Vieme, ktoré psie plemená žijú najdlhšie: Možno medzi ne patrí aj váš štvornohý kamarát

starší manželia so psom v parku

Na dĺžku života psa môže vplývať aj jeho plemeno (Zdroj: Freepik/Wavebreak Media)

Plemená psov najčastejšie delíme podľa ich veľkosti, ktorá sa berie do úvahy pri určovaní dĺžky ich života. Vo všeobecnosti žijú menšie plemená najdlhšie. Vedci sa ale tentoraz zaoberali otázkou, či anatómia jednotlivých plemien ovplyvňuje to, koľko rokov sa psíky dožijú.

Zo štúdie, ktorá nedávno vyšla v odbornom žurnále Scientific Reports a zverejnila ju agentúra AFP, vyplýva, že malé psie plemená s dlhými ňufákmi, ako sú vipety alebo trpasličie jazvečíky, žijú o niekoľko rokov dlhšie ako väčšie plemená s plochou tvárou, ako napríklad anglické buldogy.

Krásne plemená, ktoré majú problémy

Ide o prvú štúdiu, ktorá analyzuje rozdiely v očakávanej dĺžke života vo svetle širokého spektra faktorov vrátane plemien, veľkosti, tvaru tváre a pohlavia psov, uvádza hlavná autorka štúdie Kirsten McMillanová z britskej charitatívnej organizácie Dogs Trust. Podľa štúdie predstavuje stredná dĺžka života viac než 150 plemien a krížencov psov 12,5 roka, no feny žijú o niečo dlhšie ako psy. V prípade francúzskych buldočkov je to však iba 9,8 roka.

Francúzske buldočky patria medzi tzv. krátkolebé (brachycefalické) plemená, kam sa zaraďujú aj plemená ako boxer či anglický buldog. Ich typickým znakom je výrazne skrátená nosová časť tváre. Výsledky predchádzajúceho výskumu preukázali, že ploché tváre týchto plemien psov pripomínajú tváre malých detí, čo ich majitelia považujú za veľmi milé. Na druhej strane, však krátke nosy spôsobujú brachycefalickým plemenám výrazné problémy s dýchaním.

„Je nesmierne dôležité, aby verejnosť uprednostňovala zdravie (zvierat) pred tým, čo považuje za ‚milé‘. Chcem preto poprosiť každého, kto uvažuje o plemena s plochou tvárou, aby si to veľmi dobre rozmyslel,“ uviedol Dan O’Neill, šéf spoločnosti Brachycephalic Working Group, podľa ktorého štúdia ešte viac zvýraznila problémy so zdravím a kvalitou života, ktoré brachycefalické psy trápia.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pet-friendly pracovisko je už bežnou praxou: Čo treba zvážiť skôr, než sa vyberiete do práce so psíkom?

Prekvapivé zistenie o krížencoch

Plemenami s najdlhšou strednou dĺžkou života sú podľa štúdie lancashirský pätár (15,4 roka), tibetský španiel (15,2 roka) a jazvečík trpasličí (14 rokov). Labradory, najobľúbenejšie plemeno v Spojenom kráľovstve, sa dožívajú v priemere 13,1 roka.

Prekvapivým záverom štúdie bolo zistenie, že čistokrvné psy žijú dlhšie ako kríženci, čo priamo vyvracia predošlý výskum. Dôvodom môže byť nástup „módnych plemien“, kam patria krížence ako labradoodle (kríženec labradora a pudla), cockapoo (kríženec kokršpaniela a pudla) a pomsky (kríženec pomoranského špica a huskyho).

Ľudia, ktorí uvažujú o nákupe alebo adoptovaní psa si musia tiež uvedomiť, že niektoré plemená psov si vyžadujú väčšiu zdravotnú starostlivosť, upozorňuje McMillanová a dodáva, že omnoho dôležitejšie je zdravie domácich miláčikov.

„Tieto zvieratá sú členmi našej rodiny, preto chceme mať istotu, že robíme všetko pre to, aby žili dlho, šťastne a zdravo,“ uzatvára McMillanová.


Patrí váš pes medzi niektoré zo spomenutých plemien?

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame