Pravdivý príbeh: Mysleli sme, že dcéra má ideálny vzťah – a namiesto toho toto!

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ilustračné foto

S manželkou sme dlhšie nemohli mať deti. Po rokoch snaženia, keď nás nádej už pomaly opúšťala, ostala konečne tehotná. Aby tej radosti nebolo málo, do roka po narodení Milky sme sa tešili z narodenia druhej dcérky Alenky.


Dcéry sa na seba povahovo veľmi nepodobali - Milku ste mohli čítať ako knihu - čo si myslela a cítila, dávala okoliu najavo. Ala taká nebola - všetko, čo sa jej prihodilo, najprv spracovala sama. Rozmýšľala racionálne, nohami stála vždy na zemi. Do svojho vnútra dala nahliadnuť len tomu a toľko, koľko uznala za vhodné. 

Možno to bolo vzájomným pôsobením a množstvom času, ktoré naše dcéry spolu trávili - svojich partnerov si našli takých, akoby si vybrali svoju sestru, len v mužskom prevedení. Milkin Matej bol ako Alenka uzavretý viac do seba. Za to Alin Tibor bol celá Milka. Ukecaný, otvorený, za každú srandu. Dcéram by som to nikdy nepriznal, ale so ženou nám viac sedel práve Tibor. Zdal sa nám šikovnejší, vedel sa postarať o svojich najbližších, ovládal práce okolo domu. Do roka od zoznámenia s Alenkou začali spolu u Tibora bývať. Do pol roka na to nám oznámili, že budeme starými rodičmi. Aj sme si poriadne s Tiborom vypili vtedy. Boli sme takí nadšení, že keď sa narodil malý Maťko, svojmu budúcemu zaťovi som dal chýbajúcu polovicu peňazí, ktoré potreboval na nové auto.

Keďže sme bývali na opačnej strane mesta, bol som rád zakaždým, keď k nám prišli mladí na návštevu. Keď sme mali pocit, že dlho nechodia, pozvali sme sa aj sami. Tibor bol väčšinu času v robote. Páčilo sa mi, aký je zodpovedný a chce svoju rodinu zabezpečiť ako najlepšie vie.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Dcérinho partnera by som nepriala ani najväčšej nepriateľke


Prišli Maťkove meniny, Vianoce, medzitým sa narodila dcéra aj Milke, Maťkove prvé narodeniny. Všetky tieto sviatky sme oslavovali tradične u nás. Zišli sme sa vždy všetci. Obe dcéry aj s mužmi a deťmi. Bolo to priam idylické. Na oslavu prvých narodenín Milkinej dcéry prišla ale Alenka sama len s Maťkom. Avizovala už dopredu, že prídu len dvaja. Tibor musel odísť neodkladne na služobku. Oslava dopadla fajn. Dcéry sa rozhodli u nás aj prespať. Uložili najprv deti a išli sme si na terasu dopriať pohár vínka. Ako sme sedeli, Alenka nám oznámila, že nám potrebuje niečo povedať. So ženou sme na seba žmurkli, čakali sme, že nám dcéra oznámi, že opäť čakajú bábätko. Všimol som si, že bola v ten večer zadumanejšia ako obvykle. Pripísal som to tomu, že nám túto novinu nemôžu oznámiť spolu s Tiborom. „Tibor už s nami nebýva.“ Bodka. Alenka to povedala, akoby nám oznamovala informáciu o počasí. Nechápali sme, čo sa stalo. „Pohádali ste sa? Musel odísť za rodičmi? Kedy príde?“ zavalili sme Alu otázkami.

Alenka nám naďalej pokojne vysvetlila, že Tibor má milenku. Mal ju už počas toho, ako čakali spolu dieťa. Dúfala, že príchodom Maťka sa veci dajú do normálu. Miesto toho Tibor trávil naďalej čoraz viac času s inou. Aby toho nebolo málo, do cesty sa primiešali Alenkine zdravotné komplikácie, z ktorých sa vyhrabávala skoro trištvrte roka. Sama, bez pomoci, s malým synom na krku – ani nám nič nepovedala. Hoci vnútri som zúril a bol by som najradšej Tibora zastrelil, navonok som sa snažil svoj hnev krotiť. Bolo mi až do plaču nad mojou dcérkou. Žena preplakala celý týždeň. ,,Prečo sa na nás Alenka neobrátila? Nedôverovala nám?“ celú vec si vyčítala, prečo nebola všímavejšia.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Dcéru som pustila za hranice, vrátila sa tehotná!


Alenka sa nám snažila vysvetliť, že aj toto bol jeden z dôvodov, prečo nám nič nepovedala. Nechcela nás zaťažovať. Chcela si všetko najprv ujasniť, vzťah zachrániť. Ak by nám o problémoch s Tiborom povedala hneď od začiatku a nakoniec by sa všetko dalo do normálu, ťažko by sme Tibora opäť prijali medzi seba. V neposlednom rade musela myslieť aj na Maťka.

Viem, že dcéru neprinútime, aby sa nám zdôverovala so svojimi problémami. Na moju manželku ale celá vec tak zle zapôsobila, že nám Alenka musela sľúbiť, že takéto vážne veci si nebude nechávať pre seba. Je už síce dospelá, ale v našich očiach je to stále náš drobec. Tibor k nám už na oslavy nechodí. Ak sa aj zastaví pre Maťka, drží sa v jeho blízkosti. Veľmi dobre vie, čo by sa stalo, ak by som s ním ostal raz sám. Nikdy mu neodpustíme, že sa na Alenku vykašľal vo chvíľach, kedy ho potrebovala najviac.


