Štedrá večera je poriadna záťaž: Dodržte pár zásad a Vianoce doslova strávite v pohode

vianočné hodovanie pravidlá

Aj vianočné hodovanie má pravidlá (Zdroj: GettyImages)

Čo si budeme nahovárať, Vianoce sú časom hodovania. Nie je nič krajšie, ako stretnúť sa s rodinou a priateľmi pri jednom stole a vychutnať si všetky tie dobroty, ktoré k týmto sviatkom neodmysliteľne patria. Pravda, ak potom nenasleduje žlčníkový záchvat či aspoň poriadna nevoľnosť.

Kapustnica s klobásou, majonézový šalát, vyprážaná ryba, zákusky, fľaša dobrej pijatiky… Určite sa vám pri predstave štedrovečerného menu už zbiehajú slinky, no neraz si až s odstupom času uvedomíme, čo všetko sme za tak krátky čas do seba popratali. Kombinácia ťažkých a mastných jedál s alkoholom predstavuje pre telo veľkú záťaž a zdravotné komplikácie sú raz dva na svete.

Problémom výber aj množstvo

Pozrieť sa treba v prvom rade na to, čo máme počas sviatkov na tanieri. Neraz sú to slané jedlá, ktorých zvýšený príjem spolu s nedostatkom pohybu môže viesť k zvýšeniu tlaku krvi aj výkyvom glykémie, teda hladiny cukru v krvi. Konzumácia jedál so surovými vajíčkami zasa môže spôsobiť hnačkové ochorenia. Pozor si tu treba dať napríklad na majonézu a jedlo z nej radšej pripravovať až v deň konzumácie.

Obozretní by sme mali byť aj s alkoholom. Nadmerná konzumácia spomaľuje spaľovanie tukov prijatých v potrave a dehydratuje organizmus. Vysoká kalorická hodnota alkoholu zasa výrazne zvyšuje hladinu glykémie a kyseliny močovej, čo môže viesť k zhoršeniu cukrovky aj dny, najmä ak spolu s alkoholom konzumujeme viac mäsa a údenín.

Okrem výberu potravín netreba zabúdať ani na správne množstvo. Prejedanie sa totiž narušuje rovnováhu organizmu a vedie k tráviacim ťažkostiam, bolestiam brucha a podráždeniu žlčníka či pankreasu. Obzvlášť opatrní by mali byť ľudia trpiaci diabetom, obličkovými ochoreniami, vysokým tlakom a ochoreniami tráviaceho systému.

Dopriať si, no zostať zdraví

Samozrejme, byť opatrný neznamená vzdať sa tradičných pokrmov a nápojov. Treba sa len pridŕžať nasledujúcich odporúčaní, vďaka ktorým si sviatky užijete so všetkým, čo k nim patrí:

  1. Uprednostnite kvalitu pred kvantitou. Doprajte si, na čo máte chuť, ale striktne podľa hesla „Všetko s mierou“. Pri príprave jedál vyberajte kvalitné suroviny, aj keď sú o čosi drahšie.
  2. Jedlo si rozdeľte na viacero menších porcií. Radšej si dajte 4 menšie chody za deň, ako sa dvakrát za deň prejesť.
  3. Jedna porcia vyprážanej ryby zdravému organizmu neublíži, ak však budete jesť vyprážané dva či tri dni, koledujete si o zažívacie problémy.
  4. Kapustnica v podstate nie je stravovacím prehreškom, ak to nepreženiete s klobásou a údeným, ktoré v nej pláva.
  5. Ak si Vianoce bez alkoholu neviete predstaviť, tvrdý alkohol nahraďte pohárom kvalitného suchého vína.
  6. Zákusky si takisto celkom odopierať nemusíte, aj tu však platí – s mierou. Jednu porciu nahraďte čerstvým alebo sušeným ovocím.
  7. Dbajte na dostatočný prísun tekutín. Vyhnite sa však sladeným nápojom a siahnite po čistej vode a bylinkových čajoch.
  8. Pri zvýšenom kalorickom príjme by mal byť samozrejmosťou aj zvýšený výdaj. Zaraďte do sviatočného programu aj dlhšiu prechádzku, turistiku v prírode, alebo inú pohybovú aktivitu, ideálne na čerstvom vzduchu.
  9. Ak to predsa len preženiete s jedlom, prvá pomoc by mala spočívať v diéte. Vylúčte alkohol, mastné a presolené jedlá aj sladkosti.
  10. Pomôcť vám môžu aj voľne predajné liečivá na podporu vylučovania žlčových tráviacich štiav a pankreatických enzýmov, prípadne čierne uhlie. Pokojná prechádzka a bylinkový čaj na podporu trávenia dokážu takisto zázraky.


 
Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame