Ako sa zbaviť kuny? Vyhrajte boj s nepozvaným návštevníkom

Ako sa zbaviť kuny

Ako sa zbaviť kuny? (Zdroj: GettyImages)

Začína to miznutím vajíčok, ohryzenými káblami pod kapotou alebo nepatrným šramotom a dupotaním na povale. Prítomnosť kuny na pozemku sa nedá odhaliť na prvýkrát. Ak to však zistíte, najbližšie dni a týždne sa môže kuna stať vašou nočnou morou. Ako sa zbaviť kuny, ktorá sa zabývala na streche? Ako pred ňou ochrániť auto, hydinu a uskladnenú úrodu?

Krátke zoznámenie s prefíkanou šelmou

Na našom území sa najčastejšie vyskytuje kuna skalná (Martes foina). Ak bývate blízko lesa, objaviť sa môže aj kuna lesná (Martes martes). Ide o štíhle, obratné a pomerne rýchle lasicovité šelmy, ktoré dorastajú do dĺžky 35 – 55 cm a vážia približne 1,5 – 2,5 kg. Ich poznávacím znamením je okrúhla hlava s malým špicatým nosom, na ktorej dominujú výrazné postranné uši. Srsť na brušku a hrudi majú svetložltú až bielu.

Kuny sú pomerne bystré, dokážu sa vyhýbať predátorom a majú výborné lezecké schopnosti. Z prirodzeného prostredia sa k ľudským obydliam vyberajú najmä za potravou a pri hľadaní pokojného a teplého útočiska. Sú to mäsožravce, ktoré lovia mláďatá menších zvierat a vtákov. Silnejšie kuny sa odvážia uloviť aj zajaca alebo zahryznúť sliepke do hlavy.

Práve podľa tohto znaku rozoznáte, či u vás v kuríne napáchala škody líška alebo kuna. Kuna totiž kradne vajcia a bezdôvodne zabíja sliepky, kým líška so sebou sliepku aj odnesie. Nepohrdne však ani sladkým ovocím, ktoré máte uskladnené vo vonkajšej pivnici.


Mohlo by vás zaujať: Ničia vám krty trávnik? Skúste sa ich zbaviť týmito spôsobmi


Ako rozpoznať prítomnosť kuny

Kuny žijú osamote, preto sa nemusíte obávať nájazdov celých skupín. Avšak, už aj jedna kuna na povale či v aute napácha tisícové škody. Ak sa uhniezdi na povale, dokáže značne poškodiť izoláciu strechy, potrhať fólie a rozhrýzť elektrické vedenie. Na povale si okrem toho hromadí svoje úlovky, ktoré časom začnú zapáchať. Aj kuna v aute je hotová katastrofa. Rozhryzie elektroinštaláciu, obloženia, hadice a známe sú aj prípady, kedy poškodila klinový remeň a riadiacu jednotku. Skôr, ako sa pustíte do boja s kunou, je dobré vedieť nasledujúcu informáciu.

Pre kunu lesnú a kunu skalnú platí, že v období od 1. marca do 31. augusta bežného kalendárneho roka je zakázané ich chytať, zraňovať, usmrcovať alebo ničiť jej obydlia, najmä brlohy s mláďatami. Ak však kuna pácha škody na vašom pozemku, máte k dispozícii niekoľko spôsobov, ako sa jej zbaviť alebo ju odplašiť. Jednoducho – neželaný pobyt u vás doma jej znepríjemníte.

Tipy, ako sa zbaviť kuny

  • Ultrazvukové odpudzovače na kuny a iné hlodavce: Ide o malé nenápadné prístroje, ktoré generujú ultrazvukový signál. Ten je pre kuny a hlodavce nepríjemný. Takéto zariadenie môžete umiestniť na povalu alebo aj do auta. Zaujímajte sa o spôsob napájania, dosah, odolnosť voči vlhkosti a nízkym aj vysokým teplotám. Niektoré odpudzovače začnú ultrazvuk vydávať až po detekovaní pohybu vo svojom okolí, čím šetria akumulátor.
  • Odchytná klietka na kuny: Ide o klietku, do ktorej zviera nalákate na sladkú ovocnú odmenu (napríklad figu). Po vbehnutí sa klietka uzatvára bez toho, aby zvieraťu ublížila. Vašou úlohou je potom kunu odviezť do prírody. Pozor však, ak kuna zacíti na klietke pach človeka, oblúkom sa jej bude vyhýbať. Touto metódou skôr ulovíte susedovu mačku ako kunu, preto nepoužívajte mäsovú návnadu.
  • Elektrický ohradník: Využíva sa najmä na ochranu striech. Inštaluje sa na odkvapový systém a zvody.
  • Spreje proti kunám: Výrazné aromatické kombinácie v tomto druhu sprejov sa aplikujú na kabeláž v aute a vytvárajú dlhodobý lepkavý film. Niektoré spreje však cíti aj človek, iné prekážajú predovšetkým kunám a hlodavcom.
  • Husté pletivo: Ak k vám chodí kuna do kurína, využitie ako ochranu husté pletivo, ktoré dôkladne inštalujete na kurín zo všetkých strán, aj zhora.
  • Domáce zvieratá – pes a mačka: Hovorí sa, že kuna nepríde na dvor, na ktorom cíti predátora. Našťastie pre nás – takto vníma aj domáce mačky a psy. Ak psa nemáte, zaobstarajte si od známych alebo zo zvieracieho salónu vrecko so zvieracími chlpmi. Strategickým rozmiestnením vytvoríte pachovú stopu fiktívneho štvornohého ochrancu. Myslite však na to, že zvierací pach zo srsti pomerne rýchlo vyprchá.

Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame