Ako udržať domáceho miláčika mimo záhonov? Prinášame vám niekoľko užitočných rád!

psík sedí v kvetoch

Čo robiť, aby zvieratká nezničili nasadené rastliny? (Zdroj: Freepik/user19739995)

Psík, ktorý nie je naučený vyhýbať sa záhonom, dokáže v upravenej záhradke spôsobiť hotovú pohromu. A možno si neviete dať rady s cudzími psami, prichádzajúcimi cez rôzne otvory v plote. Častejšie však takto prichádzajú mačky. Ak chcete uchrániť svoje záhony so zeleninou či kvetmi metódami bezpečnými pre zvieratá, v našom článku sa dozviete, ako na to.

Octový postrek

Psíkov a mačky dokáže odradiť vôňa niektorých produktov. Preto si skúste doma vyrobiť sprej, ktorý takéto suroviny obsahuje a navyše vás nebude stáť toľko, čo kupovaný repelent.

Jednou z možností je ocot. Stačí ho nastriekať v okolí oblasti, do ktorej chcete zakázať prístup zvieratám. Psy ani mačky neznesú silný zápach octu a preto ich od návštevy záhona odradí. Bonusom je, že dokáže neutralizovať pach moču, takže nebudú mať potrebu miesto znovu označkovať.

Biely ocot je v tomto prípade najlacnejšou voľbou, no použiť môžete akýkoľvek. Buď ho nastriekajte čistý alebo ho zrieďte s vodou v pomere 1:1. Určité množstvo octu však dokáže zničiť vegetáciu, vrátane vysadených rastlín a trávnika. Množstvo ľudí ho preto používa ako účinný odstraňovať buriny. Aby ste ochránili svoje rastliny, striekajte ho iba pri cestičkách a v medzerách. Vždy, keď prestane ocot účinkovať, zopakujte postrek.

Citrusový esenciálny olej

Štvornohým kamarátom sa nepáči ani vôňa citrusov. Použiť môžete citrusové esenciálne oleje alebo aj citrusové šupy. Treba však poznamenať, že kôra môže prilákať hlodavce alebo iné tvory. Ak sa tomu chcete vyhnúť, radšej zľahka postriekajte záhon esenciálnym olejom. Neaplikujte ho ale priveľa, pretože môže byť pre zvieratká do istej miery toxický. Ide o to, aby bola vôňa oleja dostatočne výrazná a pritom jej nebolo na zemi príliš veľa na to, aby ju psík či mačička náhodou prehltli.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ak ste to doteraz neurobili, už je najvyšší čas: Takto sa výsev semienok zeleru určite vydarí

Kupované repelenty

Na trhu dostať kúpiť rôzne druhy repelentov , ktoré majú odlákať zvieratá zo záhrady. Tie ale môžu byť dosť drahé. Často obsahujú aj nešetrné chemikálie a preto si vždy prečítajte zloženie, aby ste sa uistili, že sú bezpečné. Skúste sa poradiť s veterinárom alebo predajcom záhradných potrieb.

Hnojivá z rastlín

Niektoré druhy hnojív zvieratá priam lákajú. Obzvlášť tie, ktoré obsahujú múčku z kostí, rýb a krvi. Ich pach môže zvieratá zaujať natoľko, ako keby išlo o potravu. Aby ste tomu zabránili, vyberajte si v obchode radšej hnojivá vyrobené na rastlinnej báze.

Rastlinná bariéra

Prírodná rastlinná bariéra môže byť efektívnym spôsobom, ako odradiť zvieratá od návštevy vašej záhrady. Prechádzka cez pichľavé alebo ostnaté rastliny sa im nebude páčiť a preto sa záhonu alebo trávniku radšej vyhnú. Nemajú radi ani pôdokrivné rastliny, cez ktoré sa im ťažko chodí.

Automatické rozprašovače

Takéto rozprašovače sa hodia aj na odplašenie iných zvierat, ktoré by sa mohli do záhrady dostať. Na rozdiel od repelentov, ktoré majú formu prášku, granúl či spreja, sa nemusíte zaoberať opakovanými aplikáciami. Umiestnite do záhrady pohybom aktivované rozprašovače, ktoré psa či mačku odradia od ďalšej návštevy záhona.

Ultrazvukový odpudzovač

Ultrazvukové odpudzovače sú bezpečné, tiché a fungujú po celý deň. Zariadenie zo seba šíri ultrazvukovú frekvenciu, ktorú zvieratá neznesú a vyhnú sa jej. Niektoré fungujú na batérie, iné majú solárne nabíjanie.

Ohrady

Pokiaľ máte tú možnosť, môžete si časť záhrady so záhonmi ohradiť plotom a psíka do nej nepúšťať. Mačičky ho ale nebudú mať problém preliezť. Ak však máte iba psa, takáto ochrana záhrady vám bude stačiť.

Pozor na kvety

Niektoré kvety môžu byť pre mačičky toxické a preto by ste im mali zabrániť prístupu k nim. Ide napríklad o azalky, gybsomilky, ľalie či tabak virginský. Kvety nasprejujte sprejom z feferóniek. Pach a štipľavá chuť spreja sa nebude mačke páčiť a rastliny nezje. Môžete si vyrobiť vlastný postrek, no kupovaný obsahuje vosky, ktoré k rastlinám viac priľnú. Okrem toho mačky neznášajú vôňu niektorých kvetov, napríklad ruskej šalvie, levandule, citrónovej trávy alebo pelargónií. Tie môžu poslúžiť na ich odlákanie od nebezpečných rastlín.
Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku

Zdroj: plnielanu.sk, thespruce.com
Odporúčame