Pravdivý príbeh: Dcéra zrazu nechce deti, vnúčat sa asi nikdy nedočkáme

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ilustračné foto

Vždy som sníval o veľkej rodine. S manželkou sme mali k deťom blízko. Ona ako bývalá učiteľka, ja ako príležitostný tréner mladých futbalistov sme s deťmi prichádzali do kontaktu denne. Nakoniec sa nám však podarilo splodiť len jedno vlastné, dcéru Ivanu.


Iva bola zato dieťa po akom túži nejeden rodič. Slušná, cieľavedomá, s dobrým prospechom v škole. Keď už aj mohla mať vek na prvé lásky, chlapci ju skoro vôbec nezaujímali. Stále len škola, krúžky, úlohy. Nenútili sme ju. Vedeli sme, že príde do veku, keď zo svojich nárokov poľaví a bude sa viac zameriavať aj na svoj ľúbostný život. Iva sama tvrdila, že sa chce najprv zabezpečiť, aby mohla mať veľkú svadbu a po nej kopec detí. My so ženou sme sa tešili na deň, kedy sa Iva vydá a založí si rodinu. Pokojne by sme brali, keby to bolo aj hneď po škole. Nevedeli sme sa už dočkať vnúčeniec.

Dcéra ale nebola ten typ. Chcela sa najprv zdokonaliť v obore, rozbehnúť kariéru. V dnešných časoch je to moderné, chápal som ju. Napokon sme boli na ňu pyšní, keď si našla prácu, v ktorej sa jej darilo. Tu sa dala dokopy so Zdenom. Prvým chlapom, ktorého nám Iva predstavila ako svojho priateľa.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Dcéru som vydedila, a ona nič netuší


Zdeno do našej rodiny ihneď zapadol. Javil sa ako normálny chlap a naša Iva s ním bola spokojná a šťastná. Bol celkom fajn a aj dobre zaopatrený, a tak sme so ženou boli radi, že si Ivka tak dobre našla. Ani po štyroch rokoch chodenia nám však dcéra neoznámila nič, čo by sa čo i len okrajovo týkalo zásnub alebo svadby. S manželkou sme už dobiedzali, podpichovali pri každej príležitosti, kedy nám mladí oznámia, že si nemáme robiť v sobotu žiaden program. Iva už začínala byť na naše reči alergická. Nakoniec mame prezradila, že so žiadnou svadbou nemáme počítať. Neráta s ňou už ani ona sama. Dôvodom bol Zdeno. Nechcel svadbu, pokladal to za prežitok, zbytočnosť a nebude sa riadiť nejakými našimi túžbami. Bol som prekvapený, Zdeno sa mi nikdy takýto nejavil, i keď je pravda, že vážne som sa s ním na túto tému nikdy nebavil. Dcéra sa dala do pozície mŕtveho chrobáka. Bolo vidieť, že ju to škrie, ale prispôsobila sa Zdenovi.

My sme sa tiež zmierili s tým, že si na dcérinej svadbe nezatancujeme, nie je to nakoniec koniec sveta. Aj tak sme sa väčšmi tešili na to, kedy nám Iva oznámi, že budeme starými rodičmi. Dcéra deti vždy chcela, ani by mi nenapadlo, že zmení názor aj v tomto.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Dcéru som mala priskoro, pykám za to dodnes


Zdeno ale už svoje dieťa mal z predošlého vzťahu. V tomto bol, ako povedal dcére, vybavený. Iva si myslela, že ho zlomí, presvedčí. Zdeno si však ďalšie deti už nepripúšťal. Ja aj manželka sme mali jednoduché riešenie. Zdena by sme poslali k vode a hľadali si iného partnera, ktorý má podobné predstavy o živote.

Iva sa rozísť nechcela. Radšej zmenila rétoriku a na naše prosby, že by sme sa veľmi potešili vnúčaťu, začala tvrdiť, že deti nechce. Vraj je blázon ten, kto chce mať deti v tomto svete a ona si to vďaka Zdenovi uvedomila. Kopec nástrah, neistá budúcnosť, nepokoje. Mal som pocit, že Iva žije asi v inej krajine ako my, pretože veci, ktoré mi opisovala sa u nás nedejú.

Stále dúfame, že si to dcéra celé uvedomí a jej biologické hodiny prehlušia Zdenove nezmyselné argumenty. Predsa len, vek na deti už dávno má. Pomaly ale isto sa blíži k hranici, kedy už aj keby chcela, nebude môcť. Je mi ľúto, že u nás doma nikdy nezaznie smiech vnúčeniec, ale ešte viac sa bojím, aby hlavne Ivka raz z tohto rozhodnutia nebola nešťastná. My jej však zjavne už do tejto veci nemáme veľmi čo hovoriť. 


Poznáte podobú situáciu zo života? Ako to nakoniec dopadlo? Urobili by ste niečo inak? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (12)

 • vlcatko 16.08.2016, 17:32

  ked nechce deti tak nechce a nech sa pisatel aj na hlavu postavi. jasne ze lebo on chce vnucence tak by vymenil jej partnera - akurat ze on nebude tehotny, nebude rodit a nebude vychovavat tie deti, takze nema ani pravo na dceru tlacit aby deti mala, ale ma respktovat jej rozhodnutie. a nie zeby bol rad, ze jeho dcera sa neflaka po nociach, ze nedroguje, ze ma job, ze ma v pohode partnera, co by za to ini rodicia dali, keby mali taku dceru namiesto takej co uz v 17ke porodila...

