Testovanie kozmetiky na zvieratách: Ako prebieha a prečo ho nie je ľahké zastaviť?

Testovanie kozmetiky na zvieratách

Testovanie kozmetiky na zvieratách (Zdroj: AdobeStock)

Výsledky výskumu neziskovej organizácie Cruelty-Free Kitty ukazujú, že 44 z 50-tich najväčších a celosvetovo najúspešnejších kozmetických značiek testuje svoje produkty na zvieratách. Ak chceme zistiť, ako testovanie prebieha, a prečo je zložité tieto testy zastaviť, tak musíme ísť priamo ku zdroju.

Obrátili sme sa na Ing. Martinu Dudovú, PhD., zakladateľku kozmetickej značky Kvitok®, ktorá ako prvá ručne vyrábaná slovenská prírodná kozmetika získala oprávnenie pre používanie medzinárodne uznávaného loga spoločnosti Cruelty Free International Leaping Bunny – jediného celosvetovo platného certifikátu pre kozmetické spoločnosti, ktorých výrobky vrátane jednotlivých zložiek nie sú testované na zvieratách.

Zároveň, crueltyfree kozmetika nie je iba pridaná hodnota pre zákazníkov a obchodných partnerov Kvitku®. Je to tiež jedna zo základných hodnôt tejto rodinnej značky, ktorá sa už vo svojich začiatkoch zaviazala dodržiavať prísne pravidlá a zásady výroby a balenia svojej prírodnej kozmetiky. Nie pre získanie certifikácie, ale pre svoje presvedčenie – čo v kozmetickom svete stále nie je samozrejmosť.

Takmer 9 z 10 kozmetických značiek testuje svoje výrobky na zvieratách

Deväť z desiatich kozmetických spoločností stále využíva bezbranné zvieratá na testovanie svojich produktov, uvádzajú dáta z výskumu organizácie Cruelty Free Kitty. Podľa štúdie medzi značky, ktoré testujú na zvieratách patrí i L’Oréal, Maybelline, Yves Rocher, Neutrogena, Gillette, Rexona či Old Spice.

Od roku 2013 pritom platí v Európskej únii zákaz testovania finálnych kozmetických produktov a ich jednotlivých zložiek na zvieratách. Testovanie kozmetiky na zvieratách však navzdory tomuto zákazu pokračuje.

Martina Dudová, vyštudovaná chemička a zakladateľka značky Kvitok® to vysvetľuje tým, že niektoré zložky, ktoré sa používajú v potravinárskom či farmaceutickom priemysle, môžu byť testované na zvieratách a následne legálne použité i v kozmetickom produkte. Napriek zákazu testovania to prejde, pretože finálny produkt už testovaný na zvieratách nie je.

„Najčastejšie sú testované králiky, ktoré sa stali hlavným symbolom boja proti testovaniu kozmetiky na zvieratách. Testy však prebiehajú i na psoch, morčatách, myšiach či prasatách. Testované látky sa zvieratám aplikujú na kožu a sliznice, alebo sú nimi kŕmené. Počas experimentov sú zvieratá držané v klietkach a úplne znehybnené,“ opisuje, ako testovanie na zvieratách prebieha.

Bolestivému a zbytočnému testovaniu na zvieratách sa dlhodobo snaží zabrániť renomovaná nezisková organizácia Cruelty-Free International – Leaping Bunny. ktorá v porovnaní s inými organizáciami vyžaduje kontrolu aj na úrovni jednotlivých zložiek. Kvitok® je prvá ručne vyrábaná slovenská prírodná kozmetika s týmto celosvetovo platným certifikátom pre cruelty-free kozmetiku.
Bolestivému a zbytočnému testovaniu na zvieratách sa dlhodobo snaží zabrániť renomovaná nezisková organizácia Cruelty-Free International – Leaping Bunny. ktorá v porovnaní s inými organizáciami vyžaduje kontrolu aj na úrovni jednotlivých zložiek. Kvitok® je prvá ručne vyrábaná slovenská prírodná kozmetika s týmto celosvetovo platným certifikátom pre cruelty-free kozmetiku. (Foto: archív Kvitok)

Testovanie na zvieratách nie je v žiadnom prípade jednorazové. Pani Dudová vysvetľuje, že testovaná látka sa aplikuje v pravidelných intervaloch, a to po dobu niekoľkých týždňov až mesiacov. Počas toho sa sledujú vonkajšie zmeny na koži a slizniciach. Po úhyne zvieraťa sa následne skúma a vyhodnocuje vplyv danej látky na vnútorné orgány.

Najhoršie sú ale testy toxicity. Dôvod, prečo sú pre mnohých najkrutejšie je ten, že sa pri nich stanovuje smrteľná dávka, pri ktorej je zviera nútené prijať také množstvo testovanej látky, až kým nenastane jeho úmrtie. Toxikologickým testom sa nedá vyhnúť ani pri testovaní liečiv, ale aj ďalších látok, ako sú čistiace prostriedky či poľnohospodárske a priemyselné chemikálie. „Zatiaľ čo testovanie na ľuďoch je dobrovoľné a za finančnú odmenu, tak zvieratá nemajú možnosť voľby,“ konštatuje smutne pani Dudová.

Dodáva, že testovanie kozmetiky na zvieratách najčastejšie slúži na zistenie hodnôt NOEL a LOEL. Hodnota NOEL predstavuje dávku, pri ktorej sa nepozoruje žiadny negatívny účinok. LOEL zas udáva najnižšiu možnú dávku, pri ktorej je pozorovaný negatívny účinok. Na základe týchto dvoch hodnôt sa stanoví bezpečná referenčná dávka pre danú látku.

