Nová liečba rakoviny hrubého čreva a konečníka na Slovensku

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Poznáte niekoho, kto bojuje s rakovinou hrubého čreva ?

Výskumy v oblasti rakoviny napredujú

Pacientom trpiacim rakovinou hrubého čreva a konečníka, ktoré patria k najčastejším diagnostikovaným typom rakoviny na Slovensku, svitá nádej v podobe personalizovanej liečby. Popri tradičných postupoch ako chemoterapia a rádioterapia prichádza cielená liečba, ktorá je pacientovi šitá na mieru a zvyšuje jeho šance na vyliečenie.


Realizáciu personalizovanej liečby umožnilo objavenie takzvaného KRAS génu. Tento gén je prítomný v každej bunke a podieľa sa na realizácii rôznych bunkových procesov. Ak sa však poruší jeho genetická štruktúra, môže sa stať spúšťačom rakovinotvorných procesov. Zistenie stavu KRAS génu v nádorovej bunke výrazne ovplyvňuje úspešnosť liečby. Vďaka súčasným poznatkom a technikám je možné rozpoznať ho na základe jednoduchého testu.

"Vieme získať hlbšiu analýzu nádorových buniek a podľa toho nastaviť liečbu pacienta tak, aby bola čo najúčinnejšia. Hlavnými pozitívami tejto liečby nie je iba menší dopad na zdravé bunky a presný cieľ liečby, ale aj možnosť nastavenia optimálnej liečby pre každého pacienta," uviedol prednosta chirurgickej kliniky Národného onkologického ústavu (NOÚ) Bratislava Juraj Pechan. O možnostiach KRAS testu sa pacienti môžu informovať u svojho lekára.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zákerné mlieko: Spôsobuje rakovinu prostaty?


Onkologické ochorenie nepostihuje len telesné zdravie pacienta, ale aj psychiku a sociálnu oblasť jeho života. Dôležitosť psychologickej pomoci zdôrazňuje aj psychologička Monika Dušová z NOÚ v Bratislave. "Každý, komu sa oznámi onkologická diagnóza, prežíva šok. Dôležité je, ak môže mať pacient aktívny prístup k svojmu ochoreniu," povedala. Podľa nej pacienti, ktorí o svojom ochorení nemajú dostatok informácií, prežívajú úzkosť, preto je dôležité, aby sa o ňom oboznámili z relevantných a odborných zdrojov.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: sita
 • Foto: sita

Diskusia (4)

 • Ingrid 24.06.2013, 12:31

  Dôležitá je prevencia http://www.medicc.eu/sk/odborne-clanky/item/41-prevencia-vzniku-rakoviny-hrubeho-creva-a-konecnika

 • zuzi 13.05.2013, 07:58

  muj kamarad zemrel na rakovinu tlusteho streva, operace - odstraneni casti streva, mu predlzila sice zivot o 2 roky, ale posleze se onemocneni vratilo.. a uz se nedalo nic delat.. bylo mu 33 let, kdy boj s rakovinou prohral.. kruty, otresny osud, strasne konce.. az strasidelne. byla jsem mu k ruce, pomohla jak to slo, bojoval statecne ve svem domacim prostredi, vyslably, ale ve vire, ze se z hrozneho stavu dostane. bohuzel z drapu prichazejici smrti se nevymanil. zadna lecba jiz neexistovala, vse zbytecne, konstatovali lekari nejblizsim. on jako pacient zrejme nevedel tu ukrutnou pravdu ci ji nechtel znat. a hlavne jeho vyborna psychika ho drzela. az porazen, bez sil musel byt hospitalizovan, utlumeni bolesti jedine, co melo smysl aplikovat. a cekani na skonani.. velmi utrpne. jeste par hodin pred smrti jsem u kamarada travila v nemocnici, prozil si muka!. za co, tak hodny kluk. kez se vynajde, vymysli lek na tuto zakernou chorobu. preventivni prohlidky jsou dulezite!

 • Mirka 06.05.2013, 20:57

  Dobrý večer. Práve dnes je týždeň ako zoperovali v BB môjho tatka s touto diagnozou..a šance ??..je jeden z tých čo sa hanbili prísť za lekárom. ..držím mu palce.

 • lea 30.11.2011, 20:14

  pred par rokmi zomrel na to moj stryko:-( dufam, ze tato novinka pomoze vsetkym dnesnym pacientom - drzim vam palce!!

1

Pridať komentár