Bolia vás kĺby, alebo máte zápal? Pomôžte si týmito potravinami

Zázvor

freedigitalphotos.net

Pociťujete bolesti kĺbov, horšie sa vám pohybuje, alebo máte ich okolie dokonca začervenené a bolestivé? Neberte tieto príznaky na ľahkú váhu. Môže ísť o autoimunitné zápalové ochorenie – artritídu, alebo iný zápalový proces. Okrem liekov vám, a to nielen pri artritíde, pomôže aj úprava stravy. S týmito protizápalovými potravinami svojmu telu uľahčíte boj o vlastné zdravie.

Dajte šancu liečbe stravou

O tejto téme sa už toho veľa narozprávalo, ale aj popísalo. Pravda je však taká, že každé ochorenie v tele sa dá zmierniť, resp. zlepšiť pomocou vhodnej stravy a doplnením chýbajúcich živín, minerálov, vitamínov a stopových prvkov. Závisí na každom ochorení zvlášť, zväčša však nie je na škodu zvýšená konzumácia čerstvých zeleninových a ovocných plodov. Tak je tomu aj v tomto prípade.

Na zápaly pozor!

Zápalové procesy v tele sú totiž skrytou hrozbou a časovanou rozbuškou, pretože sa môžu rozšíriť a spôsobiť trvalé poškodenie zdravia a dokonca ohroziť daného človeka aj na živote. Akékoľvek zápalové ložisko v tele je treba čím skôr zlikvidovať. Horšie je, ak ide o skryté zápaly, o ktorých neviete, alebo opakované, čiže chronické zápaly. Tie sa už liečia ťažšie. Vždy je ale dobré pomôcť si zmenou skladby prijímanej potravy.


Mohlo by vás zaujať: Účinná prevencia pred rakovinou hrubého čreva: Doprajte si tieto dary prírody


Ananás

Okrem toho, že je známy svojim účinkom pri chudnutí, je takisto pomocníkom aj v predchádzaní, či v boji so zápalmi v tele. Ananás obsahuje bromelín, enzým, ktorý má silné protizápalové účinky a je mimoriadne vhodný pri problémoch s kĺbmi a pri artritíde. Ananás okrem neho obsahuje aj bielkoviny, vlákninu, množstvo minerálov, napríklad draslík, horčík, vápnik, zinok, železo, viaceré antioxidanty, aj vitamíny A, B, C, E a K.

Jablčný ocot

Ide o jeden z najužitočnejších a pritom cenovo dostupných prostriedkov na podpornú liečbu zápalov v tele a pri artritíde. Užívajte ho denne, jednu či dve lyžičky rozpustené v 100 – 200 ml vody. Okrem zápalov si poradí aj s infekciami, tráviacimi problémami a bolesťami rôzneho druhu. Je vhodný aj pre alergikov, diabetikov, či ľudí so srdcovými problémami a zvýšeným cholesterolom.

Kurkuma

Kúpite ju ako samostatné korenie, no je aj súčasťou čoraz obľúbenejšej zmesi korenia, pod názvom kari korenie. Kurkuma obsahuje kurkumín, ktorý má výrazné protizápalové účinky. Výskum ukázal, že kurkuma je proti akútnym zápalom dokonca účinnejšia ako silné kortikosteroidy. Pridať trochu kari, či samotnej kurkumy do jedla, sa preto určite vyplatí.

Zázvor

Zázvorový čaj či limonáda si získali obľubu už aj medzi Slovákmi. A chvalabohu. Pretože zatiaľ čo vy si na ňom pochutnávate, jeho účinná látka gingerol znižuje bolestivosť a lieči zápaly v tele. Zázvor sa dá použiť aj ako korenina do rôznych typov jedál, alebo si z neho môžete upiecť napríklad zázvorové koláčiky.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Čerešne

Teraz ich asi zoženiete len ťažko, ale pamätajte na to, že keď budú dostupné, mali by ste si ich dopriať čo najviac. Čerešne obsahujú antokyanáty, ktoré prostredníctvom zmiernenia tvorby histamínu a prostaglandínu, liečia veľmi účinne všetky zápaly v organizme. Sú preto ideálnym prírodným liekom nielen pri artritíde, ale aj pri parodontóze, či pri akýchkoľvek iných zápalových ochoreniach.

Omega 3 mastné kyseliny

Nachádzajú sa v mastných rybách, ako je napríklad sleď, losos, či makrela, no obsahujú ich aj vlašské orechy, alebo ľanový olej, ale aj ľanové, konopné, či chia semienka. Fungujú tak, že sa v tele konvertujú na hormónom podobné látky, ktoré znižujú zápaly a bolestivosť.

Zeler

Našlo sa v ňom viac ako 20 účinných protizápalových látok, vrátane látky zvanej apigenín, ktorá má veľmi silné protizápalové vlastnosti. Prospešný je nielen celý zeler, ale aj jeho semienka, ktoré môžete pridať do polievok, či akýchkoľvek iných pokrmov na zvýraznenie chuti.


Ktoré zo spomínaných potravín vám účinne pomohli pri bojoch so zápalmi? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Oliver
Odporúčame