Ako by ste situáciu vyriešili? Poznáte podobný príbeh aj vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti aj s ostatnými čitateľmi v diskusii alebo ho pošlite celý na plnielanu@plnielanu.sk.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (11)

 • Jano 23.01.2015, 13:29

  Myslim si , ze rodic moze hoci co povedat svojmu potomkovi. Zato nikto sa nemoze urazit. Ziadny normalny rodic nechce zle pre svoje detsko. Mladi aj tak sa riadia podla svojho rozumu a zivotnych skusenosti.

 • eee 23.01.2015, 11:17

  :))))

 • pro JJ 22.05.2014, 13:35

  hezky recene. vec mladych. jaky si to udelaji - udelame, takove to budou budeme mit.

 • aaa 13.02.2014, 18:53

  Každý musí prežiť niečo podobné, aby pochopil toho druhého. Reagujem na príspevok -JJ - .Každého rodiča trápi, keď niečo neklape v manželstve našich detí a zapamätajte si - keď budú ubližovať Vašej dcére, alebo synovi, tak to ako keby ubližovali Vám. Tú vetu, čo ste napísala - že sa starať nebudem - to pochopíte o 20 rokov .... Možno, že budete mať to šťastie, že to nezažijete, ale to ukáže život. Nikdy nehovor nikdy ..... sa hovorí ....

 • tiež názor 26.10.2013, 07:24

  Len sa nestačím čudovať, ako všetci útočíte či na rodičov, či na manželku neverníka. Vraj nikto nevie, čo bolo medzi nimi !!! Ale áno....vie sa ! Spojil ich manželský sľub, prísaha : milovať sa, uctiť sa, starať sa jeden o druhého až kým ich smrť nerozdelí - to bolo medzi nimi !!! Vari manželka nejakým zvlášť hrubým spôsobom, alebo podlým životom porušila túto prísahu, aby to "drahého" manžela oprávňovalo k zrade, potupe, poníženiu tým, že ju podlo podvedie ? To môže urobiť len človek bez cti, bez chrbtovej kosti, ktorého slovo nemá žiadnu cenu, sľub nestojí ani za fajku dymu ! Človek bez charakteru, ktorý ale nosí masku čestného, spoľahlivého a starostlivého človeka a túto masku predostiera vždy za účelom získanie nejaké prospechu....viď zlákanie mladej ženy k manželstvu ! Čiže, nie mladá žena sa má vyfackať vraj preto, že si ho vybrala.... v dobrej viere, že tá maska je jeho pravá tvár. Verila jeho úprimnosti, nemal na čele napísané, že je podliak a svojim pokryteckým a účelovým správaním to ani nenaznačoval. To on by mal byť prefackaný, a je si toho aj vedomý, keďže sa kryje vlastným synom !!! Ovšem otázkou je, či má vôbec význam špiniť si ruky s takým chrapúňom !

 • JJ 01.09.2013, 15:42

  Jasné, vyrozprávať a max poradiť, ale určite nie starať sa do niečoho kde len oni dvaja vedia čo bolo medzi nimi, v ich vzťahu...keď robili dieťa boli pri tom dvaja a ona si ho vybrala, neišla sa vyspovedať mamičke. Aj ich dcéra určite nie je bez chyby, je detinské odcudzovať zaťa alebo nevestu ako hore v príbehu. mm tiež si si vybrala sama svoju cestu, alebo si si myslela, že ju tvoji rodičia budú kráčať za teba? Tiež som to nemala v živote ružové, ale čo mi pomôže vyplakávať? Raz si hore a raz dole...to je život.

 • Feri 30.08.2013, 12:39

  Čo jej poradiť? Nuž milá Ala, postav sa pred zrkadlo a riadne si nafackuj. Vybrala si si ho sama, nik Ťa nenútil. Tibor sa úspešne pomnožil, pomnoží sa aj u ďalších, k tomu získal 1/2 nového auta zadarmo. Starému tatkovi poradím - od toho akčného supersamca pýtajte späť polovicu peňazí za auto. Zneuctil vám dcéru, obral starších o peniaze, obrazne povedané, dajte mu nôž pod krk, vy máte tromfy, nedajte obabrať takým niktošom.

 • wesolyaniolek_com 30.08.2013, 10:13

  Aj takéto veci sa žiaľbohu stávajú, po roku a pol dieťa. Len potom, keď tieto články čítajú ostatné ženy, hneď vidia fantázie a hlúposti. Obdobne aj muži, samozrejme. Príbeh je smutný, vôbec nie jediný, ale ani "klasický" či "typický".

 • mm 30.08.2013, 09:22

  ...a ja zas neznášam, keď niekto povie, čo by urobil na niekoho mieste...nikdy nemôžeš povedať, kým si to neskúsiš, kým nie si v tej situácii, pod vplyvom emócií, nespravodlivosti, hnevu,...a už vôbec nie vtedy, keď máš malé deti (reakcia na komentár od JJ)...tým som nechcela povedať, že súhlasím s tým, aby sa rodičia plietli do života detí a riadili im ich, viem o čom hovorím, sama som si tým prešla, svokra mi dala zabrať, viem ako to znášali naši, keď som po 10-tich mesiacoch vyšla s pravdou von....a doteraz ľutujem, že som to v sebe dusila taký dlhý čas a nechala to zájsť do takého štádia

 • cat 29.08.2013, 19:56

  co bolo medzi nimi dvoma vedia len oni, nik iny, ani rodic. Nechcela sa o tom rozpravat, bolo to jej rozhodnutie a rodic aj vsetci iny by to mali plne respektovat. Silacne reci, ze keby otecko ostal s nadejnym zatom sa, ten by uvidel... su hlupe krcmove vyjadrenia. Do vztahu jeho dcery mu vobec nic nie je

1 2 >

Pridať komentár