Zber levandule začína: Vyrobte si doma skvelý olej na rôzne bolesti!

Levanduľa

thinkstockphotos.com

Krásne vyzerá a ešte krajšie vonia. Levanduľa patrí k rastlinám, ktoré potešia zmysly a zároveň pomôžu telu. Esenciálny olej extrahovaný z levandule lekárskej je totiž silné prírodné relaxačné činidlo mimoriadne obľúbené aj pre svoje antimikrobiálne, analgetické, antialergické, protizápalové a antiseptické vlastnosti. Vďaka nim sa používa pri liečbe a prevencii rôznych ochorení. Ak ju máte na balkóne alebo záhrade, obetujte pár kvetov a získajte z nich prírodný liek na mnoho neduhov.

Z levandule je možné pripraviť aj v domácich podmienkach mimoriadne účinný olej, ktorý obsahuje éterické oleje, silice, triesloviny a vitamíny. Na jeho prípravu v závislosti od požadovaného množstva budete potrebovať 2 dcl extra panenského olivového oleja a 2 hrste sušených levanduľových kvietkov. Takto pripravený olej je, na rozdiel od kupovaných vonných éterických verzií, vhodný i na vnútorné použitie. Často sa pridáva zopár kvapiek do čaju, prípadne ako kloktadlo. Kvietky nakrájajte na drobné kúsky a zalejte olivovým olejom v uzatvárateľnej fľaši. Takto ich nechajte lúhovať na tmavom mieste pri izbovej teplote asi dva mesiace. Nezabúdajte však zmes pravidelne párkrát do týždňa premiešavať. Po uplynutí dvoch mesiacov olej preceďte do inej fľaše a kvietky môžete použiť napríklad ako vonnú zmes, či obklad pri rôznych kožných problémoch.

Upokojuje nervy

Olej z levandule sa pre svoju výnimočnú vôňu a mimoriadne účinky uplatňuje aj pri aromateerapii. Ide o prírodné relaxačné činidlo, ktoré má upokojujúci účinok na telo a nervový systém. Pripraviť si môžete vodný kúpeľ celého tela, či chodidiel nakvapkaním malého množstva levanduľového oleja do horúcej vody. Ide o najúčinnejší spôsob uvoľnenia organizmu. Vďaka tomu môže dôjsť k odbúravaniu stresu, únavy, či napätia. Zároveň tento olej pomáha riešiť problémy s nespavosťou.


Mohlo by vás zaujať: Rozvoňajte svoj domov: Ide to aj bez drahých a nezdravých osviežovačov vzduchu


Uvoľňuje kŕče

Keďže ide o prírodné analgetikum, levanduľový olej pomáha odstraňovať aj svalové kŕče, bolesti uší, hlavy, krku, či svalov. Zároveň poskytuje efektívne upokojenie pohybového aparátu. Dámy ocenia aj schopnosť oleja zmierniť menštruačné jeho jemným trením v oblasti brucha.kŕče, a to

Zlepšuje dýchanie

Inhalovanie éterických olejov vo všeobecnosti pomáha uvoľniť hlien a bojovať s infekciami dýchacích ciest. Levanduľový olej pomáha zmierniť zápal prínosových dutín, prechladnutie a chrípku, čierny kašeľ, zápal mandlí, aj príznaky astmy. Na noc nakvapkajte menšie množstvo oleja do misky s vodou a tú položte na parapetnú dosku nad radiátor.

Podporuje trávenie

Levanduľový olej stimuluje produkciu žlče a ďalších tráviacich štiav, čím zlepšuje trávenie. Vďaka tomu pomáha pri liečbe zápchy, poruchy trávenia, bolestí žalúdka, nadúvania, vracania a hnačiek.


Mohlo by vás zaujať: Bylinkami k duševnej pohode: Skoncujte s priveľkou nervozitou a napätím bez liekov!


Lieči močové cesty

Esenciálny olej pripravený z levandule pôsobí močopudne, čím prečisťuje obličky a močové cesty, odstraňuje zápaly v močových cestách, a tak obnovuje hormonálnu rovnováhu v tele.

Lieči a chráni pokožku

Levanduľový olej sa vďaka svojim analgetickým a antiseptickým účinkom výborne hodí pri liečbe menších popálenín či rezných rán. V takýchto prípadoch tlmí bolesť a zabraňuje znečisteniu rany. Zároveň zabraňuje tvorbe viditeľných jaziev. Vďaka antimikrobiálnym a antiseptickým účinkom zasa pomáha pri liečbe a prevencií kožných infekcií, zápalov, akné, vyrážok, či ekzémov. Zároveň prispieva k regulácií kožného mazu, pomáha predchádzať vzniku jaziev, či kožných škvŕn. Levanduľový olej dokáže chrániť pokožku aj pred škodlivými slnečnými lúčmi, vysychaním, popálením či vznikom menších vrások.

Pôsobí proti lupinám

Antimikrobiálne účinky levanduľového oleja z neho robia prirodzený a účinný liek proti lupinám. Pravidelným vmasírovaním do pokožky hlavy predchádza mikrobiálnym infekciám, čistí a hydratuje pokožku hlavy a odstraňuje odumreté kožné bunky. Zároveň zabraňuje vypadávaniu vlasov.


Na čo všetko využívate levanduľu vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame