Vševidiaci Nostradamus predpovedal smrť kráľa aj nástup Stalina: Čo nás ešte čaká?

Nostradamus

wikipedia.org

Túžba poznať budúcnosť fascinovala ľudí už od nepamäti. Veľké nádeje vkladali do prorokov, či veštcov, ktorí s väčším či menším úspechom dokázali predpovedať budúce udalosti. Niektorí ich mali za bohov, iní za bláznov. Tak či onak, Nostradamus bol azda najväčším a doteraz sú jeho proroctvá plné záhad a tajomstiev.

Hviezdou aj za svojho života

Nostradamus, vlastným menom Michel de Nostredame bol uznávaným veštcom už aj počas svojho života. Narodil sa roku 1503 vo francúzskom Provence, kde v roku 1566 aj zomrel. Z lekára a astronóma sa práve vďaka svojim predpovediam stal až kráľovským lekárom. Jeho veršované proroctvá zahalené rúškom tajomstva boli dokonca o niekoľko storočí neskôr odsúdené Cirkvou.

Spoznal pápeža a videl smrť kráľa

Jedna z prvých Nostradamových predpovedí pochádza približne z roku 1538. Vtedy stretol mnícha, pasúceho svine. Mních sa volal Pereti Felice a bol úplne neznámy. Napriek tomu ho Nostradamus oslovil: „Vaša svätosť“. Tento mních sa o necelé polstoročie stal pápežom, nesúcim meno Sixtus V.

Svoje predpovede si začal zhromažďovať od roku 1550 a o päť rokov ich zverejnil. Najväčší úspech mu prinieslo toto:

„Mladý lev premôže leva staršieho, na vojnovom poli v jednej zrážke, cez zlatú klietku mu prepichne oči, z dvoch rán bude jedna, potom zahynie krutou smrťou.“

V roku 1559 Henrich II, francúzsky kráľ zorganizoval rytiersky turnaj a sám sa ho zúčastnil. Veštba sa splnila pri súboji s grófom Montgomerym, ktorý bol od Henricha asi o šesť rokov mladší. Obaja mali štíty s vyobrazením leva. Kus dreva sa dostal cez kráľovu prilbu a prepichol mu oko a spánok. Umieral dlhých 10 dní.


Mohlo by vás zaujímať: Pol Pot, Stalin či Mao Ce-Tung: Diktátori, za ktorých by ste žiť nechceli


Predpovedal aj nástup Hitlera

„Keď uplynie 670, bude po ňom, prekoná roky 15, 21 a 39. Pri tom prvom ho nemoc položí, pri tom druhom bude ovládať nebezpečný spolok, pri tom treťom rozpúta ohnivú spúšť.“

Zaujímavé je dať si do tejto súvislosti Hitlera. Ten v roku 1915 utrpel ťažké zranenie. Bojovol v prvej svetovej vojne ako pešiak. Ako dobrovoľník 16. bavorského pluku si vážne zranil nohu, bol vyznamenaný Železným krížom I. aj II. triedy.  Roku 1921 sa stal politickým vodcom Národnosocialistickej nemeckej strany. A roku 1939 rozpútal útokom na Poľsko druhú svetovú vojnu. Vo svojich predpovediach tohto človeka Nostradamus označoval ako Histera.

Stalin – Veľký Červený

„Krv nevinných, vdovy a panny, toľko zla napáchaného Veľkým Červeným., sväté ikony nad horiacimi sviečkami, strnulí strachom a nikto sa neodváži ani pohnúť“.

Je tu badateľné varovanie pred nástupom komunistov, ktorých symbolom bola červená farba, rovnako aj utláčanie veriacich.

Okrem týchto proroctiev Nostradamus úspešne predpovedal aj mnohé ďalšie udalosti. Dokonca aj vykradnutie svojej hrobky. To sa stalo až 225 rokov po jeho smrti, no lúpežníci v hrobke našli tabuľku s napísaným dňom, kedy ju otvorili. Okrem toho predpovedal aj obe svetové vojny, vládu Napoleona, Stalina či potopenie Titanicu.


Mohlo by vás zaujímať: „Koniec“ sveta sa stáva tradíciou: Prežili sme ich viacero – a ďalšie sú pred nami


Pozor na podvody

Sláva Nostradamových predpovední nenechala bez povšimnutia ani ziskuchtivých autorov. Tí preto často prekrúcajú Nostradamove predpovede tak, aby sedeli s aktuálnymi udalosťami. Nostradamove proroctvá napríklad neobsahujú ani verš, predpovedajúci útok na Svetové obchodné centrum v New Yorku. Napriek tomu sa vymyslená predpoveď začala po útoku veľmi rýchlo šíriť a mnohí jej uverili.

Výklady sú rôzne

Diskutabilné sú aj výklady Nostradamových proroctiev. Len pre príklad, toto je preklad originálneho znenia:

„V roku, keď Saturn bude v spojení Vodnára so Slnkom, veľmi silný kráľ bude prijatý a posvätený v Reims a Aix, po víťazstve zabije nevinného“.

A toto je jeho výklad:

„ Terajší pápež bude zavraždený a ďalší nebude trvať dlho. Posledný pápež bude nástroj Antikrista. Rímska Cirkev je už dávno nástroj Antikrista, nepriamo podporujúca jeho ciele bez toho, aby si to uvedomovala“.

Na tomto výklade môžete vidieť, že fantázia prekladateľa pôvodného textu môže byť naozaj rozmanitá. Vykladatelia si predpovede často krát dávajú do kontextu s aktuálnymi udalosťami, aby na seba upriamili pozornosť.


Mohlo by vás zaujímať: Rok 2013 podľa feng shui: Prinesie zlepšenie v ekonomike, ale aj možnosť katastrof


Čo nás ešte len čaká?

  • Zmŕtvychvstanie? Možno aj to nás čaká. Jedna z najnovších predpovedí hovorí, že: „Neďaleko od veku tisícročia, kedy nie je ďalšia izba v pekle, musia pochovaní mŕtvi vyjsť zo svojich hrobov“. Ide o naplnenie sa pekla, útok zombíkov alebo scenár z biblickej knihy Zjavenia?
  • Ľudia by sa mali dožívať až 200 rokov a liečbu prevezmú východné metódy. To čiastočne vidíme už dnes. V budúcnosti by však liečba mysľou mala byť účinnejšia ako liečba liekmi.
  • Začneme si vážiť zvieratá. Človek sa naučí rozumieť im, chápať ich a komunikovať s nimi. Aj vďaka tomu dôjde k rastu počtu vegetariánov.
  • Cirkvi prestanú mať svoje miesto. Po zavraždení pápeža dôjde k úpadku nielen katolíckej, ale všetkých organizovaných cirkví a ľudia začnú hľadať osobného Boha, každý „na vlastnú päsť“.
  • A pripravte sa aj na rozlúčku so Zemou. Podľa Nostradama je osídlenie iných planét len otázkou času. Príkladom môže byť aj nedávny objav vedcov, kedy narazili na niekoľko planét, na ktorých je potenciálne možný život. Možno o pár storočí sa aj táto predpoveď vyplní.
  • Koniec sveta? V nejakej forme by nastať mal. My sa ho však už nedožijeme. Jednotlivé výklady a predpovede sa líšia, najčastejšie sa stretnete s rokmi 2436 alebo 3797, v každom prípade, naša generácia je za vodou a môžeme si užívať ďalej.

Nostradamus, najslávnejší, najpopulárnejší no dá sa jeho predpovediam veriť? História ukázala, že áno. Proroctvám je ale ťažko porozumieť, sú často zašifrované v hádankách. Možno nás samotný Nostradamus chcel ochrániť pred strašnými víziami, ktorých bol svedkom. No o pár rokov jeho svedectvám možno pochopíme úplne. Podľa jeho predpovede by sa mali vyjasniť v roku 2055. Nechajme sa prekvapiť.


Myslíte si, že sa naplnia Nostradamove proroctvá? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: wikipedia.org, wikipedia.org, David
Odporúčame