 • Gaos3 18.07.2016, 10:35

  Pula, Monna, musím vyjadriť absolútny súhlas s Vašimi príspevkami.

 • Monna 18.07.2016, 08:59

  Je to vec partnerov, nie rodičov. Každý má právo na vlastné rozhodnutie, aj chyby a omyly. Sama som po deťoch vôbec netúžila a verím, že nejaké percento ľudí to cíti podobne. Nakoniec dieťa mám, ale aj o tom som rozhodla ja a nie drahí rodičia, alebo niekto iný. Je prinajmenšom neslušné (podľa mňa úplne sprosté a hulvátske) do niekoho rýpať v tak intímnej oblasti, ako je rozhodovanie sa o rodičovstve. Sama dcére nedávam rady, pokiaľ o to nepožiada, rešpektujem ju a podporujem v jej rozhodnutiach, i keď nie sú vždy také, aké by som prijala ja. Je to jej život, nie môj a nie je záruka, že ja viem všetko lepšie, alebo že mám vždy pravdu.

 • Pula 15.07.2016, 17:10

  Autor pribehu uviedol, ze jeho tuzbou vzdy bolo mat velku rodinu. Kedze vsak zostalo len pri slovach, pretoze realne sa zmohol len na jedinu dceru, preniesol tuto svoju tuzbu (ci ambiciu?) na nu a tlaci ju do toho, aby mu ten jeho sen teda realizovala ona. Mat deti vsak nie je povinnost, ale volba. Volba, ktoru ma urobit kazdy clovek slobodne, bez natlaku. Ak sa teda Ivka rozhodla nemat deti, rodicia by to mali plne respektovat. Je to jej volba, jej rozhodnutie, jej zivot. Je zarazajuce, ako sa autor clanku za kazdu cenu chce k vytuzenym vnucatam prepracovat - jednak uz ma riesenie - najradsej by jej partnera Zdena ocividne vystrelil minimalne na Mesiac a sam jej nasiel ineho, ktory by ju spolahlivo opelil tak, aby konecne uz tie vnucata boli. Ba dokonca pritvrdil a uchylil sa i k manipulaciam, ked ako jasnovidec uz dnes presne vie, ze dcera neskor, az deti uz nebude moct mat, bude zarucene nestastna. A prave tomuto nestastiu a smutku on teraz chce predist tym, ze by dcere nasiel ineho, vhodnejsieho partnera (rozumej takeho, co ju oplodni). Lenze! Dcera nie je vec, o ktorej mozu jej rodicia rozhodovat, ako vyhovuje im, ale samostatna ludska bytost. A nie sme v stredoveku (aspon dufam, hoci na Slovensku to nie vzdy tak vyzera).

 • dona 15.07.2016, 06:36

  no,moc tymto prihodam nevenujem casu,ale bohuzial,presne moj pripad,dcera ma partnera,kt ma dospele dieta a nechce deti.ja nerypem,je to jej zivot,musi byt nejaky dovod,preco je to takto,aspon ja si to smutne tymto zdovodnujem.zachvilu bude vo veku,kedy uz nebude mat narok na vlastne dieta a ci potom neolutuje?ja lutujem uz teraz.a druha dcera odklada a odklada.....mozno som ja niekde urobila chybu.....

 • Qerulant 14.07.2016, 22:15

  Rodičia majú pravdu. Myslím si, že zo strany Zdena je to iba vypočítavosť - neviazať sa a v prípade potreby partnerku do postele "upgradovať"! Samozrejme je to jej vec a rodičia by mali tento problé riešiť ohľaduplne...

 • ddd 14.07.2016, 19:04

  dd

 • aaa 14.07.2016, 18:08

  Pre -ramana-asi si sklamaná rodičmi, alebo životom, ale je úplne normálne, že každý rodič by raz chcel od svojich detí vnúčence a tešiť sa z nich ako rastú.... je úplne normálne, že každý rodič by chcel, aby jeho dcéra, syn žili s partnerom v pohode..... a keď vidia, že ich syn, dcéra robia chybu, tak ich to určite trápi...... Lenže keď nechcú počuť pravdu, tak potom je neskoro plakať nad rozliatym mliekom..... Určite ma odsúdiš, ale každý všetko pochopí, až keď niečo prežije..... a ešte jedno, tú pupočnú šnúru by som nestrihala..... každý z nás potrebuje niekoho blízkeho, aj keď si to dnešní mladí ľudia nechcú pripustiť......

 • Eva 14.07.2016, 16:26

  Ved sám hovorí že jej do toho nemá čo kecať a ani nekecá, len mu je to ľúto. Aj mne by bolo keby som videla že sny môjho dieťaťa idú bokom kvôli niekomu kto chce niečo iné. A tiež by sa mi nepáčilo keby sa partnerovi moje dieťa vo všetkom podriadilo. Nepríde mi že by boli prísni rodičia, dieťa nechali ísť vlastnou cestou a že ich trápi kam sa to posúva nie je vôbec divné. Tento príbeh je o tom, nie o tom že jej chcú rozkazovať.

 • ramana 14.07.2016, 16:13

  Priklad rodiciv, ktori zabudli, ze pride cas kedy sa maju prestat montovat do zivota a mali by respektovat dcerin vyber aj styl zivota. Rypat a rypat je kredo niektorych,preto si berte ponaucenie ze mate prestrihnut pupocnu snuru a nekomandovat a nemontovat sa do zivota

1 2 >

Pridať komentár