Aký pán taký pes: Labrador prezrádza vašu zásadovosť, teriér nevyrovnanosť

Senior

sxc.hu

Psychológ Lance Workman tvrdí, že ľudia sa pri výbere psa správajú podobne ako pri výbere partnera – ak sa k nim hodí, vzťah pravdepodobne vydrží.

Prieskum britských majiteľov psov ukázal, že ľudia si zväčša vyberajú domácich miláčikov, ktorí majú podobnú povahu ako oni sami. Výsledky svojho pozorovania prezentoval Lance Workman na výročnej konferencii Britskej psychologickej spoločnosti. „Dôvodom je zrejme to, že keď si vyberáte psa, podvedome hľadáte niekoho, kto sa vám podobá. Je to trochu ako hľadanie životného partnera – ak sa k vám hodí, pravdepodobne to vydrží,“ uviedol psychológ, ktorý spolu so svojou študentkou Jo Fearon skúmal charakterové vlastnosti tisícky majiteľov psov pomocou online dotazníka.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nájdite „toho pravého“: Pes presne pre vás!


Psov rozdelili do siedmich skupín – lovecké (napríklad zlatý retríver, labrador), poľovnícke (chrt, bígl), pastierske (nemecký ovčiak, borderská kólia), teriéry (stafordšírský bulteriér), malé (čivava), úžitkové (buldog) a pracovné (doberman). Workman s Fearon sa zamerali na päť ľudských vlastností – extroverzia, emocionálna stabilita, inteligencia, ochota a svedomitosť. Majitelia pastierskych a úžitkových plemien boli zväčša priateľskí extroverti, lovecké a malé psy vlastnia príjemní a ochotní ľudia, svedomití a zásadoví ľudia si kupujú úžitkové, malé a lovecké psy. Emocionálne nevyrovnaní ľudia majú podľa dotazníka doma teriérov, zásadoví a inteligentní milovníci zvierat si vyberajú pracovné plemená.


Tiež by vás mohlo zaujať: Rozkošní psíci v oblečkoch: Títo chlpáči vedia, čo sa nosí


Poľovnícke psy si kupujú emocionálne vyrovnané osoby, malých domácich miláčikov uprednostňujú inteligentní ľudia, ktorí vyhľadávajú nové zážitky. „Jednou zo skvelých vecí bolo to, že majitelia malých psov, ktorých často považujeme za hlupákov, boli na tom pomerne dobre čo sa týka otvorenosti, kreativity a inteligencie,“ uviedol Workman, ktorý upozornil, že pri výbere psa sa netreba spoliehať výlučne na výsledky prieskumu. „Pes sa musí hodiť k vášmu životnému štýlu. Ak si idete kúpiť loveckého psa, musíte byť aktívny typ,“ vyhlásil psychológ, ktorý dúfa, že jeho zistenia pomôžu ľuďom vybrať si správne plemeno a tým znížiť počet opustených domácich miláčikov.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, SITA
Odporúčame