Striháme levanduľu: Poradíme vám užitočné triky, aby nezdrevnatela a bohato zakvitla aj o rok

triky ako strihať levanduľu

Levanduľa je obľúbenou rastlinou opeľovačov (Zdroj: Freepik/freepik)

Ich kvety sa stali jedným zo symbolov leta a pýši sa nimi asi každá záhradka, ale viete, ako a kedy strihať levanduľu? Je to celkom odolná rastlina a dá sa pestovať v záhrade, ale pokojne aj v črepníku. Medzi najčastejšie problémy spojené s jej pestovaním však patrí zdrevnatenie stoniek, ktoré ostanú suché a nerastú na nich žiadne lístky. Levanduľa je poloker, ktorý vyžaduje tvarovanie. Práve teraz už intenzívne kvitne a láka na zber. S našimi radami si však užijete záplavu kvetov aj v ďalšom roku.

Dôležité triky, ako a kedy strihať levanduľu

Každoročné prerezávanie a strihanie levandule zlepší jej stav, vzhľad a zároveň aj podporí kvitnutie v budúcej sezóne. Medzi najobľúbenejšie a najodolnejšie patria anglické odrody Hidcote a Munstead, ale aj francúzske, talianske alebo španielske odrody dokážu so správnou starostlivosťou odolať i zimným podmienkam, hoci sú menej odolné.

Pri strihaní levandule netreba byť príliš opatrný. Ak sa nestrihá, veľmi rýchlo drevnatie. Stačí poznať a dodržiavať niekoľko pravidiel. Levanduľa sa strihá väčšinou dvakrát do roka – na jar a na jeseň. To znamená, že na jeseň ju treba zostrihať po odkvitnutí pred prvými mrazmi a na jar zas ešte skoro pred kvitnutím. Strihanie na jar môže pomôcť oddialiť kvitnutie levandule a zakvitne až počas leta a nie neskorej jari.

Odborníci sa zhodujú, že strihanie po odkvitnutí by nemalo byť hlboké, pretože inak bude levanduľa bojovať s tým, ako prežiť nastupujúce chladné a mrazivé počasie. Pri jesennom strihaní myslite na to, že ideálne by ste ju mali tvarovať do pologule, aby ste zabránili poškodeniu vplyvom snehu. Nikdy nestrihajte až do drevnatých častí rastliny. Ak levanduľu neostriháte po letnom odkvitnutí, ostrihajte ju radšej až na jar, najmä pokiaľ ide o menej odolné odrody.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nekonečná zelenina vyrastie aj zo zvyškov: Viete, ako z koreňov a odrezkov opakovane pestovať čerstvú úrodu?
rozkvitnutá levanduľa
Levanduľa vyžaduje plné slnko a piesčitú pôdu (Zdroj: Unsplash/Annie Spratt)

Na akom mieste stoniek strihať levanduľu?

Aby sa zabezpečil zdravý budúci rast, treba ju strihať tesne nad drevnatým uzlom (ešte v časti, z ktorej vyrastajú zelené listy). Niekedy je dobré strihať aj drevnatú časť, najmä vtedy, ak chcete rastlinu tvarovať. Staré drevo neprodukuje nové výhonky a zhoršuje celkový vzhľad rastliny. Naviac, toto suché drevo je slabé a náchylné na poškodenie vplyvom snehu, vetra alebo chorôb.

V prvom roku po vysadení vyžaduje levanduľa len veľmi jemný strih po odkvitnutí. Podporí prerezávanie a rast nových výhonkov a vytvorí kompaktný tvar v budúcej sezóne. Všetky levandule kvitnú na stonkách, ktoré vyrástli v aktuálnej sezóne.

Pravidlá pre správne strihanie levandule

  1. Pomocou ostrých a čistých nožníc odstrihnite každú stonku, aby ste odstránili kvety a časť zeleného výrastku stonky.
  2. Nestrihajte až do dreva, je dôležité, aby ste na stonkách nechali veľa zelene.
  3. Pokúste sa vytvoriť rovnomerný tvar pologule tak, že stonky necháte dlhšie v strede a postupne ich skracujete až k vonkajším okrajom rastliny.
  4. Po strihaní levandule na jar, zvyčajne vykvitne aj druhýkrát. Ostrihajte ju opäť, ale urobte tak skôr ako príde chladné jesenné počasie.

Levanduľa je nielen okrasná, ale aj kulinárska a liečivá bylinka, ktorá výnimočne dobre chutí aj včielkam, čmeliakom alebo motýľom. Rozhodne je farbou, vôňou aj účinkami prínosom do každej záhrady. Ak na nej pozorujete časti, ktoré vyzerajú, že by mohli spôsobiť problémy celej rastline, pokojne ich ostrihajte aj počas sezóny. Predídete tak možnosti, že choroba sa rozšíri do celej rastliny.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, homesandgardens.com
Odporúčame