Dôležité informácie pre alergikov: Peľová sezóna tráv je v plnom prúde – ktoré momentálne vrcholia?

staršia žena je v parku a fúka si nos

Tohtoročná peľová sezóna definitiívne končí (Zdroj: Freepik/user25451090)

Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých prechádza svojím prvým vrcholom aj v chladnejších oblastiach Slovenska. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. Pripomenula, že trávy sú najsilnejším a najvýznamnejším alergénom týchto týždňov.

Peľová sezóna brezy je na konci

Potvrdila, že peľová sezóna brezy sa definitívne skončila na celom území. „Denné koncentrácie peľu ihličnanov klesajú do veľmi nízkych denných hladín,“ spomenula. Dodala, že dreviny s vysokou produkciou peľu dokvitli a v ovzduší prevažuje peľ bylín. Je to najmä peľ tráv, skorocelu, štiavu a rastlín z čeľade pŕhľavovitých. Množstvo peľu v ovzduší bude podľa nej lokálne ovplyvňovať najmä zrážková činnosť.

Lafférsová zdôraznila, že aj v uplynulom týždni dominoval v ovzduší na území Slovenska peľ tráv z čeľade lipnicovitých. Jeho peľová sezóna v teplejších oblastiach Slovenska prešla svojím prvým vrcholom. „Na strednom a severnom Slovensku peľová sezóna tráv vrcholí v tomto období,“ podotkla s tým, že denné koncentrácie peľu drevín výrazne poklesli. Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých zachytili monitorovacie stanice v Žiline, Banskej Bystrici a Bratislave.

Je lepšie obmedziť pohyb vonku

„K prejavom peľovej alergie a alergického zápalu očí patria vodnatý výtok z nosa alebo opuch sliznice a sťažené dýchanie nosom, slzenie, pálenie alebo svrbenie očí, často spojené aj s opuchom viečok, záchvatové kýchanie, kašeľ a svrbenie mäkkého podnebia,“ priblížila TASR všeobecná lekárka pre deti a dorast Ivana Poradová. K častým príznakom sa môže pridružiť aj svrbenie uší, migréna, bolesti kĺbov, tráviace ťažkosti, celková slabosť, únava, či dokonca atopický ekzém.

V čase maximálneho výskytu alergizujúceho peľu je lepšie obmedziť pohyb v prírode a na pobyt vonku využívať najmä čas po daždi. Alergici by tiež mali pravidelne sledovať peľové spravodajstvo. „Pri športových aktivitách v prírode používajte peľové masky, dýchajte viac nosom ako ústami a nezabúdajte na ochranu očí športovými okuliarmi,“ informuje Národný portál zdravia (NPZ).



Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame