Jahody chránia oči aj mozog: Vychutnajte si svoje obľúbené ovocie a buďte zdravší

Jahody

gettyimages

Akýkoľvek pokus vytvoriť jahodovú arómu podobnú tej skutočnej, sa iba málokedy podarí. Jahody totiž pozostávajú z vyše 300 rôznych látok, ktoré ich chuť a vôňu robia takými jedinečnými a neodolateľnými.

Zbožňujeme ich v sladkých dezertoch, koláčoch, džemoch, sirupoch alebo len tak obyčajne – za plnú misku v hlavnej sezóne. Je hneď niekoľko dôvodov, prečo ich zahrnúť do jedálnička a vychutnávať si ich bez výčitiek. Zistite, ktoré sú to.

Malé ovocie s veľkým potenciálom

V jahodách sa nachádza vysoká koncentrácia cenných živín. Hoci ich z 90 % tvorí voda, zvyšok je pre zdravie človeka veľmi zaujímavý. Obsahujú vysoké dávky vitamínu C, vitamín A, vitamín E, vitamíny skupiny B, ovocné kyseliny, z minerálnych látok draslík, horčík, mangán a fosfor. Sú zdrojom vlákniny, prospešných trieslovín a flavonoidov. Patria tak nielen k jedným z najchutnejších, ale aj najzdravších druhov sezónneho ovocia.

Mohlo by vás zaujímať: Jahody sú kráľovským ovocím: Prečítajte si o ich superúčinkoch

Polyfenoly – výživa pre mozog

Láka vás ich krásna červená farba? Spôsobujú ju rastlinné pigmenty (polyfenoly), ktoré majú veľmi vysoký antioxidačný účinok. Najmä u starších ľudí sa postupne rozvíjajú ochorenia mozgu a celého nervového systému, čo sa môže prejaviť stratou schopnosti koordinovať pohyby končatín. Mozgové tkanivo pod vplyvom starnutia a voľných radikálov degeneruje, dochádza k výpadkom pamäti a ďalším ťažkostiam. Práve polyfenoly, vitamín C a draslík, obsiahnutý v jahodách, dokážu účinok škodlivých voľných radikálov potlačiť. Stoja aj za tmavou farbou čučoriedok, brusníc a malín, ktoré sú pre svoje účinky považované za superpotraviny.

Vitamín C – oči ako jastrab a neoblomná imunita

Pribúdajúci vek zvyčajne zhoršuje kvalitu zraku. Dochádza k poškodeniu optických nervov, poruchám videnia či problémom s opakujúcimi sa infekciami očí. Vedci z londýnskej King´s College spracovávali dáta počas desiatich rokov na vzorke 324 dvojčiat. Z výsledkov vyplynulo, že riziko šedého zákalu sa dalo znížiť o 33 % pravidelnou konzumáciou potravín bohatých na vitamín C. Už 8 stredne veľkých jahôd má v sebe viac vitamínu C ako jeden pomaranč. Stimuluje tiež aktivitu bielych krviniek, ktoré idú prvé do boja proti infekciám a mikróbom. Preto sa odporúča zvýšiť príjem vitamínu C na začiatku každej chrípky, nádchy či prechladnutia. A hoci je sezóna jahôd od mája do júna, kedy nie sme riziku chorôb tak vystavení, môžeme svoju imunitu posilniť v predstihu.

Mohlo by vás zaujímať: Chceš úsmev, ktorému nikto neodolá? Jahody sú skvelé na zuby, poslúžia aj ako afrodiziakum

Vláknina a ovocné kyseliny – fungujúce trávenie

Pre trávenie má mimoriadne dobrý účinok vláknina a ovocné kyseliny obsiahnuté v jahodách. Vláknina dokáže redukovať zápchu a pomáha udržať prirodzené pohyby čriev. Ovocné kyseliny pôsobia ako dezinfekcia – čistia črevá od choroboplodných zárodkov a mikróbov. Pravidelnou konzumáciou môžete vyladiť svoje trávenie a zlepšiť vylučovanie toxínov, ktoré sa najmä pri nepravidelnom vyprázdňovaní v črevách hromadia.

Draslík – lepší krvný tlak

Ak trpíte vysokým krvným tlakom a máte problém so zvýšenou hladinou sodíka v tele, siahnite po jahodách, ktoré pre vyšší obsah draslíka dokážu jeho hladinu znížiť. Draslík je pre správnu činnosť srdcovo-cievneho systému nenahraditeľný. Podieľa sa na nervovom prenose a tiež eliminuje stuhnutosť ciev a artérií, čím prispieva k lepšiemu a plynulejšiemu prúdeniu krvi. Ak si dávate pozor na jeho optimálny denný príjem, môžete svoj krvný tlak opäť dostať do ideálnych hodnôt.

Máte radi jahody? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame