Videli ste v sne smrť alebo vám vypadli zuby? Vieme, čo je za tým

Čo znamenajú nepríjemné výjavy v snoch?

Čo znamenajú nepríjemné výjavy v snoch? (Zdroj: GettyImages)

Sny bývajú niekedy krásne a príjemné, no dokážu byť aj desivé a skľučujúce. Potom si z nich nesieme zvláštny pocit počas celého dňa. Čo nám chcú povedať?

Podľa psychológov v spánku preberá hlavnú úlohu naše podvedomie, s cieľom vykompenzovať zážitky, ktoré cez deň vnímalo vedomie. Snaží sa navodiť rovnováhu mysle, čiže ak pri konaní potláčate reakcie a bojíte sa hovoriť, odžijete si to všetko v noci. No nemusí to byť len príjemný sen, ktorý vás po náročnom dni uvoľní. Zistite, ktoré symboly nás vedia najviac rozladiť a čo znamenajú.

Had

Väčšina z nás hady bežne nevidí, preto by ste sa nad ich prítomnosťou počas snívania mali zamyslieť. Sú symbolom vášho psychologického tieňa, náprotivku. Ak sa nejaký objaví, deje sa zrejme vo vašom živote niečo, čo povedie k zmenám – dobrým, ale aj zlým. Rozhoduje aj farba hada – biely a modrý symbolizuje nadobudnutie múdrosti, červený súvisí so sexualitou a čierny poukazuje na temnú psychickú stránku. Had vyzliekajúci sa z kože znamená, že aj v realite prechádzame silnými zmenami. Pozitívny význam má zabitie hada – vtedy máme šancu vyhrať nad svojimi tienistými stránkami.

Sen s mŕtvym

Pred snami s mŕtvymi majú ľudia od nepamäti rešpekt. Ak išlo o blízkeho, verili, že im dáva najavo, ako sa na druhom svete cíti. Nebojte sa týchto snov, majú pre vás oslobodzujúci význam. Isto ste aj cez deň na zosnulú milovanú osobu mysleli, no povinnosti bežného dňa všetko potlačili. Vaše podvedomie sa lúči a vyrovnáva so stratou. Ak v sne vidíme neznámu mŕtvolu, je dôležité zamerať sa najmä na jej status – či je to človek bohatý, závislý alebo zlý. Spolu s jeho pohrebom sa podvedomie snaží pochovať aj našu zlú vlastnosť – túžbu po majetku, závislosť od alkoholu, intrigovanie.


Náš tip na zaujímavé podujatie: Adam Ďurica a hostia – akustické koncerty


Zuby

Zlé, boľavé alebo vypadnuté, podľa snárov nie sú predzvesťou dobrého obdobia. Skôr naopak, môžeme podľa nich očakávať nepríjemnosti. Sny o zuboch, najmä ak sa jedná o ich stratu alebo bolesť, súvisia celkovo so zhoršeným zdravím. A to ako fyzickým, tak aj psychickým, a tiež stratou životnej energie a vitality. Niekedy sa interpretujú aj ako neschopnosť dosiahnuť stanovené ciele a sklamanie zo seba samého.

Nehoda, havária

Zažiť v sne haváriu je na spracovanie náročný pocit. Hoci sa ráno zobudíte bez zranení, cítite, že čelíte niečomu veľkému. Nehoda signalizuje nebezpečenstvo, krízu, kolíziu alebo konflikt. Po nej sa veci môžu zmeniť, najmä však k horšiemu. Neprehliadnite tento symbol a snažte sa čím skôr čeliť reálnym problémom, aby ste si nenarobili ďalšie. Sny, v ktorých jazdíme príliš rýchlo a bez jasného cieľa znamenajú našu nepripravenosť, nezodpovednosť alebo strach prijať nové povinnosti a životné úlohy.


Mohlo by vás zaujať: Sny sú zrkadlom nášho podvedomia: Ako začať s ich vykladaním?


Sexuálne sny

Väčšinou sa nám z nich nechce ráno ani zobudiť. Na druhej strane sen o sexe s cudzincom alebo cudzinkou len málokto zreferuje svojmu partnerovi. Ich význam je zrejmý – ide o vaše potláčané sexuálne túžby. Čím dlhšie sme totiž v stabilnom partnerskom zväzku a čím je naše postavenie váženejšie, o to viac sa stránime s kýmkoľvek, čo i len v náznakoch, hovoriť o svojich sexuálnych predstavách. Preto sa v plnej divokosti prenášajú do podvedomia, kde nás nikto a nič nebrzdí.

Počúvajte, čo vám podvedomie naznačuje

Výklad snov nie je jednoznačný, ani založený na vedeckých základoch. Naše sny súvisia najmä s aktuálnym rozpoložením a myšlienkami počas dňa. Odrážajú sa v nich radosti aj starosti, možno maskované v symboloch. Preto sa nezľaknite, ak niektorý z nich sprevádza negatívny výklad. Iba nám ukazujú, akým smerom sa vybrať a čo sa oplatí v realite vyriešiť. Z pocitu, ktorý zanechajú, dokáže aj vedomie rozlúštiť tajné náznaky.

Zdroj: plnielanu.sk, Lucia
Odporúčame