Hektický či sedavý spôsob života si často priam pýta nejaké rozptýlenie v podobe aktivity, vďaka ktorej by ste opäť nadobudli stratenú rovnováhu. Možno vám nechýba odhodlanie, no stále si neviete nájsť ten správny typ cvičenia, ktorý by vás skutočne bavil a napĺňal. Práve pre vás by mohla byť vhodná buti joga – cvičenie špeciálne vyvinuté pre ženy, ktoré v sebe spája prvky podporujúce psychickú vyrovnanosť a fyzickú kondíciu.
V článku sa dočítate:
2. V čom sa líši buti joga od klasickej jogy
3. Aké výhody prináša cvičenie buti jogy
4. Pre koho je cvičenie buti jogy určené
5. Čo budete pri cvičení buti jogy potrebovať
6. Kde si môžete buti jogu zacvičiť
O pôvode buti jogy
S novým typom jogy prišla ešte v roku 2010 trénerka celebrít, svetová odborníčka v oblasti osobného rozvoja a wellness, Bizzie Gold. Jej zámerom bolo vytvoriť cvičenie špeciálne vyvinuté pre ženy, ktoré by formovalo krásne telo, a zároveň podporilo pokojnú myseľ. Slovo „buti“ pochádza z maráthčiny, indoárijského jazyka, a v preklade znamená „liek na niečo skryté alebo uchovávané v tajnosti“.
Rozdiel medzi klasickou jogou a buti jogou
Joga ako taká sa v spoločnosti vyskytuje už viac ako 5000 rokov. Záujem o ňu v žiadnom prípade neklesá, práve naopak, teší sa stále väčšej popularite. Mnoho ľudí si ju však spája len s meditáciou a radšej by sa pustili do niečoho dynamickejšieho.
Práve buti joga predstavuje tréning, ktorý vás povzbudí a rozpumpuje vaše srdce. Je založená na podobných princípoch ako tradičná joga, čo znamená, že sa orientuje na správne dýchanie, sústredenie, strečing či dosiahnutie rovnováhy. Zároveň však má v sebe aj určitú pridanú hodnotu. Do týchto základných prvkov totiž dopĺňa tanečné kardio a cvičenie s vlastnou váhou. Zároveň nejde o nič stereotypné, každá hodina je iná, kreatívna, nezahŕňa len opakujúce sa pohyby ani žiadne počítanie krokov.
Buti joga má viacero zdravotných výhod
Zlepšenie nálady a posilňovanie psychickej odolnosti
Energické cvičenie buti jogy eliminuje stres a úzkosť. Fyzický pohyb, hlboké dýchanie a uvoľňovanie energie prostredníctvom rôznych cvičení, ako napríklad krúžením panvy či hadími pohybmi, je vhodnou kombináciou pre zvýšenie hladiny endorfínov a podporu zdravia kardiovaskulárneho systému. Endorfíny zároveň pomáhajú znižovať vnímanie bolesti, vďaka čomu dokáže táto aktivita ešte viac prispieť k vašej pohode a pozitívnej nálade.
Lepšie vnímanie vlastného tela
Už samotná tradičná joga je považovaná za jedno z najlepších cvičení pre lepšie vnímanie svojho tela, nakoľko vytvára jeho intenzívne spojenie s mysľou. Buti joga v tomto smere nie je výnimkou. Pomocou zapojenia jadra, možností intuitívneho pohybu a hrania sa s priestorom, vám umožní spoznať svoju vnútornú aj vonkajšiu silu. Cítite svoje telo, čo má prospešnú funkciu nielen na vašu fyzickú stránku, ale aj mentálnu či emocionálnu.
Posilnenie svalov a zlepšenie vytrvalosti
Cvičenie jogy je výborným aktivátorom rôznych svalov, najmä však tých, ktoré sa nachádzajú v samotnom jadre tela. Zabrať tak pri nej dostáva predovšetkým chrbtica, brucho a panva. V rámci buti jogy sa navyše venujete skokom väčšej či menšej intenzity (plyometrii), silovému cvičeniu a trénujete tanečné pohyby. To všetko v konečnom dôsledku prispieva k budovaniu svalovej hmoty. Vďaka výdatnému poteniu a teplu dochádza k uvoľneniu svalov a orgánov, lepšej cirkulácii krvi a detoxikácii.
Zlepšenie flexibility a pohyblivosti kĺbov
Buti joga kombinuje tradičné jogové pozície s dynamickými pohybmi. Toto spojenie uľahčuje prechody do/z jednotlivých pozícií, čím zároveň dochádza k premazávaniu kĺbov. Zlepší sa vám fyzická flexibilita, ktorá je základom každodenného fungovania a pôsobí ako prevencia pred rôznymi zraneniami.
Pre koho je buti joga určená
Buti joga je typ cvičenia, ktoré je z hľadiska svojej povahy primárne určené pre ženy. Má za cieľ prebudiť v ženskom tele energiu, no zároveň kladie dôraz na učenie sa sebaláske. Nemá však žiadne konkrétne vekové či iné obmedzenia.
Je vhodná aj pre začiatočníkov a vždy sa dá prispôsobiť každému podľa jeho individuálnych možností či skúseností. Zvýšený pozor by si mali dávať len tehotné ženy, ktorým sa toto cvičenie príliš neodporúča. Ani v tomto spomenutom prípade to však nie je vyslovene zakázané. Pred samotným cvičením je preto potrebná konzultácia s ošetrujúcim lekárom.
Ak ste nováčikom, nebojte sa pýtať, zisťovať si informácie a nechať si poradiť. Počúvajte svoje telo a ak cítite únavu alebo je toho na vás priveľa, znížte intenzitu. Prípadne si doprajte rýchlu oddychovú prestávku. Úpravou cvičenia sa zároveň vyhnete nechceným zraneniam a zachováte si radosť z pohybu.
Čo budete pri cvičení buti jogy potrebovať
Pripravte sa na to, že sa poriadne zapotíte. Na cvičenie buti jogy sa odporúča zabezpečiť si ľahké priedušné oblečenie ako napríklad šortky alebo pohodlné legíny. Za najvhodnejšiu sa považuje podporná športová podprsenka, nakoľko cvičenie je do veľkej miery založené na kardiu a skákaní. Žiadne špeciálne príslušenstvo nie je potrebné, postačí vám malý uterák, fľaša s vodou a protišmyková podložka na cvičenie.
Kde si môžete buti jogu zacvičiť
Ak dávate prednosť súkromiu a radšej si zacvičíte v pohodlí vášho domova, internetový vyhľadávač vám ponúkne veľké množstvo online videí. V prípade, že pociťujete viac motivácie pri skupinovom cvičení, môžete sa pridať do kurzov „Buti Sisters“ v hlavnom meste. Dostanete to najlepšie od vôbec prvých certifikovaných inštruktoriek buti jogy na Slovensku.
Zdieľať na