5 kníh, s ktorými obletíte svet z pohodlia domova: Zhltnete ich na jedno posedenie!

Knižné tipy

S týmito knižnými tipmi spoznáte cudzie krajiny aj bez cestovania (Zdroj: GettyImages)

Nie každý z nás sníva o dovolenke vo vzdialených a exotických krajinách. Svet môžete precestovať z pohodlia gauča alebo húpacej siete na záhrade vďaka dobrým knihám. Siahnite po tých, ktoré vás prenesú do neznáma a priblížia históriu, udalosti a skutočné príbehy za hranicami bežných dní bez toho, aby ste potrebovali pas alebo letenku.

Severná Amerika

(Zdroj: Absynth)

John Steinbeck: Potulky s Charleym
Mapa Spojených štátov pripomína pestrú patchworkovú deku pozošívanú z kúsočkov najrôznejších farieb. Čo však potrebujete, keď ju chcete precestovať z východu na západ a späť? Predovšetkým dostatok času, obytné auto… A ešte verného spoločníka – najlepšie psa.

Svetoznámy americký spisovateľ a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru John Steinbeck sa na začiatku šesťdesiatych rokov rozhodol znovu spoznať svoju obrovskú rodnú krajinu a prekrižoval Ameriku z jej východného pobrežia na západné a späť. Chcel stretnúť ľudí. Chcel vedieť, ako sa Amerika zmenila a kam smeruje. Na svojej ceste zažil naozaj všeličo. Spoločnosť pozoruhodných ľudí, hlbokú osamelosť, prekvitajúci americký rasizmus i nespútanú prírodu. Ako hovorí: „Cestu naprieč Amerikou by som prirovnal k slávnostnej večeri s mnohými chodmi, na ktorú pozvali vyhladovaného človeka.“

Kambodža

(Zdroj: Absynth)

Wojciech Tochman: Kikiríkanie kohútov, plač psov
Sledujete, ako miznú vaši príbuzní. Mučia a vraždia ich vaši susedia alebo známi. Zámienka môže byť akákoľvek. Potom to všetko skončí. A teraz sa naučte s bývalými dozorcami a popravcami opäť žiť. Vitajte v Kambodži. Wojciech Tochman strávil v Kambodži, v jednej z najchudobnejších krajín stále ohrozených prírodnými katastrofami, dostatočne dlhý čas na to, aby hľadal odpovede na mnohé otázky.

Sprevádzal psychiatričku Sody Ang, ktorá sa pokúša vysvetliť rodinám, čo skutočne trápi ich chorých príbuzných, a chce ich začať skutočne liečiť. Pretože zatiaľ sú miesto liečby psychóz zatváraní do klietok alebo priväzovaní za nohu. Narušené duše, aj také sú výsledky vyčíňania Červených Khmérov. Kambodžská spoločnosť sa rozložila, prišla o vzájomnú dôveru, zaplietla sa do siete strachu a povier. Zlí duchovia – tak by to Kambodžania popísali. Keď ich raz vypustíte, dlho netrvá, kým sú zase skrotení.


Mohlo by vás zaujať: Skvelé knihy, ktoré vám doslova zmenia život: Ktorá z nich bude vaša obľúbená?


Island

Ako Island zmenil svet
(Zdroj: Martinus)

Egil Bjarnason: Ako Island zmenil svet
Dejiny Islandu sa začali pred 1 200 rokmi, keď istý frustrovaný vikinský kapitán a jeho neschopný navigátor narazili na súš uprostred severného Atlantiku. Odrazu ostrov nebol už len hniezdiskom rybárov dlhochvostých. Vyrástol na ňom národ, ktorého diplomati a hudobníci, námorníci a vojaci, sopky a rastliny nenápadne a nezvratne menili svet.

Táto kniha vezme čitateľov na kuriózne putovanie históriou, aby im ukázala úlohu Islandu v pestrej škále udalostí, ktoré hýbali dejinami. Od Francúzskej revolúcie cez vznik štátu Izrael až po pristátie na Mesiaci. Malý národ malého ostrova sa znovu a znovu ocital v úzkom vzťahu s dejinnými zvratmi, ktoré formovali svet do podoby, v akej ho poznáme dnes. Dozviete sa, ako to všetko prebiehalo, a navyše sa pri tom výborne zabavíte!

Afrika

(Zdroj: Martinus)

Martin Palička: Africký zápisník mladého medika 
Vydajte sa s mladým medikom na misiu do afrického Sudánu, ktorú podnikol počas svojho štúdia medicíny, a pozrite sa na ňu očami jeho dospelejšieho ja.

„Volám sa Martin a som doktor. V rukách obraciam starý denník plný spomienok a afrického piesku. Napísal ho pred niekoľkými rokmi jeden mladý medik počas svojej misie v Sudáne. Jeho príbehy ma rozosmievajú, fascinujú a z niektorých mi je až smutno. Ten mladý chlapec mal čosi do seba, ale niečo mu ešte stále chýbalo – to, čo vie dnes. A tak sa k svojim starým zápiskom s odstupom času vraciam a dopĺňam príbehy svojho mladšieho ja o znalosti, ktoré som vtedy ešte nemal, a skúsenosti, ktoré som odvtedy nadobudol.“

Ostrovy Špicbergy

(Zdroj: Absynth)

Ilona Wiśniewska: Biele
Predstavte si dlhý, pol roka trvajúci deň. Neustále svetlo. Slnko sa sotva dotkne horizontu, a hneď sa zase ako lopta odrazí na nebo. Alebo presný opak. Nekonečnú polárnu noc. Tma pri rannej káve je rovnaká ako pri večeri. Ako sa tu dá žiť? O tom  porozpráva poľská spisovateľka Ilona Wiśniewska vo svojej mrazivej reportážnej knihe Biele s podtitulom Ľadové ostrovy Špicbergy.

Ľudia sú tu rovnakí, ako všade inde. No predsa máme pocit, ako keby sme sa ocitli na inej planéte. Na tomto mieste žijú ľudia pochádzajúci z takmer päťdesiatich krajín celého sveta. Prišli sem predovšetkým za prácou – do kraja bez kompromisov a bez zľutovania, kde sú si pred mrazmi všetci rovní. Wiśniewska žije s nimi a s radosťou objaviteľky i dokonalou znalosťou miestnych reálií podáva príbehy pozoruhodných miest nórskych Špicbergov.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame