Automobilové novinky v roku 2013: Ktorý model sa najviac zapáči vám?

VW Golf

Oficiálna stránka výrobcu

Trh s novými automobilmi je v súčasnosti oveľa širší, ako tomu bolo pred pár rokmi. V ponuke výrobcov nájdete modely rodinných, športových či úžitkových áut snáď v každej cenovej kategórii. Napriek klesajúcemu predaju a predpovediam, že rok 2013 bude najslabším za posledných 20 rokov, pripravili automobilky niekoľko zaujímavých noviniek, o ktorých sa oplatí vedieť. S niektorými sa na cestách môžeme stretnúť už dnes, na iné si ešte chvíľu počkáme.

Takmer domáce novinky

Škoda Rapid

Automobilka Škoda sa na Slovensku teší mimoriadnej obľube. Horúcou novinkou, ktorú už môžeme vidieť aj na našich cestách, je model Rapid. Ide o cenovo dostupný sedan a ešte pred jeho uvedením sa stal malou „legendou“. Mnoho výrobcov práve po vzore Rapidu začalo na trh chrliť lacné sedany s cenovkou uvádzacích modelov okolo 8 – 9 000 eur, čo je naozaj lákavá cena. Rapid je však znova pred konkurenciou o krok vpred.

Škoda Rapid

Škoda Octavia

Jeden z najpopulárnejších modelov automobilky sa dočkal nástupcu. V tomto prípade nepôjde len o mierny facelift, ale výraznejšiu zmenu. Ako prvá príde na trh klasická verzia sedan, neskôr bude nasledovať aj kombi a športová RS. Viac o novej Octavii čítajte na podkapotou.sk.

Škoda Octavia

Najlepšie informácie o autách a motorizme nájdete na podkapotou.sk


Lacné sedany

Citroën C-Elysée

Francúzska automobilka v tomto novom trende nechce zostať pozadu. Oproti Rapidu ponúka uhladenejšie tvary, ponuka motorov je podobná. Pri základnej verzii sa budete musieť uskromniť len s 3-valcom, ani ten však s ľahkým autom nebude mať veľké problémy.

Citroën C-Elysée

Peugeot 301

Tento sympatický Francúz je takmer totožný s vyššie spomenutým Citroënom. Rovnaká je aj ponuka motorov, opäť ide o lacný sedan s priestranným kufrom. Vhodný je hlavne ako rodinné auto pre tých, ktorí si príliš nepotrpia na drahé autá. Rozhodujúci bude vzhľad, Peugeot aj v tomto prípade prináša tradičný francúzsky štýl.

Peugeot 301

Seat Toledo

Lacné, strohé, jednoduché, no účelné auto. Automobilka Seat sa po rokoch vrátila ku kedysi populárnemu modelu, ale je otázne, či sa v konkurencií nestratí. Ponuka motorov začína pri základnom s objemom 1,2 HTP, oveľa lepšou variantov je 1,2 TSI, s ktorým bude Seat postačovať väčšine potrieb.

Seat Toledo

  Mohlo by vás zaujímať: Podľa auta spoznaj vodiča: Čo o vás prezradí váš štvorkolesový tátoš?


Autá na každý deň

Ford Fiesta

Jeden z najobľúbenejších malých automobilov vo svojej triede. Zaujme novou prednou maskou a dizajnom približujúcim sa ku svojmu bratovi, Focusu. Populárny je trend znižovania spotreby a tak zaujme nasadenie litrového trojvalca s nízkou spotrebou. Neobávajte sa malého objemu motora. Tento litrový „drobec“ bude aj v oveľa väčšom modeli Mondeo.

Ford Fiesta

Mitsubishi Mirage

Šikovný krpec do preplnených ulíc. Modelom Mirage sa automobilka snaží presadiť v čoraz populárnejšom segmente malých áut. Zaujímavá je predovšetkým spotreba, tá by sa mala pohybovať pod 4 l/100 km.

Mitsubishi Mirage

Nissan Note

Alebo inak: ideálne rodinné auto. Nie je to ani van, ani kombi. Má úsporné motory so spotrebou okolo 4 litrov a dostatok priestoru. Dizajn zaujme v detailoch, na prvý pohľad príliš neupúta no napriek tomu sa môže stať Note vo svojej triede čiernym koňom.

Nissan Note

Opel Adam

Maličké auto vhodné do mesta, alebo pre manželku. Je ešte menší ako populárny Opel Corsa. V tomto prípade ide skôr o imidžovú záležitosť. Ak chcete mať štýl aj v uliciach mesta, Adam vás osloví.

Opel Adam

Volkswagen Golf

Siedma generácia jedného z najúspešnejších automobilov súčasnosti. Golf nebol nikdy o revolučných zmenách v rámci svojho modelu. Je stávkou na istotu. Ak hľadáte eleganciu, funkčnosť a spoľahlivosť, určite si ho všimnite. Oživenie dostali aj motory. Najzaujímavejším je 1,6 TDI BlueMotion, s ktorým sa podľa výrobcu dostanete na spotrebu neuveriteľných 3,2 litra nafty na 100 km.

VW Golf

Mohlo by vás zaujímať: Jazda podľa znamenia zverokruhu: Aké auto by vám vybrali astrológovia?


Na hory aj na dovolenku

Honda CR-V

Kategória SUV ( športovo úžitkové automobily ) je v súčasnosti veľmi populárna. Vie to aj automobilka Honda. V modeli CR-V sa snúbi robustnosť, veľký batožinový priestor a nízka spotreba. Tá je oproti predchodcovi o takmer liter menšia.

Honda CR-V

Hyundai Santa Fe

Tretia generácia tohto radu sa vonkajšími rozmermi príliš nezmenila, v interiéri je vzrast badateľný. Viac miesta pre posádku, aj v batožinovom priestore. Ako bonus je bohatá technologická výbava v podobe tempomatu, či rôznych elektronických asistentov. Pozrite si zakázanú reklamu na Hyundai Santa Fe.

Hyundai Santa Fe

Mitsubishi ASX

Pomerne neznáme SUV sa len po 2 rokoch od uvedenia na trh dočkalo prvých zmien. Je to reakcia na ostatné automobilky, ktoré s úspechom ASX začali kopírovať. Ide o jedno z menších SUV a preto sa hodí skôr do mesta, no zvládne oveľa viac.

Mitsubishi ASX

Opel Mokka

Atraktívny Nemec s pohonom všetkých štyroch kolies. Mnohých prekvapí, že je postavený na základe malej Corsy. Mokka však pôsobí oveľa robustnejšie a dospelejšie. Ak hľadáte kvalitu, Mokka vám ju môže dať.

Opel Mokka

V tomto prehľade sme si spomenuli len niekoľko noviniek, ktoré majú šancu zaujať aj na našom trhu. Nespomenuli sme viacero zaujímavých modelov ako Seat Leon, Ford Mondeo, Toyotu Auris, Renault Clio či Opel Astru. Každý z týchto automobilov sa snaží priniesť modernejší vzhľad, väčší priestor, nižšiu spotrebu aj konečné cenu. Ako si tieto novinky budú počínať, to ukážu až najbližšie mesiace.


Ktoré zo spomínaných modelov automobilov vás najviac zaujali? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Oficiálna stránka výrobcu, Oficiálne stránky výrobcov, David
Odporúčame