obdobia je žiadúce nosiť rukavice. Snažte sa ich používať vždy, keď dlhodobo prichádzate do kontaktu s vodou. Naučte sa umývať riad v rukaviciach. Vďaka tomu sa nebudete dotýkať špinavého a mastného riadu a vaše ruky nebudú vystavené horúcej vode a prípravku na čistenie riadu.

Náš tip: Nezabudnite používať gumené rukavice aj pri čistení domácností, kúpeľne obzvlášť a pri akomkoľvek kontakte s agresívnymi látkami. 

Vyskúšajte domácu kúru

Už naše staré mamy vedeli, aké je dôležité pestovať si krásne a zdravé ruky. Aj v dnešných časoch, kedy sa obchody v regáloch prehýbajú pod ponukou krémov na ruky, je na mieste vyrobiť si ten vlastný. Vďaka tomu budete vždy vedieť, čo sa v kréme nachádza a ktovie, možno vám ulahodí viac ako ten kupovaný. Toto sú naše 2 obľúbené a overené krémy na ruky, ktorých výrobu zvládnete aj vy doma.

Maslový vhodný pre každý deň

  • štvrť šálky bambuckého masla
  • štvrť šálky kokosového oleja
  • štvrť šálky kakaového masla
  • 2 PL dužiny z aloe vera
  • 1 PL olivového oleja 

Maslo necháme roztopiť vo vodnom kúpeli. Pridáme dužinu z aloe vera, olivový olej a ak chceme, aby nám krém aj voňal, môžeme primiešať pár kvapiek vonného éterického oleja podľa vlastného uváženia.

Peeling vhodný pre suchú a popraskanú kožu

  • polovica citróna
  • 2 PL olivového oleja
  • 1 PL cukru

Citrón vyšťavíme, primiešame k nemu olej, cukor a nanesieme na ruky. Jemne pošúchame a necháme pôsobiť približne 10-15 minút. Po tom opláchneme. Základom každého dobrého peelingu je granulovitá zložka.

Nezabudnite! Ak je vaša suchá koža na rukách sprevádzaná začervenaním, bolesťou či stav sa nezlepšuje, vyhľadajte lekára.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, medicalnewstoday.com, healthline.com
Odporúčame