Afty v ústach bývajú poriadne nepríjemné: Urýchlite ich liečbu prírodnou medicínou

ženu bolí zub

Bolestivé afty vedia poriadne znepríjemniť deň (Zdroj: Freepik/stockking)

Bolestivé afty vznikajú v ústach často nečakane, priam zo dňa na deň. Tieto malé vriedky, ktoré sa objavujú na ústnej sliznici v miestach, kde sa tvár stýka s ďasnami, vedia poriadne znepríjemniť život. Prekážajú počas jedenia, čistenia zubov a niekedy aj pri hovorení. Prečítajte si, ako sa ich zbaviť prírodnou cestou.

Čo treba obmedziť?

Pri liečení a zmierňovaní bolesti sa odporúča obmedziť príliš horúce jedlá a nápoje. Vhodné je tiež vyhnúť sa alkoholu, ktorý môže organizmus oslabiť a vzniknú tak ďalšie afty. Okrem toho nie je dobré jesť čokoládu, citrusy, príliš slané, kyslé alebo veľmi korenené pokrmy. Do jedálnička však môžete zaradiť zmrzlinu, želatínu,  pudingy a krémy, ktoré majú na afty pozitívny vplyv.

Cibuľa

Surová aj varená cibuľa je hojivým zázrakom na liečbu áft a taktiež zárukou silnej imunity. Ukrýva v sebe látky, ktoré účinne brzdia uvoľňovanie zápalových zložiek a významne podporujú celkovú imunitu organizmu. Potierajte si vriedok kúskom cibule alebo cesnaku.

cibuľa na doske na krájanie
Cibuľa má hojivé účinky (Zdroj: Freepik/jcomp)

Sóda bikarbóna

Zvoľte si radšej mäkkú zubnú kefku a namiesto pasty si počas výskytu áft vyčistite zuby sódou bikarbónou.

Bylinné výplachy

Na výplach úst sú vhodné rôzne bylinky ako harmanček, nechtík, malinové lístie, šalvia, ďatelina, repík lekársky, sladké drievko, echinacea či lopúch. Tie majú liečivú silu a podporujú imunitný systém slizníc a pokožky. Pripravte si z nich vlažný nálev, ktorý použite na výplachy a kloktanie.

Použiť môžete aj ružové lístky. Vo vode vyvarte plátky ruží na miernom ohni a vypláchnite si týmto odvarom ústa.

Čajové vrecúško

Jednoduchú pomoc nájdete aj v bežnom čaji. Ponorte vrecúško s čajom na chvíľu do vriacej vody, nechajte ho trochu vychladnúť a priložte si ho na pľuzgierik.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
S užívaním paracetamolu to netreba preháňať: Kedy liečivo neúčinkuje a kedy môže ublížiť?
čajové vrecko
Pomôže aj čajové vrecúško (Zdroj: Freepik/freepik)

Bylinková tinktúra

Vyrobte si hojivú tinktúru z echinacey, šalvie a koreňa sladkého drievka. Buď si z tejto kombinácie pripravte odvar na kloktanie alebo tinktúru. Bylinky zmiešajte v rovnakom pomere, zalejte 60 % alkoholom a nechajte niekoľko hodín postáť v uzavretej nádobe. Afty niekoľko krát denne potrite tinktúrou.

Propolisová tinktúra

Propolisová tinktúra spoľahlivo uľaví od boľavých áft. Okrem toho, že priaznivo ovplyvňuje zdravie slizníc, má aj množstvo pozitívnych účinkov pri zníženej imunite. Propolis je dostupný aj vo forme spreja.

esenciálny olej, tinktúra
Vyskúšajte bylinkovú alebo propolisovú tinktúru (Zdroj: Freepik/jcomp)

Časté afty a ich prevencia

Skontrolujte si váš jedálniček, či obsahuje dostatočný príjem kyseliny listovej, železa a vitamínu B12. Ak nie, určite doň tieto látky zaraďte, či už prostredníctvom stravy alebo výživových doplnkov. Na čistenie zubov sa tiež odporúča mäkká zubná kefka. Príčinou vzniku áft však môže byť aj častý stres či oslabená imunita.

Zabrániť vzniku nepríjemných vriedkov sa dá aj vhodnými potravinami. Doprajte si častejšie čučoriedky, ktoré sú plné vitamínov, potrebných na prevenciu áft. Stačí 1 – 2 lyžice tohto bobuľového ovocia a afty sa neukážu. Ďalšou chutnou možnosťou je mrkvová šťava. Čerstvá mrkvová šťava obsahuje látky, ktoré majú antibakteriálne a antiseptické účinky. Denne vypite 2 dcl šťavy.

Prehľad top kúpeľov a wellness na Slovensku: Čítajte viac!

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame