Toto potrebujete vedieť: Rozoznajte príznaky upchatých tepien

Záchvat

thinkstockphotos.com

Tepny môžno prirovnať k systému potrubí, ktorým sa prenáša okysličená krv zo srdca do rôznych tkanív a orgánov v tele. Tie zdravé majú hladké vnútorné steny a krv sa cez ne pohybuje ľahko. Upchaté tepny vznikajú nahromadením povlaku pozdĺž ich stien. Ten sa skladá z tuku, cholesterolu a ďalších látok v krvi, ktoré nakoniec stvrdnú, a tak dochádza k ich zúženiu. Prísun krvi k orgánom a ďalších častí tela sa tak značne obmedzuje.

Ukladanie povlaku na stenách tepien je pomalý a progresívny proces. Začať sa môže dokonca už počas detstva. Hoci presný dôvod upchávania tepien nie je známy, prispievajú k nemu faktory, ku ktorým patrí:

  • rastúci vek
  • vysoká hladina cholesterolu
  • vysoká hladina triglyceridov (tukov alebo lipidov) v krvi
  • vysoký krvný tlak
  • obezita
  • nadmerné fajčenie
  • diabetes
  • zápalové ochorenia
  • dedičnosť

Upchatie tepien môže viesť k ischemickej chorobe srdca, karotickej chorobe srdca, ochoreniu periférnych tepien, infarktu myokardu, mŕtvici a dokonca k smrti. Je teda mimoriadne dôležité poznať príznaky, len tak sa totiž dá problém riešiť skôr, než dôjde k závažným komplikáciám.


Mohlo by vás zaujímať: Prírodná pomoc pre zlepšenie ciev: Ktoré potraviny a bylinky si treba dopriať?


Bolesť na hrudi

Angina pectoris, alebo bolesť na hrudníku, spôsobená zníženým prietokom krvi do srdca je jedna z najčastejších známok upchatie tepien kvôli ich kôrnateniu. Tento typ bolesti na hrudi vedie k pocitu tesnosti, tiaže a tlaku za hrudnou kosťou. Občas však k bolesti na hrudi môže dôjsť aj v dôsledku svalových kŕčov, žalúdočných vredov, infekcii horných dýchacích ciest, ochorenia močového mechúra alebo poruchy trávenia.

Dýchavičnosť

Dýchavičnosť môže tiež signalizovať upchaté tepny, pretože v dôsledku usadzovania povlaku v tepnách nepumpuje srdce dostatok krvi, čo vedie nielen k problémom s dýchaním, ale i extrémnej únave. Štúdia odborníkov z Medicínskeho centra Cedars-Sinai uvádza, že pacienti s dýchavičnosťou majú vyššie riziko úmrtia v dôsledku srdcových ochorení než pacienti, u ktorých sa objavili typické bolesti v oblasti srdca. Dýchavičnosť však môže nastať aj ako následok ťažkej fyzickej aktivity, nedostatku kyslíka vo vysokohorských oblastiach, anémie, respiračnej infekcie alebo chronickej bronchitídy a alergie.

Erektilná dysfunkcia

Ide o najčastejší mužský sexuálny problém, ktorý len na Slovensku podľa odhadov trápi občasne či pravidelne okolo pol milióna mužov a môže byť známkou upchatých artérií a srdcových problémov. Podľa odborníkov na srdcovo-cievne ochorenia môže ísť o spoločný znak aterosklerózy a tvrdnutia tepien. Ateroskleróza často postihuje ako prvý orgán práve penis, potom srdce a mozog. Erektilná dysfunkcia môže vznikať aj v dôsledku depresie, nízkej hladiny testosterónu a psychických problémov či užívania niektorých liekov.


Mohlo by vás zaujímať: Krvné zrazeniny v žilách a tepnách môžu zabíjať: Ako rozoznať nebezpečenstvo?


Strata vlasov

To sa však týka najmä mužov. Zväčša ťažký stupeň plešivosti môže znamenať prítomnosť upchatých tepien. Spolu s vypadávaním vlasov na hlave však môže dôjsť aj k vypadávaniu chlpov na nohách. Štúdia z roku 2000 publikovaná v časopise Archívy internej medicíny upozorňuje na súvislosť medzi mužskou plešivosťou a ischemickou chorobou srdca, najmä u mužov s hypertenziou alebo vysokou hladinou cholesterolu v krvi. Ďalšie časté príčiny mužskej plešivosti sú dedičnosť, niektoré druhy rakoviny, užívanie liekov, problémy so štítnou žľazou a užívanie anabolických steroidov.

Nadmerné nočné potenie

Nadmerné potenie, predovšetkým v noci v inak chladnej miestnosti, je ďalším príznakom usadzovania povlaku na stenách tepien. Neobvykle silné potenie, hoci aj bez ťažšej fyzickej aktivity, môže znamenať, že srdce sa viac snaží napumpovať krv cez upchaté tepny. K nadmernému poteniu však dochádza aj v dôsledku stresu, úzkosti, obezity, u starších žien môže ísť o príznak menopauzy.


Máte vy alebo niekto vo vašom okolí skúsenosti s upchatými tepnami? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame