Zapracujte na svojej psychike: Ako byť duševne silný človek?

Meditácia

thinkstockphotos.com

Nikto sa nerodí ako silný a stabilný človek. Mentálna sila je vlastnosť, ktorá sa vyvíja, ak sa jednotlivec rozhodne investovať čas do osobnostného rozvoja. Vnútorná sila nie je nepodobná tej fyzickej – na jej dosiahnutie je potrebný pravidelný a dôsledný tréning. Odolní ľudia presne vedia, čomu sa majú vyhýbať a vypestujú si zvyky, ktoré im pomáhajú ďalej rásť. Tu je zoznam 8 činností, ktoré duševne silní ľudia robia každý deň, aby si posilnili svoje duševné zdravie.

1. Používajú svoju duševnú energiu múdro

Počas dňa našu pozornosť jednoducho odpútajú mnohé nedôležité a neproduktívne úlohy. Títo ľudia si pozorne vyberajú, čomu budú venovať svoj čas a energiu. Svoju snahu vynaložia na veci dôležité pre dosiahnutie ich cieľov.

2. Preformulujú negatívne myšlienky

Každý občas myslí na zlé veci, ale duševne silní ľudia nedovolia, aby ich tieto myšlienky zadržiavali na ich ceste k úspechu, alebo deprimovali. Namiesto toho na svoje pesimistické predpovede a tvrdú kritiku reagujú vnútorným dialógom. Motivujú samých seba k najlepším výkonom tým, že sa rozprávajú sami so sebou, akoby sa rozprávali s dobrým priateľom, alebo skúseným trénerom.


Mohlo by vás zaujať: 7 tajomstiev dlhovekosti: Požite si čo najdlhšie v psychickej a fyzickej pohode


3. Pracujú na jasne určených cieľoch

Osoby s duševnou silou si zadávajú jasné ciele v profesijnom aj osobnom živote.. Vzdávajú sa okamžitého uspokojenia tým, že myslia na svoje dlhodobé plány a na prekážky hľadia ako na výzvy, než ako na zátarasy na ich ceste k šťastiu.

4. Uvažujú o svojom pokroku

Každý deň sa zamýšľajú nad svojím postupom k vytýčenému cieľu. Vyhradia si chvíľu času na to, aby zvážili, v čom vynikajú a priznajú si, v ktorých oblastiach potrebujú pridať. Prijímajú zodpovednosť za svoje omyly a ustavične sa usilujú zlepšovať.

5. Znášajú nepohodlie pre vyšší zámer

Kým niektorí ľudia urobia čokoľvek, aby sa vyhli stresu, iní podstúpia bolesť, aby dokázali, že sú húževnatí. Duševne silní ľudia však tolerujú nepokoj a rozpaky len vtedy, keď to slúži nejakému väčšiemu plánu. Či už cvičia, aj napriek tomu, že sú unavení, alebo prednášajú prejav napriek obrovskej tréme, využívajú svoju bolesť na to, aby ich posilnila.


Mohlo by vás zaujať: Ponorková choroba vás môže potrápiť aj v manželstve: Ako s ňou vybabrať?


6. Precvičujú si vďačnosť

Ak sa stále sťažujete, že si zaslúžite niečo viac a lepšie, nemôžete podávať najlepšie výkony. Duševne silní ľudia si uvedomujú, že v živote majú všetko, čo potrebujú. Tešia sa z každého úspechu, ktorý sa im podarilo dosiahnuť, nech je akokoľvek malý.

7. Vyrovnávajú emócie s logikou

Vedia, kedy pocity hrajú hlavnú úlohu v tom, ako nazerajú na svet a v ich správaní. Dávajú si pozor na to, aby emócie neovplyvnili ich zdravý úsudok a opatrne sa snažia vyvážiť city chladným uvažovaním, aby dospeli k tým najlepším možným rozhodnutiam.

8. Žijú podľa svojich hodnôt

Hoci je lákavé hodnotiť samého seba tak, že sa budeme porovnávať s ostatnými, duševne silní ľudia nie sú obeťami takýchto rozptýlení. Sústredia sa na to, aby žili podľa svojho vlastného presvedčenia a napriek okolnostiam konali tak, ako považujú za správne.


Mohlo by vás zaujať: Zákerná skleróza multiplex: Majú ju tisícky Slovákov, lieči sa len štvrtina


Čo nerobiť?

Okrem týchto jednoduchých pravidiel, ktoré vás privedú k duševnej rovnováhe a odolnosti, sa môžete od duševne silných ľudí poučiť aj v tom, čo nerobia:

 • Nemárnia čas sebaľútosťou
 • Nedávajú iným moc rozhodovať nad nimi
 • Neutekajú pred zmenou a novými výzvami
 • Neplytvajú energiou na veci, ktoré nedokážu ovplyvniť
 • Nestarajú sa o to, či sa zapáčia iným
 • Neboja sa vstúpiť do rizika
 • Neprežívajú znovu minulosť
 • Nerobia stále tie isté chyby
 • Necítia nenávisť voči úspechu iných
 • Nevzdajú sa po neúspechu
 • Neboja sa byť sami
 • Necítia, že im svet niečo dlhuje
 • Neočakávajú okamžité výsledky

Myslíte si, že ste duševne silný človek? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame