Ste v práci vekovo diskriminovaní? Ageizmus je čoraz častejším javom na pracovisku!

Diskriminácia nie je správna, a nezáleží či ide o tú na základe pohlavia či rasy, alebo veku (Zdroj: Freepik/freepik)

Počuli ste už slovíčko ageizmus? Ide o akúsi diskrimináciu, najčastejšie na pracovisku, na základe vášho veku. Určite je to netaktné a neprípustné, preto by ste tento jav nemali ignorovať. Diskriminácia nie je správna, a nezáleží či ide o tú na základe pohlavia či rasy, alebo veku! Nezatvárajte pred touto problematikou oči, a zabojujte. Bojujete o seba, a svoju budúcnosť!

Nenechajte sa diskriminovať už na pohovore!

Tak, ako sa pri pracovnom pohovore nemá zamestnávateľ pýtať ženy na plán založenia rodiny, by mala byť tabu aj otázka veku. Zamestnávatelia potenciálnych zamestnancov diskriminujú aj inak, než len konfrontáciou na priamo…

Často dochádza (možno nevedomky) k inzerátom, ktoré prezentujú pozíciu tým, že ako benefit ponúkajú mladý dynamický kolektív, či vyslovene uvedú, že hľadajú zamestnancov od 20 do 40 rokov.

Staroba = chudoba?

Tento vzorec je v našej spoločnosti, žiaľbohu, často braný ako samozrejmosť. Negatívne vnímanie starnutia, ktoré je spájané so zbytočnosťou, je absolútne bez úcty…

Taktiež nie je v poriadku tlak na mladosť a krásu. Vizuálna forma v niektorých korporátoch predáva do takej miery, že pozíciou pridelia skôr mladej a peknej žene, s mnohými estetickými zákrokmi, než niekomu skúsenému.

Nedovoľme ako spoločnosť to, aby sme tradovali myšlienku, že vyšší vek znamená nižší sociálny status!

Nikto nie je na obtiaž!

Všetci sme ľudia, nikto nemá nižšiu ľudskú hodnotu. Skvelým príkladom je zaobchádzanie s ľuďmi v nemocniciach – tu sa človek dostáva do najpriehľadnejšej roviny. Začína to príjmom, končí komunikáciou a prístupom lekára.

Často zo strany personálu prídu požiadavky na to, aby (starší alebo len veľmi chorý) pacient prišiel na vyšetrenie sám, aj napriek tomu, že má nárok na sprievod.

Nebojte sa požiadať o pomoc

Starší ľudia sa často cítia na okraji spoločnosti, a musia sa s tým jednoducho zmieriť. Nedovoľme to! Oni sú tí, vďaka ktorým máme to, čo máme… Mnohí ľudia si to neuvedomujú, a často sa aj k starším kolegom správajú zle.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pravdivý príbeh: Bola som letuškou na súkromných letoch, dodnes sa mi z tých príhod dvíha žalúdok

Bojovať proti tomu môžete tak, že sa v práci nebudete báť požiadať o radu. Máte po porade hlavu v smútku, lebo máte strach z nového programu, v ktorom máte pracovať? Nebojte sa spýtať mladších kolegov, ktorí tomu rozumejú. Určite vám to radi vysvetlia!

 

Sledujte nás aj na Instagrame

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame