Atramentová alebo laserová tlačiareň: Ktorá je vhodnejšia práve pre vás?

Tlačiareň

sxc.hu

Ak sa chystáte kupovať tlačiareň, určite stojíte pred nasledujúcou dilemou. Kúpiť si atramentovú alebo laserovú tlačiareň? Každá z nich má svoje výhody, my vám prezradíme, čo od ktorej čakať.

V práci sa možno stretávate s ihličkovou tlačiarňou a preto by ste takúto chceli aj na doma. Nie je to ale tá najvhodnejšia možnosť. Ihličkové tlačiarne sú prispôsobené vysokému pracovnému nasadeniu, veľa vytlačia, náklady na prevádzku sú nízke lenže. Sú neskutočne však hlučné v porovnaní s ostatnými a kvalita tlače je tiež diskutabilná. Preto sa zamerajte na dva spomenuté typy, atramentovú a laserovú.


Mohlo by vás zaujať: Chcete si zaobstarať novú počítačovú myš? Zistite, ktorá je pre vás tá pravá


Atrament do každej rodiny

Atramentové tlačiarne sú najrozšírenejšie a najpopulárnejšie. Hlavným dôvodom je ich nízka nadobúdacia cena. Pri nesprávnom používaní vás však tlač na atramentovej tlačiarni môže vyjsť ešte drahšie, ako v prípade laserovej. Prečo? Náklady na tlač jednej strany sú vyššie. Na jednu náplň, cartridge vytlačíte v priemere 350 strán. Princíp tlače je v tom, že sa mikroskopické kvapôčky atramentu nanášajú na papier. Stretnete sa s dvoma základnými typmi týchto tlačiarní:

  • Tlačiarne so spoločnou náplňou na všetky farby. Toto riešenie neodporúčame. Ak tlačíte len čiernobielo, čierna farba sa vám minie, tak musíte kúpiť novú náplň a nevyužité farebné náplne ste tam mali zbytočne.
  • Tlačiarne s oddelenými náplňami – tie sú výhodnejšie, vymeníte len tú farbu, ktorá vám dôjde.

Cena takýchto tlačiarní je pomerne nízka, multifunkčné atramentové tlačiarne spolu so skenerom a kopírkou nájdete na trhu už od 60 eur. Cena náplní je ale pomerne vysoká, za jednu môžete zaplatiť aj 25 eur v prípade farebnej, 15 eur v prípade čiernobielej, to však záleží na type tlačiarne. Preto atramentové tlačiarne odporúčame tam, kde sa netlačí na dennom poriadku.

Výhody:

– nízka cena

– malá hlučnosť tlače

– vysoká kvalita tlače

Nevýhody:

– vysoká cena náplní

– pomerne malá životnosť náplní

– nevhodná pri veľkom objeme tlače


Mohlo by vás zaujať: Nový monitor k počítaču: Ktoré kritériá si všímať pri jeho výbere?


Laserová tlačiareň, takmer dokonalá

Laserové tlačiarne zažívajú značný rozmach hlavne kvôli ich cene, ktorá je nižšia ako pred rokmi. No v porovnaní s atramentovou tlačiarňou je stále pomerne vysoká, ich ceny začínajú pri 120 eurách. Rovnako drahšie sú aj náplne, ceny tonerov do laserových tlačiarní sa líšia v závislosti na výrobcovi, no počítajme so 70 eurami za toner. Zatiaľ to vyzerá v prospech atramentu, čo hovoríte? No toner laserovej tlačiarne zvládne vytlačiť až 2 000 strán. Z toho je zrejmé, že ak tlačíte veľa, tak sa vám vyššie počiatočné náklady vrátia. Pred kúpou je dobré zamerať sa práve na tonery. Vyberajte si tie tlačiarne, do ktorých idú čo možno najlacnejšie a kapacitne najväčšie tonery. Ide o investíciu do budúcna. Kedysi boli laserové tlačiarne doménou firiem, no ak veľa tlačíte aj v domácich podmienkach, vyberte si laserovú aj vy.

Výhody:

– nízke náklady na tlač

– vysoká kapacita toneru

– malá hlučnosť

– veľmi rýchla tlač

Nevýhody:

– vyššie obstarávacie náklady


Mohlo by vás zaujať: Tablet alebo netbook: Ktoré z týchto zariadení vám bude vyhovovať viac?


Rady ako ušetriť vo všeobecnosti:

– ak tlačíte dokumenty len na domáce použitie, vždy znížte kvalitu tlače

– tlačte obojstranne, šetríte papierom

– ak máte dobrý zrak, tlačte 2 strany na jeden papier

– tlačte čiernobielo vždy, keď sa dá

– uprednostňujte vysokokapacitné náplne, pomer cena/výkon je pri nich najlepší

– ak máte odvahu, skúste neoriginálne náplne. Napríklad neoriginálna náplň čierneho atramentu sa dá zohnať aj za 2 eurá

Takže záver? Pokiaľ chcete mať doma tlačiareň pohotovostne, čo ak bude treba niečo vytlačiť, alebo tlačíte len občas, vyberte si atramentovú tlačiareň. Ak vás netlačí rozpočet a nehľadíte na peniaze, prípadne veľa tlačíte, tak určite si vyberte laserovú tlačiareň.


Ktorý typ tlačiarne používate vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, David
Odporúčame