Bezpečnosť je dôležitá, cena za ňu je ale privysoká

Martina Dudová hovorí, že stanovenie bezpečnej hranice pre kozmetické zložky, lieky a iné látky, s ktorými prichádzame do styku, je nevyhnutné. „Potrebujeme vedieť, aká dávka je pre človeka bezpečná, a aká už môže ohroziť jeho zdravie,“ dopĺňa.

Za krásnym vzhľadom make-upu a očných tieňov sa skrýva utrpenie nevinných laboratórnych zvierat.
Za krásnym vzhľadom make-upu a očných tieňov sa skrýva utrpenie nevinných laboratórnych zvierat. (Foto: Unsplash)

Testovanie kozmetiky na zvieratách spôsobuje zvieraťu nielen bolesť, ale zároveň neodráža ani skutočný vplyv výrobkov na ľudský organizmus. Pani Dudová to aj na blogu prírodnej kozmetiky Kvitok®  vysvetľuje tým, že reakcie na jednotlivé zložky nie sú u človeka a zvierat rovnaké.

Dobrým príkladom zbytočnosti testovania na zvieratách sú podľa nej i testy komedogenity olejov – teda toho, či rastlinné a živočíšne oleje upchávajú póry na pokožke a prispievajú tak k tvorbe akné.

Komedogenita olejov sa totiž testuje na ušiach laboratórnych králikov, čo, ako potvrdzuje pani Dudová nie je vôbec porovnateľné s ľudskou pokožkou. Rovnako zavádzajúca je i koncentrácia samotnej testovanej látky, ktorá niekoľkonásobne prevyšuje hodnotu vyskytujúcu sa v bežných kozmetických produktoch.

My v Kvitku® sme presvedčení, že sa kozmetika zaobíde bez hazardu so životom nevinných zvierat a akákoľvek kozmetika by mala byť cruelty-free. Spolupracujeme iba s overenými partnermi a dodávateľmi, ktorý zdieľajú naše hodnoty a nevyužívajú testy na zvieratách. Všetky naše produkty a ich jednotlivé zložky spĺňajú prísne kritéria prestížneho Cruelty-Free International Leaping Bunny Programu.
My v Kvitku® sme presvedčení, že sa kozmetika zaobíde bez hazardu so životom nevinných zvierat a akákoľvek kozmetika by mala byť cruelty-free. Spolupracujeme iba s overenými partnermi a dodávateľmi, ktorý zdieľajú naše hodnoty a nevyužívajú testy na zvieratách. Všetky naše produkty a ich jednotlivé zložky spĺňajú prísne kritéria prestížneho Cruelty-Free International Leaping Bunny Programu. (Foto: archív Kvitok)

Testovanie na zvieratách nie je jediná možnosť, ako pri kozmetických výrobkoch zabezpečiť stanovenie bezpečnej hranice. Dnes máme k dispozícii viacero alternatív testovania na zvieratách, ako sú fyzikálno-matematické metódy, počítačové simulácie, testovanie baktérií v skúmavke, testovanie húb a rias či testy na dobrovoľníkoch, ktorí sú ochotní vyskúšať výrobky a ich zložky na vlastnej koži.

Uplatnenie alternatív nie je ale také jednoduché, ako sa zdá. Podľa Martiny Dudovej stále v niektorých prípadoch neexistujú oficiálne validované metódy a výsledky alternatívnych testov sa tak stávajú nejednoznačné. Ďalší problém spočíva podľa nej i v tom, že testy na dobrovoľníkoch trvajú výrazne dlhšie než testy na zvieratách.

Spotrebitelia to však chcú zmeniť. Iniciatívu “Za kozmetiku bez krutosti – prisľúbte Európu bez testovania na zvieratách“ už podpísalo 1,2 miliónov občanov z celej Európskej únie. Európska komisia reagovala na iniciatívu koncom júla 2023 zverejnením rady záväzkov, ktoré majú urýchliť postupné ukončenie testovania na zvieratách. Podporte cestu k zmene aj vy – uprednostnite slovenskú prírodnú kozmetiku Kvitok®.

Objavte ďalšie kozmetické značky, ktoré svoje produkty netestujú na zvieratách

Spoľahlivý spôsob, ako nájsť kozmetiku netestovanú na zvieratách je zoznam cruelty-free kozmetiky na webovej stránke Leaping Bunny. Vegánska kozmetika totiž nemusí mať na obale vždy logo organizácie Cruelty-Free International – Leaping Bunny.

Kvalitná vegánska kozmetika od Kvitku® pochádza z prírodných surovín rastlinného pôvodu a nie je v žiadnej fáze výroby testovaná na zvieratách.
Kvalitná vegánska kozmetika od Kvitku® pochádza z prírodných surovín rastlinného pôvodu a nie je v žiadnej fáze výroby testovaná na zvieratách.(Foto: archív Kvitok)

„Označenie loga sa nemôže meniť podľa ľubovôle, aby nedošlo k zámene s logami, ktoré organizácii nepatria. Ak však kozmetická značka logo nepoužíva, nie je to problém, a určite to neznamená, že testuje na zvieratách. Ani my v Kvitku® nepoužívame na všetkých našich krabičkách toto logo, a pritom sú naše výrobky a ich jednotlivé zložky skutočne cruelty-free,“ dodáva na záver pani Dudová.

Zdroj: PR článok
Odporúčame