Chronická bolesť dokáže poriadne strpčiť život: Lekárka radí, ako sa dá utlmiť

doktorka vyšetruje ženu s bolesťou chrbta

Chronická bolesť sa dá správnou liečbou utlmiť (Zdroj: Freepik/peoplecreations)

Chronická bolesť patrí k veľmi nepríjemným zdravotným stavom. A hoci sa nedá vyriešiť operáciou alebo užívaním liekov, lekári vedia, ako ju zablokovať. Do ambulancií odborníkov najčastejšie prichádzajú ľudia, ktorých dlhodobo liečia ortopédi, neurológovia a reumatológovia. Upozornila na to lekárka Alexandra Rozinová, algeziologička z ambulancie chronickej bolesti Nemocnice AGEL Zvolen.

Podľa jej slov nie sú operácie u takýchto pacientov z viacerých dôvodov vhodné a lieky proti bolesti im nezaberajú. Podotkla, že v súčasnosti sa chronická bolesť považuje za samostatné ochorenie. Lieči sa podávaním liekov, rehabilitáciami a intervenčnými postupmi. „Používame ich v rôznych kombináciách podľa povahy a pôvodu bolestivého stavu,“ ozrejmila.

Jednou z intervenčných metód je napríklad blokáda nervových koreňov či infiltrácia spúšťových bodov bolesti. „Pôvodne ich využívali v anestézii pri operačných výkonoch. Overená je však aj liečba chronickej bolesti,“ spresnila.

Lekárka ďalej poznamenala, že základnými liekmi pre blokády sú lokálne anestetiká. Ide o látky, ktoré pôsobia na nervové bunky. „Blokujú vznik a šírenie nervových vzruchov, ktoré sú zodpovedné za vnímanie bolesti, jej spracovanie v mozgu a reakcii organizmu, ako bolesť spracuje,“ priblížila. Lekári využívajú tiež protizápalový a proti opuchu pôsobiaci efekt kortikosteroidov. „K navodeniu blokády nervov lieky podávajú do ich tesnej blízkosti v rôznej koncentrácii a v rôznom objeme,“ uviedla.

Blokády používajú doktori pri bolestiach hlavy, ktorá vychádza z krku. „Medzi najčastejšie diagnózy, ktoré môžeme ovplyvniť, sú chronické bolesti ramenného kĺbu,“ zdôraznila Rozinová. Ako poznamenala, na nohe dokážu blokády zmierniť chronické bolesti bedrového a kolenného kĺbu. Táto metóda je tiež vhodná na liečbu pacientov s bolesťami driekovo-krížovej časti chrbtice. Prejavuje sa dráždením, ktoré spôsobuje vysunutie platničky s vyžarovaním do nôh. „Ak po aplikácii anestetika bolesť neustúpi, pôvod bolestí je niekde inde a podľa toho môžeme zvažovať iný spôsob liečby,“ uzavrela.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Hygiena rúk je nevyhnutná: Správne umývanie zabraňuje vzniku infekčných ochorení! Robíte to správne?

 Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame