Zima v zdraví, bystrý mozog a dobrý zrak: Nezabúdajte na omega 3 mastné kyseliny

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Jete ryby aspoň dvakrát týždenne?

Omega 3 mastné kyseliny sú významnými pomocníkmi pri predchádzaní chorôb

V snahe o zlepšenie imunity sa niektorí nechávajú očkovať, iní si kupujú drahé vitamínové prípravky na podporu imunity a ďalší sa zas snažia vyhýbať kontaktu s chorými, resp. miestam so zvýšeným počtom osôb. Toto je klasický trojlístok preventívnych opatrení, ktorým sa počas obdobia so zvýšenou chorobnosťou riadia mnohí. To, čo však skutočne funguje a ochráni vás pred nepríjemnými ťažkosťami, je omnoho jednoduchšie. Významnými pomocníkmi v predchádzaní chorôb sú omega 3 mastné kyseliny. Máte ich dostatok?


Dôležitá súčasť tela

Omega 3 mastné kyseliny sú nenahraditeľnou súčasťou každého z nás a to nielen preto, lebo sa významným spôsobom zúčastňujú na dostatočnej obranyschopnosti nášho tela. Okrem toho sa podieľajú aj na mnohých iných dôležitých procesoch v tele. Telo si ich však nevie vytvoriť a preto je potrebné, aby sme si ich dopĺňali vo forme stravy. Najdôležitejšími omega 3 mastnými kyselinami sú: DHA (kyselina dokozahexaénová) a EPA (kyselina eikozapentaénová). Odporúčaná denná dávka omega 3 mastných kyselín je 500 mg DHA a rovnako 500 mg EPA. Najlepšie je dopriať si ich spoločne s vitamínom D, ktorý zvyšuje ich vstrebávanie.


Mohlo by vás zaujať: Superpotraviny ako ochranný štít proti rakovine: Doprajte si ich každý deň!


Okrem imunity prospievajú aj srdcu

Omega 3 mastné kyseliny sú pre telo skutočne jedinečné. Nielen, že sú jednou z jeho základných stavebných látok a dokážu fantasticky stimulovať obranyschopnosť tela, ale sú zároveň aj pomocníkmi v boji proti civilizačným chorobám. Sú prospešné pre:

 • kardiovaskulárny systém, pričom znižujú riziko ochorení srdca a ciev
 • zlepšujú funkciu mozgu, schopnosť sústrediť sa, učiť sa a zlepšujú pamäť
 • prevencia pred demenciou a Alzheimerovou chorobou
 • znižujú hladiny triglyceridov v krvi
 • chránia bunky pred starnutím
 • pomáhajú zlepšovať nespavosť
 • vhodné pre dobý zrak, priaznivo pôsobia na sietnicu
 • stabilizujú emocionálnu rovnováhu
 • pomáhajú zmierňovať depresie, poruchy pozornosti, či hyperaktivitu u detí

Ryby, ryby, rybičky...

Jesť ich, jesť a ešte raz jesť. Ryby sú totiž najdôležitejším a najhodnotnejším zdrojom omega 3 mastných kyselín. Odborníci odporúčajú, aby ste si ryby a dary mora dopriali aspoň 2 krát týždenne. Nech už obľubujete lososa, tuniaka, tresku, sardinky, makrelu, pstruhy či akékoľvek iné ryby, nešetrite nimi. Ak si dáte záležať a doprajete si ich naozaj tak často, ako treba, sami už zanedlho zbadáte na svojom zdraví veľké zmeny.


Výživový doplnok 3-OMEGA 1000 mg Generica cps 1x100 ks s obsahom rybieho oleja kúpite na fitlekaren.sk


Kde ich ešte nájdete?

Ak nemáte radi ryby a nechcete ani kupovať drahé potravinové doplnky, omega 3 mastné kyseliny nájdete aj v:

 • ľane – semienkach, či oleji z neho
 • orechoch – vlašských, lieskovcoch, mandliach
 • semienkach - repky olejnej
 • sóji – tofu, sójovom mlieku

Rybí olej alebo potravinový doplnok?

Ak z nejakého dôvodu nejete ryby, mali by ste siahnuť po náhradných zdrojoch omega 3 mastných kyselín. Je však lepšie užívať rybí olej alebo už vyselektované omega 3 mastné kyseliny? Mnohým sa zdá byť možno vhodnejší prvý variant. Je síce prirodzenejší, ale olej môže obsahovať okrem omega 3 mastných kyselín aj iné látky, ktoré vášmu telu neprospievajú, ale práve naopak škodia. Ide napríklad o látky (aj keď v nepatrných množstvách), ktorými sa ryby počas svojho života v moriach kontaminujú, napríklad ortuť či dioxíny. Okrem toho je koncentrácia omega 3 mastných kyselín menšia ako v prípade výživových doplnkov. Ani pri jednom sa však nevyplatí zabúdať na príjem spomínaného vitamínu D (napríklad v mliečnych výrobkoch).


Ktoré druhy rýb máte najradšej? Ako často si ich doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (6)

 • abcdefgh 10.12.2014, 17:14

  Najlepsi rybi olej je pravy 52% slivkovy destilat z myjavskych kopanic.

 • Lekvar 09.12.2014, 22:38

  Moja zena jedava minimalne ryby 2x tyzdenne ! Ziadny ucinok to nema,okrem toho,ze jej chutia a tak isto aj mne,nevydim v tom rozdiel!

 • inn0 09.12.2014, 17:58

  http://www.lr-slovak.com/super-omega-3-activ/d-949/

 • uhm 09.12.2014, 10:41

  Vlado, vsetci vieme ze predavas olej a je v tvojom zaujme aby bol ok, ale co si clovek nespravi sam... Ako mozes tvrdit a na zaklade coho ze ten v kapsuliach nie z tvojho biznisu je horsi ako ten tvoj vo flaske? Cisty hoax

 • Vladimír 09.12.2014, 09:56

  opravujem, laboratórne kontrolovaný predávaný

 • Vladimír 09.12.2014, 09:55

  Hádam nechcete povedať, že čistý a laboratórne predávaný olej z treščej pečene je kontaminovaný? Treba kupovať čistý a neupravovaný vo fľaškách, nie v tých kapsuliach.

1

Pridať komentár