Pobolievajú vás kĺby? Udržte ich zdravé čo najdlhšie, pomoc nájdete v kapuste, ale aj vašej lekárničke

Bolesť kĺbov

Nepríjemná bolesť kĺbov môže mať rôzne príčiny. (Zdroj: GettyImages)

Kým v mladosti zväčša fungujú ako hodinky, v druhej polovici života, ale aj po úrazoch, rôznych ochoreniach alebo intenzívnom športovaní, o sebe dávajú vedieť čoraz častejšie. Udržať si zdravé kĺby bez intenzívnej bolesti je však možné v každom veku – poradíme vám, na čo si dať pozor.

Počiatočné problémy s kĺbmi

Postupne, ako organizmus starne, stupňuje sa aj opotrebenie kĺbov a mení sa celistvosť chrupavky. Dôsledky sa najprv prejavia len bolesťou pri pohybe, v pokročilejších štádiách však už aj problémami v stave pokoja.

Vo veku 35 až 45 rokov trpí osteoartrózou (chronické ochorenie kĺbov) približne 5 až 15 % populácie. Ľudia v tomto veku začínajú splácať pomyselnú daň za nezdravý životný štýl v podobe zlého jedálnička, kíl navyše, nedostatočného pohybu alebo ​​naopak, nadmernej záťaže. Najčastejšie ide o sekundárnu artrózu, ktorá môže byť viazaná na úraz, rôzne dysplázie kĺbov (úbytok zdravého tkaniva), nesprávne postavenie kĺbov alebo príliš časté preťažovanie pri športe.

Problémy sa môžu ozvať aj po pôrode

Tehotenstvo a pôrod predstavujú veľkú záťaž pre organizmus, ktorá sa podpíše aj na boľavých kĺboch. S tehotenstvom totiž súvisí relatívne rýchly nárast hmotnosti a s tým spojené preťaženie chrbtice, bedier, kolien a chodidiel. Po pôrode zase často dochádza k jednostrannej záťaži kĺbov pri starostlivosti o dieťa. Časté nosenie, dvíhanie, kľakanie a opätovné vstávanie vedie k bolestivosti kolien aj zápästí. 

Artritída býva dedičná

Bolestivé zápalové ochorenie kĺbov nazývané reumatoidná artritída postihuje približne 0,5 až 1 % ľudí, trikrát častejšie ním trpia ženy. Môže sa objaviť v ktoromkoľvek veku, najčastejšie však vzniká medzi 35. a 50. rokom života. Dôležitú úlohu zohráva dedičnosť a spúšťacím mechanizmom môžu byť aj vírusové infekcie.

U ľudí, ktorí majú k artritíde predispozície, môžu vírusy spustiť autoimunitnú reakciu. Reumatoidná artritída sa následne prejaví bolesťou, stuhnutosťou či opuchmi kĺbov, často postihuje kĺby prstov a ruky alebo kolenné kĺby. Priebeh choroby je možné spomaliť liekmi aj fyzioterapiou.


Mohlo by vás zaujať: Znepríjemňujú vám život boľavé kĺby? Skúste tieto prírodné recepty!


Jeseň života a bolesť kĺbov

V pokročilejšom veku okolo 65. roku a vyššie pociťuje problémy s kĺbmi takmer každý človek. V tele totiž ubúda kolagén aj glukosamín sulfát, ktorý patrí medzi základné stavebné kamene chrupavky. Napriek tomu nie je dôvod na paniku, vďaka správnej životospráve, vhodnému pohybu a doplnkom stravy môžete stav svojich kĺbov výrazne zlepšiť aj vo vyššom veku.   

Ako podporiť zdravie kĺbov

Myslite na vaše kĺby včas. Pokiaľ ich výrazne zaťažujete, je vhodné myslieť aj na prevenciu, a to obzvlášť u ľudí s nadváhou, cukrovkou či pri stavoch po predošlých úrazoch a operáciách. V týchto prípadoch je rozvoj osteoartrózy rýchlejší a prichádza v nižšom veku.

1. Dodržujte zdravý životný štýl. Dôležitý je hlavne pohyb, ktorý kĺby zbytočne nezaťažuje – jazda na bicykli či rotopede alebo plávanie. Kĺby potrebujú pre zdravé fungovanie správnu mieru pohybu a udržovanie svalstva a väzov okolo kĺbu v dobrej kondícii.

2. Doplňte látky dôležité pre zdravie kĺbov. Ide najmä o glukosamín sulfát, aescín, ktorý zaručuje silné prekrvenie kĺbu a jeho okolia, či vitamín C, ktorý podporuje tvorbu vlastného kolagénu.

3. Zaraďte do svojho jedálnička veľa ovocia s nízkym glykemickým indexom, kapustovej zeleniny a strukovín. Nenasýtené tuky a ryby sú zase zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré pomáhajú zmierňovať zápal. Pomôže aj korenie, ako kurkuma a zázvor.

4. Udržujte svoje BMI v norme. Kilá navyše zaťažujú kĺby, preto sa snažte dosiahnuť takú hmotnosť, aby sa vaše BMI pohybovalo v pásme normy – teda ak svoju váhu v kilogramoch vydelíte výškou v metroch na druhú, mala by vám ideálne vyjsť hodnota medzi 18,5–24,9.

5. Vyvarujte sa úrazov a jednostranného zaťaženia kĺbov. Obozretní buďte najmä pri športovaní. Dbajte na správne rozcvičenie a naťahovacie cviky pred ním aj po ňom.

Ak bolesti kĺbov pretrvávajú, uľaviť môžu aj bežne dostupné protizápalové gély a krémy, ktoré obsahujú ibuprofén, diklofenak alebo ketoprofén. Pri úraze pomôžu ľadové obklady. Tie však nepoužívajte pri chronickej bolesti kĺbov alebo bolesti, ktorej pôvod nepoznáte. Bolestivý kĺb si šetrite. Neznamená to však pasivitu. Je dôležité, aby svaly okolo kĺbov nezoslabli.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame