Večerná zábava pre ľudí po päťdesiatke: Kde všade nájdete rozptýlenie?

Oslava

thinkstockphotos.com

Vek je len číslo a starí sme vždy tak, ako sa cítime. Rovnako to platí aj pre tých, ktorí už stihli osláviť päťdesiate, šesťdesiate či sedemdesiate narodeniny. Ak by ste si náhodou mysleli, že jubileom sa váš spoločenský život skončil, mýlite sa. Práve teraz prišiel čas dobehnúť zameškané.

Kým jedni vnímajú päťdesiatku ako prah obmedzujúcej staroby, iní sa tešia na víkendy plné slobody. Našetrili sa nejaké peniaze, deti vyrástli, takže konečne prichádza čas na seba. Diskotéky a bujará mladícka zábava však väčšinou nesplní predstavy staršieho človeka o príjemnom dni. Čomu sa teda venovať? Existuje mnoho možností ako sa zabávať v kruhu rovesníkov a odnášať si pekné spomienky, ktoré mladý človek nepozná. 

Divadelná hra môže pobaviť aj rozplakať

Prečo by ste si nedopriali poriadny umelecký zážitok, ktorý vám spríjemní dlhý víkendový deň? Vonku prší, v prírode alebo parku to nebude ono, takže chce to nejaký nápad za milión, pri ktorom si užijete v teple a suchu. Čo tak skúsiť divadlo ako najlepšiu možnú alternatívu? Atmosféra predstavenia vás dobre naladí a určite si domov odnesiete aj príjemný pocit, aký kvalitná hra v človeku zanechá – a je jedno či ide o drámu, alebo komédiu. 


Mohlo by vás zaujať: Zažeňte nudu na Silvestra: Vyrazte pred polnocou do ulíc!


Objavte opäť kiná

Kiná už zďaleka nie sú také populárne ako v minulosti, no aj napriek tomu ponúkajú naďalej skvelú možnosť ako si spríjemniť večer. Majú svoju atmosféru a mnoho filmov v nich vynikne lepšie, ako na televíznej obrazovke. Navyše sú vhodné pre všetky vekové kategórie bez výnimky. Dobrý film podľa výberu obľúbeného žánru vám môže podobne ako divadelné predstavenie priniesť krásny zážitok, čo by mohlo byť tou najlepšou pozvánkou. Ak bývate pri niektorom z kín, ktoré ponúkajú filmy v 3D, môžete vyskúšať aj to. Pri akčných filmoch v multiprexoch však väčšinou musíte počítať s dosť hlasným zvukom.

Za humorom po dobrú náladu

Medzi najobľúbenejšie formy zábavy pre ľudí v pokročilom veku patria aj rôzne kabarety a humorné šow. V poslednom čase sa uchytili aj stand up comedy, ktoré si získali aj medzi skôr narodenými svojich priaznivcov. Ak sú hviezdami takýchto programov navyše ich rovesníci, potom je vekové zloženie podstatnej časti publika nad 50 pochopiteľné. Prečo nie, veď smiechu nie je nikdy dosť. Na vtipné príhody z podujatia budete s dobrou náladou ešte dlho spomínať.  


Mohlo by vás zaujať: Silvestrovská noc sa blíži: Kde oslávite príchod Nového roka netradične?


Hudba je reč bez slov

Či dávate prednosť tej vážnej alebo koncertom Mekyho Žbirku alebo Lucie, sklamanie vám takmer nehrozí. Obľúbená hudba je takmer vždy stávkou na istotu. Niekedy si síce treba na kvalitný koncert podľa vašich predstáv trochu počkať, alebo za ním pocestovať o niečo ďalej, ale väčšinou to za to naozaj stojí.

Niečo pre fyzicky zdatnejších

Možnosťou ako sa celkom dobre zabaviť v staršom veku sú rôzne kurzy tanca pre seniorov. Tie z vás nespravia iba parketového leva, ktorý oslní svojimi ladnými krokmi, ale takisto vám dodajú potrebný spoločenský kontakt. Tieto kurzy sa konávajú skoro v každom meste, takže záujemcovia nemajú prečo váhať. S tanečnou zábavou súvisia aj plesy, ktorých sezóna je krátka a preto to treba využiť. Dobré jedlo, živá hudba, elegantní hostia, to je dosť dobrá pozvánka na takéto špeciálne podujatie.


Mohlo by vás zaujať: Bratislavské filmové stredy pre seniorov: Kvalitné filmy za jediné euro


Prezentácie kníh či vernisáže výstav

Nie sú zväčša celkom večernou zábavou, keďže často začínajú okolo piatej, ale predsa len staja za zmienku. Možno vám doteraz ani nenapadlo, že by ste mohli vidieť napríklad Jozefa Kariku naživo a dať si od neho podpísať knižku. O zaujímavých výstavách, ktorými si môžete rozšíriť obzory a pokochať sa (či sa občas oprávnene pobúriť) ani nehovoriac.

Možností ako sa zabaviť aj po päťdesiatych narodeninách je mnoho, takže každý si má z čoho vyberať. Niekedy možno treba prekonať prvotnú lenivosť a donútiť sa, no po návrate domov toto rozhodnutie určite neoľutujete. Vždy lepšie ako sedieť doma za televízorom, kde nie ste v spoločenskom kontakte a neprináša vám to dobré pocity. A vedeli ste, že práve chodením do spoločnosti prospievate svojmu zdraviu tým, že sme medzi ľuďmi?


Aké rozptýlenie a večernú zábavu si najčastejšie doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Róbert
Odporúčame