Koľko ženskej sebestačnosti unesie muž? Ženy na seba preberajú mužské úlohy

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ženy na seba čoraz viac preberajú mužské úlohy

Jedno životné konštatovanie tvrdí, že žena dokáže píliť, vŕtať, postaviť múr, uložiť obklad, viesť traktor... Stačí k tomu málo: iba sa “zle vydať”. Žiadna žena sa však úmyselne nevydá zle, jej emancipácia a samostatnosť sa pravdepodobne rozvinula postupne, pretože už ju nebavilo mužovi neustále pripomínať, že by sa to, čo je pokazené, malo konečne opraviť.


Začali sme síce ostro, no pravda je taká, že hranice medzi tým, aká práca výhradne patrí do rúk mužom alebo ženám sa stiera a posúva rozličnými smermi. Je to však na škodu. Mnoho medziľudských vzťahov sa kvôli tomu komplikuje. Ženy na seba preberajú mužské úlohy a mužom sa to nepáči, odradzuje ich to od snahy, cítia sa nepotrební. Ako nájsť správny balans?

Sú muži zo samostatnosti žien nadšení?

Samostatné emancipované správanie žien je občas nutnosťou, ktorá vyplynula z ich života a nárokov okolia. Hoci prijali rolu manželky a matky, neznamená to, že zostanú udržiavať teplo rodinného krbu. Stupňuje sa v nich túžba podporiť osobnostný a kariérny rozvoj. Predstava, kde muž je výhradný živiteľ rodiny a podvečer sa vracia do čistého voňavého domova s upravenou, milou a usmievavou manželkou, je veľmi zidealizovaná.

Ženu po návrate z práce čaká ďalšia šichta - nákupy, varenie, pranie, upratovanie, starostlivosť o deti. Ak postrehne nejaké nedostatky, napríklad kvapkajúci kohútik, informuje o tom muža a úprimne - očakáva, že to bude čím skôr odstránené. Rovnako, ako si každý deň svoje povinnosti pre rodinu a domov plní ona. Ak sa tak neudeje a jej slová boli prepočuté, urobí to sama a nechcené emócie vo vzťahu sú na svete.

Manželke som sľúbil, že v sobotu preveziem štrk pred domom do záhrady k terase. No nechcelo sa mi, mal som toho po celom týždni v práci dosť. V pondelok po návrate domov, už bol štrk prevezený a mňa čakalo niekoľko dní tichej domácnosti.” spomína Igor na situáciu, keď jeho manželka ukázala nielen svoju nedočkavosť, ale aj schopnosť zastúpiť jeho úlohu v rodine. Určite sa to nepáčilo ani jednej strane.


Mohlo by vás zaujímať: Ženy vs. muži za volantom: Neuveríte, čo všetko ovplyvňuje umenie zaparkovať!


Nezmyselné nároky

Muži sa častokrát sťažujú, že ženy na nich kladú prehnané nároky. Ekonomické zabezpečenie, požiadavky na spoločne strávený čas, na záľuby či na splnené sľuby dokážu aj v spočiatku harmonickom vzťahu vytvoriť priestor na škriepky.

Na druhej strane, muži oceňujú, ak je žena rozhodná a nezávislá, dokonca takéto typy žien aj obdivujú a uznávajú, ale istá časť z nich predsa len nedokáže s takou ženou fungovať dlhodobo.

Tak, ako by si žena mala udržať svoju ženskú stránku, mal by muž posilňovať svoje mužské schopnosti. Ženy i naďalej túžia byť ochraňované a muži chcú byť tými, ktorí dokážu vytvárať pocit bezpečia. Takéto základné uspokojivé pocity nevymaže ani emancipácia.

Pre ženy: Ako neodradiť muža?

Ste šikovná a úspešná žena a ničoho sa nezľaknete. Navyše, ste aj inteligentná, a preto už zrejme tušíte, že mužovi treba ponechať priestor na realizáciu a neprezradiť všetky svoje tromfy. Veď koniec koncov, tých ženských povinností je v domácnosti neúrekom. To, že ste kedysi pred rokmi v núdzi zvládli opraviť pretekajúci záchod, upchatý odtok alebo nebodaj vymeniť pneumatiky pred prvým snehom, neprezrádzajte.

Je to už raz tak - muži sa potešia slovám uznania a pochvaly, najmä, ak svoje zručnosti môžu ukázať pred ženou, ktorú majú radi. Na spoločnom vzťahu i chode domácnosti by ste sa mali podieľať rovným vyváženým dielom a nie si stále dobrovoľne obliekať nohavice.


Mohlo by vás zaujímať: Za každým úspešným mužom stojí žena: Podporte kariéru toho vášho


Pre mužov: Kde sú hranice?

Pri písaní tohto článku sme vzorke tridsiatich mužov položili otázku z titulku: Koľko ženskej sebestačnosti zvládne muž?

Názor Pavla je jasný a zastupuje väčšinu: Nemám problém s tým, ak je žena samostatná, vie sa rozhodovať a je úspešná. Vadí mi však, ak ma na nič nepotrebuje, ak sa ma nespýta na odpovede z mužských tém a všetko vyrieši sama bezo mňa. S takou ženou potom nedokážem dlhodobo fungovať - veď k čomu by ma potrebovala?”

I v emancipovanej nezávislej žene sa ukrýva túžba byť obdivovaná za svoju ženskosť a rýdzo ženské vlastnosti – že vie byť nežná, láskavá a môže prejaviť svoje pocity bez toho, aby zostala v očiach druhých zraniteľná. A tak, ako je úlohou samostatných žien aspoň v malom percente ukázať závislosť na mužoch, mali by muži ženám načúvať a byť im skutočnou oporou vtedy, keď ich potrebujú.


Koľko ženskej sebestačnosti unesiete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (14)

 • Veleskuseny 11.10.2018, 16:18

  Už nech zdokonalia androidné robotické ženy.Keď sa bude po sexe už piaty krát pýtať,či nechcete aby uvarila nejakú špecialitu a kým budete jesť,vám bude masíŕovať úd,tak ju vypnete priloženým ovládačom.

 • Skarletka 15.09.2018, 16:22

  :)) teda Ka Mil tebe to páli

 • Flower 22.08.2018, 11:22

  Ked muž sľúbi že niečo spraví tak to spraví..... Netreba mu to každého pól roka pripomínať

 • Zuzana 11.08.2018, 13:24

  Žena sa doma nudí. A to tvrdí kto ?! Žena tiež chodí do práce a po robote by tiež chcela prísť domov, zapnúť telku , vyložiť nohy a nerobiť nič, lebo bola v robote a je unavená. Ale musí nakúpiť, poumývať riad,navariť, lebo všetci čakajú len nato, kedy budú jesť. Žiadna sa nevydávala preto, aby robila mužské roboty. Ale keď do pána tvorstva hučí celé týždne,aby jej s niečím pomohol, lebo má na to lepšie fyzické predpoklady ako ona a on nič, tak sa nečudujte, že si to urobí radšej sama. A keď s ním má pravidelne takú skúsenosť,tak nech sa neuráža, že už ho ani o nič nežiada. Počúvať výhovorky, prečo sa to nedá a prečo nie dnes...na toto pri všetkých tých povinnostiach, ktoré má a ktoré za ňu nikto iný neurobí, nemá čas.

 • Y 03.08.2018, 20:54

  Toto je fakt sila kolko zien nema inu moznost len "stat sa chlapom". Botox, peroxid, pricesok, solarium, kozmetika, manikura, pedikura.....bonuzial je par cundier ktore si to mozu dovolit byt "zeny" a tie nam este davaju za vzor a mame im vytierat zadky a klanat sa im vid napriklad novy cas relacia svet podla hmmmm vlastne koho ?

 • als 03.08.2018, 15:46

  to je hovadina. u každého páru je to individuálne :) a myslím že je pekné, ak vie žena spraviť nejakú mužskú prácu a chlap ženskú. čisto môj názor :)

 • adamko 01.08.2018, 06:53

  Už budú rozhodovať aj o tom kedy sa chutným k chlapovi pritisnúť. Veď feminity.

 • Eva 30.07.2018, 17:18

  ked hovoríš chlapovi roky že treba niečo dokončiť a nemá stále chuť lebo čas by bol tak si to zariadiš sama..a potom ho budeš ľutovať lebo si prevzala jeho úlohu..a dalšia vec...mužská práca..čo je v paneláku mužská práca? raz za dva roky dať vymaľovať byť maliarom a ženská práca je upratať po nich? je normálne že ženy zvládajú viac ako kedysi..musia chodiť do práce...je málo rodín kde stačí jeden príjem a je naivné sedieť doma a čakať na živiteľa rodiny že bude rodinu živiť celý život..niečo sa stane a žena ostane sama a nepraktická lebo sedela doma a piekla koláče..proste chlapi..zvyknite si že sme síce slabšie a vždy budeme potrebovať tú mužskú ruku na ochranu ale vieme sa o seba postarať aj samé..a so ženskosťou to nemá vôbec nič spoločné..viem chytiť do ruky sekeru aj sa milo usmiať..závisí od situácie

 • Ka Mil 30.07.2018, 07:16

  "Manželke som sľúbil, že v sobotu preveziem štrk ... V pondelok po návrate domov, už bol štrk prevezený ... ” 1, Muž chodí do roboty, preto sa mu po piatku nechce robiť Žena sa doma nudí, preto v pondelok doobeda preváža štrk 2, Štrk bude pred terasou (povedzme 8 rokov), kým žena nevymyslí inú hovadinu. 8 rokov je 2922 dní / rozdiel medzi sobotou a pondelkom je 2 dni, menej ako 0,1 % 3, Ak je žena schopná zaviesť tichú domácnosť, kvôli časovému rozdielu 0,1 % !!! tak je to tá, čo jej boh zo ZLOMYSELNOSTI namontoval do hlavy ženský mozog.

 • Ja 30.07.2018, 00:07

  Je pravda, ze ženy dokazu vselico mozno aj všetko, co vedia muzi, ale precoby to mali robit? Nemaju dost roboty a problemov cisto zenskych, čo muzi nemozu a nevedia? Rodenie, vychova deti, vedenie a chod domacnosti? Chyba mozno nastala tym, ze muzi a spolocnost začali zrazu podceňovať zensku pracu a povinnosti a viac kládli dôležitosť mužskej práci a zamestnaniu . Pritom porodenie a dobra vychova deti-novych clenov je pre spolocnost a stat (aj rodinu) v konečnom dôsledku daleko dôležitejšia ako 8-hodinova praca muža v nejakom zamestnani. Ale v dnešnej dekadentnej spolocnosti s čudným liberalnym zmyslanim sa to nenosi a vyvíjajú spoločenský tlak na zeny a ich karieru. Veď aj samotni muzi, co maju zeny na materskej a starajú sa o dieta, casto im vyčítajú, ze neprispievajú finančne do domacnosti a podcenuju ich domacu pracu. Hoci vzdy bolo , ze financna zabezpeka a ochrana rodiny bola povinnosťou manžela. Muzi stracaju pocit zodpovednosti, lebo ved aj zeny to dokazu, ale skutočne to maju robiť? Su predsa nenahraditeľné v inych dôležitých profesiách, co muzi nevedia, nemozu a nemaju nato predpoklady. Zeny zachovajte si zenskost a vsetky tazsie prace nechajte pokial je to možné muzom, budu si vas viac vážiť.

1 2 >

Pridať komentár