Energetické drinky: Koniec únavy alebo vášho zdravia?

plechovky

photl.com

Ich výber sa v posledných rokoch naozaj rozrástol a každým rokom sa tešia väčšej a väčšej predajnosti. Okrem dospelých po nich siahajú aj tínedžeri. Zatiaľ čo kávu im rodičia nedovolia, lebo môže byť záťažou pre srdce, energetický drink podľa prieskumov vnímajú ako menej škodlivý. Je to naozaj tak?

Pozrime sa čo sa vlastne skrýva v čarovnej fľaške, ktorá nás dokáže na počkanie vzpružiť. Okrem vody, cukru, príchute a farbív, ktoré sa dávajú do každej limonády je energetický nápoj obohatený práve o kofeín a taurín. Už dávno nie je tajomstvom, že kofeín je tou čarovnou prísadou, ktorá nám dodá energiu na povel. Taurín zase zlepšuje koncentráciu vďaka tomu, že urýchľuje prenos nervových vzruchov. Síce nikdy nebolo dokázané, že by tieto látky boli vyslovene škodlivé, napriek tomu ich vedci neodporúčajú deťom a tehotným či dojčiacim ženám.


Mohlo by vás zaujať: Strašiak menom teflónová panvica: Kedy ohrozuje naše zdravie?


Kto je silnejší?

Podľa noriem nesmie obsah kofeínu na 100 ml presiahnuť 32 miligramov. Tento limit sa pri všetkých druhoch povzbudzujúcich nápojov využíva na maximum. Takže 250 mililitrový energetický nápoj tak má 80 miligramov kofeínu, šálka kávy 50 – 100 a pohár coly 60 miligramov. O účinnosti tak zväčša okrem podielu kofeínu rozhoduje najmä podiel cukru alebo umelých sladidiel v spomínaných „životabudičoch“. Samozrejme, že čím viac cukru, tým lepší a rýchlejší nával energie môžeme očakávať.


Mohlo by vás zaujať: Dôležité probiotiká: Takto pôsobia na vaše telo a tu ich nájdete


Pre a proti

Bez ohľadu na to, čím sa posilníme, mali by sme vedieť, že takto nemožno naše telo „oživovať“ príliš často. Na občasné zahnanie únavy je to v poriadku. Pravidelnosť však v tomto prípade môže byť skôr na škodu ako na úžitok. Čo sa vlastne deje v ľudskom organizme po tom, čo mu dodáme energiu z plechovky? Naše telo reaguje na podnety podľa toho, ako sme mu dobili „batérie“ bežnými spôsobmi – teda spánkom a jedlom. Keď mu pomôžeme energickým nápojom, istým spôsobom ho vykoľajíme. Naštartujeme ho totiž vďaka rezerve, ktorú si právom necháva v zálohe. Žiadne zázraky sa neudejú, len sa vyčerpáme ešte viac a o niečo ľahšie. V podstate si siahneme na dno síl a pritom vyradíme z prevádzky kontrolky, ktorými nám telo hlási, že nevládze a potrebuje odpočinok. Aj preto sa mnohým stáva, že po vypršaní jeho účinku sa cítia ešte vyčerpanejšie. Ak toto začneme robiť pravidelne, môžu sa dostaviť žalúdočné problémy, bolesti hlavy, straty koncentrácie či dokonca podráždenosť a nervozita.

Pozor na kalórie

Mnoho energetických nápojov je pre zvýšenie účinnosti a lepšiu chuť plných kalórií. Jedna plechovka 250 ml asi najznámejšieho energetického nápoja má 480 kj. To je viac ako má rovnaké množstvo toľko diskutovaných sladených bublinkových nápojov. Ak sa snažíte schudnúť a počítate kalórie, nemali by ste energetické drinky z rátania vynechávať. Vhodným riešením nie je ani nahrádzať nimi normálnu stravu. Čas na jedenie si treba nájsť aj keď máte toho veľa, inak si koledujete o žalúdočné vredy a iné problémy.


Mohlo by vás zaujať: Káva ako liek: Znižuje riziko cukrovky, rakoviny aj Alzheimera


Prebrať sa dá aj inak

Náročné dni v práci možno na striedačku so „životabudičmi“ prežiť aj vďaka overeným neškodným babským radám. Podľa nich pomáha aj časté vetranie, či zníženie teploty v kancelárii na 20 stupňov Celzia. Aj odborníci sa zhodujú, že nízky tlak okrem kofeínu možno zvýšiť aj 30 drepmi. Takéto vzpruženie je určite zdravšie ako budovanie si návyku na energetické nápoje. Tie si nechajme v zálohe na situácie, kedy spomínané spôsoby už nebudú zaberať. A najmä sa snažme takéto chvíľky obmedziť na minimum.

Zdroj: photl.com, photl.com, Pippa
Odporúčame