Boľavé kĺby vás už trápiť nemusia: Pomôžte si účinnými ľudovými receptami

starý

sita

Bolestivé kĺby sú problém, ktorým trpia naozaj mnohí. A čo je horšie, z roka na rok sa ich bolestivosť zvyšuje. Či už za vaše problémy môže vek, priveľa športu, alebo naopak jeho nedostatok, nie je nateraz podstatné. Dôležité je zbaviť sa ukrutnej a stupňujúcej sa bolesti. Ak patríte medzi priaznivcov či zástancov prírodnej liečby, máme pre vás zaujímavé riešenie.

Kĺby bolia stále mladších ľudí

V dnešnej dobe nie je naozaj nič výnimočné, že sa na bolesti kĺbov sťažujú už aj tridsaťroční ľudia. Dokonca už aj naozaj mladí ľudia, vo veku okolo 25 rokov majú postihnuté kĺby a tvoria asi 3%-nú skupinu spomedzi všetkých pacientov. Zároveň so starnutím celého organizmu starnú aj vaše kĺby a preto by sa im mala venovať zvýšená pozornosť.

Čo robiť, aby kĺby neboleli?

  • dôležitý je pravidelný šport – stačí 2 – 3 krát do týždňa. V staršom veku už nie je dobré presiľovať kĺby a športovať priveľa, no zároveň nie je dobré ani úplne sa pohybu vyhýbať. Kĺby potrebujú pravidelný pohyb, avšak na adekvátnej úrovni a s primeranou záťažou.
  • otužovanie,
  • rehabilitácia a regenerácia – vo forme saunovania, masáží, či pobytu v kryokomore,
  • dostatočný prísun minerálov a vitamínov,
  • dostatočný pitný režim

Mohlo by vás zaujať: Trápia vás boľavé kĺby? Vyskúšajte osvedčené recepty z prírodnej lekárne!


Ktoré športy sú najvhodnejšie?

Pre zdravie kĺbov je potrebný dostatok pohybu. Ktorý zo športov je však ten správny, ktorý kĺbom prospeje a neublíži im ešte viac? Odborníkmi sú kvôli malej záťaži kĺbov najviac odporúčané tieto športy: cyklistika, plávanie, beh na lyžiach (bežkovanie), vychádzky, turistika, svižná chôdza, joga, či beh v mäkkom teréne (teda nie na asfalte, alebo iných tvrdých povrchoch).

Správna výživa z vnútra

Na to, aby ste sa nemuseli sťažovať na bolesti kĺbov je dôležitá aj ich správna výživa z vnútra. Vhodnými potravinami, ktoré sú prospešné pri tomto probléme si môžete účinne pomôcť. Snažte sa preto do stravy zakomponovať čo najviac tučných rýb, celozrnného pečiva, obilnín, vajec, mliečnych výrobkov a antioxidantov.

Ako si pomôcť od bolesti?

Existuje niekoľko spôsobov, ako si pomôcť od trápenia. Môžete si dávať lieky proti bolesti, ktoré ju však len utlmia, ale nič nevyriešia a bolesť sa po niekoľkých hodinách opäť prihlási o slovo. Ďalšou alternatívou sú prípravky z lekárne, určené na bolesti kĺbov. Tie majú špeciálne zloženie práve na tento problém a dokážu ho riešiť z vnútra. Sú však ľudia, ktorí sú zástancami prírodnej liečby a pre tých sú k dispozícii nasledujúce ľudové recepty, určené na boľavé kosti a kĺby.


Mohlo by vás zaujať: Prírodné recepty na liečbu reumy: Za vyskúšanie určite stoja!


Uľaviť vám môžu tieto prírodné pomôcky:

  • vajíčkové škrupinky – škrupiny z uvarených, alebo dobre umytých vajec, nechajte poriadne vysušiť a pomeľte na prášok. Pridávajte si každý deň jednu lyžičku do stravy, napríklad do jogurtu, alebo kaše,
  • zemiaky s chrenom – nastrúhajte 3 až 4 veľké zemiaky, vytlačte z nich šťavu a pridajte do nich 3 lyžice nastrúhaného chrenu. Premiešajte a priložte buď zabalené v obväze, alebo priamo na boľavé miesto, na dobu 1 – 2 hodiny,
  • cibuľa alebo cesnak s tvarohom – 1 nasekanú cibuľu, alebo 5 strúčikov prelisovaného cesnaku, zmiešajte s jednou kockou mäkkého tvarohu a priložte na boľavé miesto, taktiež buď v gáze, alebo priamo na pokožku. Treba nechať pôsobiť 2 – 3 hodiny,
  • Prissnitzov obklad – jednoduchá pomôcka. Stačí kus látky, alebo uterák namočiť do 20 – 25 ˚C vody, vyžmýkať a priložiť. Mokrú látku omotáme ešte suchou látkou, alebo uterákom. Keď obklad uschne a je horúci, postup opakujeme. Pokožku po tomto obklade vysušíme a nemastíme nijakou masťou, alebo olejom aspoň pár hodín,
  • kapustový zábal – dva listy z bielej hlávkovej kapusty trochu popučte, aby pustili šťavu, priložte na bolestivé miesto, stiahnite elastickým obväzom a nechajte pôsobiť.

Čo pomáha na reumu vám? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sita, sita, Oliver
Odporúčame