Máte suché miesta na lakťoch a kolenách? Vieme, ako sa ich rýchlo a účinne zbaviť

Pokožka na lakťoch

Pokožka na lakťoch (Zdroj: GettyImages)

Pokožka na lakťoch, kolenách, členkoch a kĺboch prstov ako prvá prezrádza náš vek a to ako pristupujeme k starostlivosti o pokožku na tele. Tmavé suché zhrubnuté miesta nepôsobia pekne ani príťažlivo a po letných mesiacoch sú ešte zvýraznené. Nemusíte chodiť k dermatológovi, aby ste sa nepeknej hrubej kože zbavili. Čo pre seba môžete urobiť v súkromí domova? Ako kožu na lakťoch a kolenách zjemniť, zvláčniť a prinavrátiť jej zdravú farbu?

Namáhané časti kože

Koža na väčších, či menších kĺboch, ktoré sa pravidelne ohýbajú je už fyziologicky hrubšia a pripravená chrániť podkožie a tenké cievy, aj pre prípad zaťaženia alebo silného tlaku. Zároveň sú takéto miesta viac dráždené oblečením alebo sedavým spôsobom života. Hyperpigmentácia sa objavuje aj v dôsledku nadmerného vystavenia slnečným lúčom.

Zatiaľ čo ramená si môžete spáliť, pokožka na lakťoch a kolenách zhnedne a zostane tmavá, aj keď opálenie vymizne. Navyše – pre takéto neprirodzené podmienky má tendenciu vysychať, vytvárať zápalové ložiská a dochádza tiež i k hromadeniu odumretých kožných buniek. Jej ochranný štít a hydratácia nefungujú tak, ako by mali, a preto pod vplyvom slnečných lúčov takáto pokožka predčasne starne alebo je prvým miestom, na ktorom sa prejavia príznaky autoimunitných kožných ochorení, napríklad psoriáza alebo ekzém.


Mohlo by vás zaujímať: Hanbíte sa za tmavé kolená, lakte či podpazušie? Vyskúšajte naše tipy!


Základný postup

1. Očistiť a zvlhčiť – denne

Pri každom kúpeli alebo sprche sa zamerajte na dôkladné očistenie namáhanej kože na kĺboch. V suchých miestach sa výraznejšie ukladajú odolné nečistoty, ktoré tmavosť iba znásobujú. Miesta netrite silno, snažte sa prúdom teplej vody otvoriť póry a vyčistiť ich. Následne použite krém s obsahom kokosového oleja alebo aloe vera, ktorý prinavráti stratenú hydratáciu. Ideálne, ak si takéto miesta ošetrujete výživným hydratačným krémom každý deň.

2. Odstrániť odumreté kožné bunky – každý týždeň

Jeden alebo 2-krát týždenne pristúpte k exfoliácii alebo aj pílingu na lakťoch, kolenách, členkoch alebo rukách. Vystačíte si s bežným kupovaným pílingom, ktorý je obohatený o prírodné oleje, alebo môžete vyskúšať jednoduchý domáci kávový peeling: 2 lyžice pomletej kávy vmiešajte do primeraného množstva kokosového oleja a krúživými pohybmi vmasírujte do pokožky.

Rovnako dobre funguje aj cukrový peeling, po ktorom v kúpeľni nezostáva taký neporiadok: ½ šálky kryštálového cukru zmiešajte 3 lyžicami olivového oleja a 2 lyžicami tekutého medu.

3. Používať opaľovací krém – pravidelne

Na miesta pravidelného ohýbania končatín nanášame iba malé množstvo ochranného opaľovacieho krému. Sezóna, počas ktorej vystavujeme pokožku slnečným lúčom, je pritom od jari do jesene, teda viac ako 6 mesiacov. Namáhaná odieraná koža je tak vystavená navyše aj ultrafialovému žiareniu, ktoré len podporuje starnutie a výraznejšie hnednutie kože na týchto miestach.


Mohlo by vás zaujímať: Kruhy pod očami nesvedčia nikomu: Poraďte si s nimi podľa našich rád!


Tipy z kuchyne

Nanášanie nasledujúcich surovín vykazuje dobré výsledky pri prirodzenom bielení pokožky. Odporúčame však nanášať iba na miesta, ktoré nie sú poškodené hlbokými trhlinami alebo rankami:

  • Citrónová šťava – vytlačte šťavu z citróna do pohára a z gázy odstrihnite kúsky, ktoré pokryjú vaše lakte a kolená. Namočte ich do šťavy, priložte na pokožku a nechajte 10 – 15 minút pôsobiť.
  • Kurkuma – indické korenie je zaujímavé nielen svojou chuťou, ale aj protizápalovými účinkami na pokožku. Okrem toho ju zanecháva vyživenú, poddajnú a so zjednoteným tónom. V miske zmiešajte 2 malé lyžičky kurkumy s 2 lyžičkami hladkej múky a pridajte také množstvo smotany, aby ste vytvorili hustejší krém, ktorý v tenkej vrstve naneste na lakte a kolená. Nechajte pôsobiť 20 minút.
  • Jedlá sóda – bieliace účinky jedlej sódy sú veľmi dobre známe. Stačí zmiešať s trochou vody, vytvoriť jemnú pastu, ktorá nesteká a naniesť vrstvu na zhnednutú pokožku. Nechajte zaschnúť a opatrne zlúpnite/vyšúchajte. Nezabudnite na ošetrenie hydratačným krémom.
  • Ovsené vločky a jogurt – výborné hydratačné a upokojujúce účinky na podráždenú pokožku má zmes, v ktorej rovným dielom zmiešate pomleté ovsené vločky s bielym jogurtom. Naneste na pokožku a nechajte 20 minút pôsobiť.

Zdroj: plnielanu.sk, gettyimages, Lucia
Odporúčame