Naučte sa žiť v súlade so svojím cyklom: Kedy ste na vrchole síl a kedy radšej oddychovať?

Mať výkyvy nálad, pokles produktivity a sebavedomia, či stav, kedy neviete predvídať sama seba, je veľmi skľučujúce (Zdroj: Freepik/tsyhun)

Vnímate svoj menštruačný cyklus ako ďalšiu z nepríjemností, ktoré vás v živote otravujú? Skúste sa na to pozrieť z iného uhla pohľadu. Ženský cyklus je dar! Objavte jeho moc a čaro, a naučte sa s ním zaobchádzať tak, aby ste žili v symbióze. Spoznajte metódu „cycle syncing“, ktorá vám to uľahčí…

Raz ste hore, raz ste dole…

Pozná to každá. Jeden deň ste plná energie, na ten ďalší je vám za ťažko vstať z postele. To, ako sa cítite je odrazom vášho cyklu. V jeden deň sa cítite ako bohyňa, v ďalší máte strach postaviť sa pred zrkadlo…

Mať výkyvy nálad, pokles produktivity a sebavedomia, či stav, kedy neviete predvídať sama seba, je veľmi skľučujúce. Áno, tipujete správne – za všetko môžu hormóny! Podľa štúdie je za tým kolísanie estrogénu a progesterónu, ktoré ovplyvňuje mozgové funkcie vplývajúce na spomínané problémy. A taktiež aj na chuť do jedla!

Biológia ženského tela

Ženský hormonálny cyklus je hotová veda. Trvá 21 až 35 dní, a každá jeho fáza si od vás vyžaduje (okrem dávky trpezlivosti) aj individuálny prístup. Tu hovoríme o spomínanej metóde „cycle syncing“, prostredníctvom ktorej dochádza k upraveniu cyklu podľa životného štýlu a jednotlivej fázy ženy.

Čo to teda znamená?

Fáza 1 – menštruácia

V tejto fáze je hladina progesterónu a estrogénu najnižšia, rovnako ako vaša energia. To má za príčinu aj vašu potrebu zvýšeného odpočinku či uberania na tempe.

Dochádza k zníženiu produktivity, poklesu sily, a telo si pýta navyše dávku odpočinku. Vypočujte ho, a ak je to možné doprajte si oddych. Skvelým prostriedkom na zrelaxovanie je napríklad meditácia. Pomôcť môžu aj bylinkové čaje a teplí polievky, presne ako v dobe, kedy vás sužuje choroba.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Odborníčka upozorňuje na nástrahy spojené s verejnými kúpaliskami: Na toto si treba dávať pozor

Fáza 2 – folikulárna fáza

Ukončenie menštruačného krvácania so sebou prináša nárast energie (a estrogénu). Sliznica maternice sa obnovuje, je plná energie a novej sily. Niečo ako prebúdzanie prírody po zime.

Máte skvelú šancu využiť dostatok energie na všetky činnosti, ktoré potrebujete stihnúť. Je to najproduktívnejšia fáza vášho cyklu, preto si nenechajte ujsť príležitosť. Odporúča sa tiež pridať aktívnejší pohyb, či návrat k vašim klasickým tréningom, ktoré ste počas menštruačnej fázy museli odložiť.

Fáza 3 – ovulácia

Najkratšia fáza cyklu, ktorá je vrcholom všetkého. Hladiny estrogénu a testosterónu sú na maxime, a vaše telo dokáže prekvapivé veci – ovplývate silou, sršíte energiou. Z tela sa uvoľňujú feromóny, vďaka ktorým ste pre náprotivok prirodzene atraktívnejšia. Nie je zvláštnosťou, že práve v tejto dobe sa vám zlepšia komunikačné schopnosti, kreativita a máte chuť sa socializovať.

Fáza 4 – luteálna fáza

 Táto fáza by sa dala definovať ako jeseň vášho cyklu. Hladiny hormónov upadajú, maternica sa pripravuje na ďalšie menštruovanie, a energetický dojazd hormónov sa môže odzrkadliť aj na vašej strate motivácie či utiahnutí sa do úzadia.

Toto obdobie vám dáva pomyselnú stopku, vďaka ktorej máte postupne spomaliť a pripraviť sa na to, čo vás v nasledujúce dni čaká.

PMS

Predmenštruačný syndróm pozná asi každá z nás. Nepríjemné bolesti, prudké zmeny nálad, extrémne chute na všetko. Toto niekoľkodňové zlo spadá pod poslednú, luteálnu fázu. Každá žena tieto dni prežíva individuálne, preto je ťažké škatuľkovať. Pokiaľ však tento stav zásadne zasahuje do kvality vášho života, mali by ste sa o tom poradiť so svojim lekárom.

 

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame