Ako sa nás denne dotýka zvyšovanie cien? Ľudia sa vyjadrili o tom, čo im robí najväčší prievan v peňaženke!

Peniaze

Ako sa zvyšovanie cien dotýka ľudí? (Zdroj: Freepik/freepik)

Po prvom prepuknutí pandémie v roku 2020 začali milióny zamestnancov pracovať z domu. Teraz sa však čoraz viac ľudí vracia naspäť do kancelárie. Okrem kolegov nás však vítajú aj oveľa vyššie ceny takmer za všetko – potraviny, cesta do práce, energie a veľa iného – a platy pomaly nestačia.

Rastúce ceny plynu a prudko rastúca inflácia spôsobili, že návrat na pracovisko je drahší a netýka sa to len tých, ktorí primárne pracujú v kancelárskom prostredí. Ako zvyšovanie cien postihlo ľudí vo svete?

Ceny sa zvýšili niekoľkonásobne

Stravovanie v kancelárii zdraželo taktiež. Káva a dlhé obedy s kolegami sú jednou z výhod návratu do takzvaného officu. V súčasnosti však majú čoraz vyššiu cenu. Index potravín sa napríklad len v USA zvýšil o 7,2 %. Ceny potravín v apríli vzrástli o 9,4 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, čo je najväčší skok od apríla 1981. Ceny v obchodoch s potravinami sa za rok zvýšili o 10,8 %.

Administratívni pracovníci vidia vyššie náklady na všetko od rannej kávy až po obedový šalát. Populárny reťazec Starbucks, ktorý sa nachádza aj na Slovensku, zvýšil ceny začiatkom tohto roka a v októbri 2021, pričom uviedol, že ceny môžu naďalej rásť.

„Obedy sú o 100% skutočne drahšie,“ povedala Kelly Yau McClayová, ktorá žije v Marylande, „predtým ste mohli dostať obed za 7 až 12 dolárov. Teraz už neexistuje spôsob, ako sa slušne naobedovať za menej ako 15 dolárov.“ Kelly do októbra 2021 pracovala na plný úväzok z domu, teraz má prispôsobený pracovný rozvrh a chodí do kancelárie tri dni v týždni. Odhaduje, že denne minie okolo 30 až 35 dolárov na výdavky súvisiace s prácou – a teda na kávu, obedy, občerstvenie a parkovanie.

Viac jeme a viac utrácame

Ostatným pracovníkom však návrat do kancelárie priniesol úľavu – aspoň na niektorých frontoch. Spotrebitelia však zmenili spôsob, akým míňali počas pandémie, pričom výdavky, ako je stravovanie v reštauráciách, boli nahradené vyššími účtami za potraviny a väčším množstvom jedla doma.

Sara Hill, ktorá pracuje v poisťovníctve, zaznamenala zvýšenie rozpočtu za jedlo vtedy, keď bola ona a jej štyri deti doma počas pandémie. „Jedlo sa viac jedla, pretože sme mali kuchyňu poblízku. Výdavky na jedlo sa tak stále zvyšovali, pretože sme boli všetci doma,“ hovorí.

Po práci z domu na plný úväzok Sara teraz chodí do kancelárie dva dni v týždni. Pred pandémiou minula okolo 25 až 30 dolárov denne na raňajky a obedy. Veľa podnikov v blízkosti jej práce je však momentálne zatvorených, a tak pravidelne so sebou nosí obedy. „V podstate si nosím veci z domu, často ide o zvyšné jedlá z minulého dňa, aby som prežila deň,“ hovorí.

Najviac zdraželi pohonné látky

Návrat k dochádzaniu do práce znamenal aj väčšiu spotrebu pohonných hmôt. Vzhľadom na to, že ceny plynu a pohonných hmôt v poslednej dobe dosahujú rekordné maximá, je dochádzanie ešte väčšou príťažou na peňaženku. Národný priemer za galón (zhruba 3,8 litra) bežného benzínu je 4,60 dolárov. Vo februári 2020 to bolo 2,44 dolárov.

Napríklad také naplnenie nádrže minivanu v Orlande na Floride stálo asi 40 dolárov – no teraz je to bližšie k 75 dolárom. „Najviac šoférujem vtedy, len keď idem do kancelárie do práce, všetko ostatné je naozaj blízko miesta, kde bývame,“ povedal Mike Tobin, ktorý pracuje pre veľkoobchodnú spoločnosť.

„Ceny za pohonné hmoty sú extrémne šialené. Snažím sa naplánovať si dni tak, že keď idem do kancelárie, hneď po práci alebo počas mojej hodinovej obedňajšej prestávky odbehnem robiť aj niečo iné, kam musím ísť autom a pokúsim sa to do toho vtesnať. Len vtedy totiž šoférujem,“ hovorí znova Sara Hill. Snaží sa vybaviť si veci len v tie dni, kedy chodí do práce, aby zbytočne nemíňala na benzín.

Tri dni, keď pracuje z domu, sa snaží nešoférovať vôbec. Prinútilo ju to tak prispôsobovať si svoje denné rutiny hlavne v dni, kedy cestuje do práce autom. Kelly Yau McClay za každý deň, kedy príde do kancelárie, musí zaplatiť parkovné. Kedysi to stálo 1 dolár na hodinu, no začiatkom tohto roka sa ceny zvýšili o 50 centov. Teraz platí 12 dolárov za deň – z pôvodných 8 dolárov.

Míňať musíme aj na kozmetiku

Zhodiť pohodlné tepláky či domáci úbor a znova sa obliecť do kancelárie je tiež nákladné. Ceny odevov vzrástli v apríli v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 5,4 %. „Teraz, keď chodím do kancelárie, si musím okrem iného kupovať aj šminky a líčidlá, – takže na to míňam peniaze tiež,“ povedala Yau McClay.

„Veci, na ktoré sme míňali peniaze, ako sú napríklad strihanie vlasov, mejkap, manikúra a pedikúra či modernizácia šatníka – tie veci boli v podstate dva roky pozastavené. Áno, míňala som na to už predtým… Zvykla som si na to, že míňať za tieto položky je síce pekné, no teraz je všetko drahšie,“ dodáva.

Platiť škôlky a jasle je tiež problém

Starostlivosť o deti začala byť taktiež nákladná. Náklady na starostlivosť o deti majú tendenciu byť jedným z najväčších výdavkov v rozpočtoch pracujúcich rodičov. A začnú byť čoraz vyššie. V roku 2020 boli národné priemerné ročné náklady na starostlivosť o deti 10 174 dolárov.

V septembri 2020 dala Kelly Yau McClay svoju trojročnú dcéru do novej škôlky za 2 150 dolárov mesačne. „Keď dieťa rastie, séria zvyšovania cien sa odráža aj na úsporách. Zakaždým, keď škôlka narazila na staršiu vekovú skupinu detí, neskôr oznámili, že budú ceny zvyšovať. Odkedy som tam dcéru dala, sa cena zvýšila o 200 dolárov v hrubom a stále bude rásť,“ zakončila McClay.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Odporúčame