Čo robiť, keď vás napadne suchý dráždivý kašeľ? Poradíte si aj bez liekov!

Určite dbajte aj na vlhký a dostatočne chladný vzduch, bude sa vám lepšie dýchať (Zdroj: Freepik/freepik)

Kašeľ je najčastejším postrachom jesene. Kašleme najmä počas prechladnutia. Niektorí ľudia kašlú takmer stále alebo pri určitých činnostiach. Je typickým pre fajčiarov, pre ľudí pracujúcich v prašnom prostredí alebo pre tých, ktorí musia pracovať s chemikáliami. Rozlišujeme kašeľ akútny a chronický, ktoré môžu byť v podobe suchého dráždivého kašľa, ktorý vie veľmi potrápiť, a vlhkého kašľa, ktorý je o niečo príjemnejším.

Nepríjemný kašeľ

Ak ochoriete, nastúpi práve suchý dráždivý kašeľ. Ten má podobu záchvatov kašľa, ktoré sú nepríjemné najmä počas noci. Nikdy nie je sprevádzaný hlienmi, ale aj tak je veľmi nepríjemný – je bolestivý a často ho sprevádza nepríjemné škriabanie v krku.

Takýto akútny kašeľ vás môže potrápiť aj niekoľko týždňov – pokiaľ však trvá viac ako 2 mesiace, ide o chronický kašeľ. Ten býva sprievodným znakom mnohých ochorení alebo výhradou fajčiarov. Ako proti tomu účinne bojovať?

(Zdroj: Freepik/zinkevych)

Podávať môžete voľne dostupné lieky a sirupy proti kašľu, pomoc ale môžete hľadať aj v bylinkách. Práve prírodné lieky a osvedčené babské rady vám pomôžu so suchým kašľom zatočiť. A čo je hlavné, okamžite môžete pocítiť úľavu…

Domáca liečba

Doma si poradíte ľahko – dôležitý je prísun tekutín, skvelo pomáhajú bylinkové čaje. Určite nie je na škodu, ak budete mať dosť  pokoja a odpočinku. Ďalším trikom, ktorým si môžete uľaviť je, ak si podložíte hlavu niečím príjemným a teplým – vyvýšená hlava pomôže tomu, aby vás tak nedráždilo na kašľanie.

Určite dbajte aj na vlhký a dostatočne chladný vzduch, bude sa vám lepšie dýchať. Ak sa budete zdržiavať v suchej a prekúrenej izbe, kašeľ sa zhorší.

(Zdroj: Freepik/freepik)

Nájdite úľavu v bylinkách

Bylinkové čaje sú zázrak prírody. Môžete si kúpiť hotový bylinný mix lekárni, ale taktiež si ich môžete nazbierať vlastnoručne. Pri suchom kašli sa odporúča piť čaje najmä z harmančeka, šalvie, lipového kvetu, levandule a majoránu. Čaje pite vlažné a môžete pridať aj med a šťavu z čerstvého citróna.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Navštevujete prírodné kúpaliská? Ak v nich uvidíte toto, vyhnite sa im a neohrozíte tak svoje zdravie

Babské rady

Všeliekom na kašeľ je rozhodne klasická cibuľa. Tú máte doma vždy po ruke, a dokáže zázraky. Pri ochoreniach dýchacích ciest zaberá naozaj rýchlo. Môžete si z nej pripraviť čaj alebo ju nakrájajte na malé kúsky a zasypte cukrom. Takto pripravená cibuľa pustí šťavu, ktorú užívajte po malých lyžičkách počas celého dňa.

Pripraviť si môžete aj cibuľový sirup, ktorý môžete mať v zásobe. Ten zvládnu vypiť aj najmenší. Budete potrebovať 3 cibule, citrón a med. Najprv si nakrájajte na kolieska cibuľu a citrón, ten si uložte do misky a zalejte medom. To potom necháme 2 až 3 hodiny odstáť a nakoniec sceďte.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame