Sexuálna túžba je u ľudí rôzna: Prečo sa niektoré ženy nedokážu vzrušiť?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Pociťujete často silnú sexuálnu túžbu?

S vyšším vekom neklesá len sexuálna aktivita, ale i samotná túžba po sexe

S vyšším vekom neklesá len sexuálna aktivita, ale i samotná túžba po sexe. Pre niektorých ľudí je absencia túžby obrovským problémom, ktorý z časti môže súvisieť s vekom, ale i inými procesmi v našom tele počas procesu starnutia. Prečo sa teda niektorí ľudia nedokážu vzrušiť tak, ako kedysi?


Je to záhada

Definícia "normálnej" sexuálnej túžby je problematická, jej pôvod zostáva záhadou, ktorá je definovaná jej neprítomnosťou. Štúdie týkajúce sa straty či neprítomnosti sexuálnej túžby sú početné. Strata sexuálnej túžby je pre ženu prvým dôvodom na konzultáciu u lekára, zatiaľ čo u mužov je podľa odborníkov na piatom mieste.

Faktory, ktoré tu vstupujú do hry, sú známe: vek, vzdelanie, kultúra, pohlavie, životný štýl, hormóny, zdravotný stav, neurotransmitery, spoločenské a náboženské zákazy ... Otázky však zostávajú: prečo ju niekto a iný nie? Prečo tu sú rozdiely v závislosti od pohlavia?

Menšia túžba

Intenzita sexuálnej túžby žien je zrejme menej silná, než je tomu u mužov. Vytvára sa tak predstava muža, ktorý je vždy pripravený k sexuálnej aktivite, a ženy, u ktorej je táto túžba zložitejšia: najprv musí mať pocit, že je žiadúca, túži po túžbe druhého.

Sexuálne uspokojenie žien je spojené s citmi, intimitou a komunikáciou s partnerom. Žena potrebuje city, aby mohla milovať, zatiaľ čo muž často potrebu sexu bez citov.


Mohlo by vás zaujímať: Keď muži strácajú záujem o sex: Čo robiť, aby to v posteli opäť klapalo?


Znižuje sa s vekom

Trvalá úroveň testosterónu u muža, ktorý nie je závislý ako žena na cyklickom prísune hormónov zodpovedných za sexuálnu túžbu, môže vysvetľovať relatívnu trvalosť jeho túžby: úroveň testosterónu sa len veľmi postupne znižuje s vekom. Muži vylučujú dvadsaťkrát viac testosterónu ako ženy a ženy musia, aby reagovali na očakávania partnera, byť veľmi zamilované a vzrušené. To v rôznych obdobiach ich života neprichádza samo od seba: tehotenstvo, pôrod, dojčenie, menštruácia ...

Spontánna a reaktívna túžba

Dnes sa u ženy hovorí o "reaktívnej túžbe" a o "faktoroch vnímavosti". Žena má základnú, spontánnu túžbu, ktorá je indikátorom citovej vrelosti, a reaktívnu túžbu, ktorá prichádza ako odpoveď na sexuálnu stimuláciu. Citový záujem ženy je reakciou na stimuláciu zodpovedajúcu jej očakávaniu a osobnej vnímavosti.

Rolu v emotívnom a psychosociálnom živote hrajú neurotransmitery. Reagujú na stimuly, ktoré už mali v živote jednotlivca nejaký význam. Každá udalosť v živote jednotlivca je začlenená do zón, ktoré sa aktivujú či znehybňujú podľa situácie. Sexuálna túžba tak osciluje medzi vzrušením a znehybnením, ako váha, ktorá sa vychyľuje pozitívne či negatívne.


Mohlo by vás zaujímať: Sex a naše telo: Ako na nás pôsobia chvíle plné nežností a vzrušenia?


Rôzne faktory

Sexuálna túžba je osobnou a jedinečnou skúsenosťou. Môžeme však uviesť faktory, ktoré uľahčujú alebo blokujú mechanizmy ženskej sexuálnej túžby.

Sú to postoje a zákazy rodičov týkajúce sa sexuality, prikázania náboženstva, ktorých porušenie vzbudzuje pocit viny, mýty a iracionálny strach z masturbácie a z niektorých polôh a sexuálnych praktík, predstavy, že žena má telo, ktoré nezodpovedá kultúrnym ideálom.

Niektoré obdobia sú obzvlášť riskantné: dospievanie u žien, tehotenstvo a pôrod, menopauza a fázy života, kedy je žena vo svojej sexuálnej túžbe obzvlášť zraniteľná.

Traumatizujúce sexuálne skúsenosti či zneužívania môžu znamenať zníženie sexuálnej túžby a viesť niekedy až k sexuálnej averzii.

Je tiež potrebné vziať do úvahy osobnostné charakteristiky, chronické choroby a podávanie liekov, ktoré ovplyvňujú sexuálne zdravie. Všetky štúdie ukazujú súvislosť medzi ženskou sexuálnou túžbou a nefunkčnosťou páru.


Ako ste na tom vy s vašimi sexuálnymi túžbami? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Milada, ČTK, Le Figaro
 • Foto: gettyimages

Diskusia (13)

 • Zoe 22.07.2019, 20:18

  Sex vo vzťahu sa odvíja i od vzájomného pochopenia, súladu...ak si pár nemá o čom porozprávať tak ani sex nieje úplný. A nie len žena sa má snažit byť sexy pre muža ale i on pre ňu

 • jašterica 14.12.2018, 18:25

  najčastejšie sa píše čo ma žena urobiť aby bola príťažlivá pre muža, ale aby aj muž sa trošku staral, ano stará sa chvílu par rokov na začiatku a potom sa rozvali na posteli, maximalne hladká ženu po pleci v domnienke že to je jej skoro bod G a vyzve ju aby si zatancovala, a odbavila ho, aj napriek tomu že mu to trva nekonečne dlho, častokrát mu jeho pýcha zhasne, ale šak na vine je žena lebo ho nevie vzrušiť, no tak radšej dakujem rozdam si to radšej s Alanom Ručným......

 • ľuboš 06.12.2018, 12:34

  Evelyn : V tomto sa mýliš, chlap nepotrebuje mat na žene sexi prádlo.. :)) Iba pomilovat BLÍZKU osobu.. Čo je občas nemožné, lebo manželka je vždy iba cudzí čert..., Who I am mi da za pravdu, že niekedy je manžela aj malo zabiť.. :))

 • Evelyn 06.12.2018, 09:35

  Súhlasím s Danou. Chlapi chcú od žien aby boli každý večer v sexi prádle , príťažlivé a pritom sami nepoznajú že existuje spray proti poteniu, že chodí bez zubov, neupravený. Čo je na takom chlapovi príťažlivé ,ktorý nedodržuje hygienické zásady. Platí to samozrejme aj o ženách. O tomto by mali renomovani odborníci písať. Čo sa týka vzájomnej komunikácie medzi partnermi ,ani to vo vela prípadoch nepomáha. Takže aj navzdory rôznym radám v článku, nezostáva nič iné iba ísť od seba, alebo predstierať orgazmus.

 • I am Who I am 04.12.2018, 18:23

  :)) juuj. ale som sa zasmiala nad tou alternativou. tak fajne, od srdca... ale trafil si to dobre. clovek je sam sebou, robi si, co mu vyhovuje, nemusi sa nikomu a nicomu prisposobat. len nech sa z toho zvyk nestane :) ... a.. pocuuuvaj, koho to ty chces v noci v posteli kopat? hadam len nie nejaku zienku? ved tu treba pekne zo zadu okolo pasa oblapit, aby tela zapadli do seba ako lyzicky. hmmm... takto zaspavat. a obcas si v noci alebo rano aj ine casti tiel najdu k sebe cestu a dovedu rano k dokonalosti... :) a ty by si len kopal :( svokru mozes... ale nie moju :)

 • ľuboš 04.12.2018, 15:12

  Who I am: Myslím si, že masturbácia je lacnejšia alternatíva manželstva... Aspoň sa človek nemusí báť byť sám sebou, nemusí sa pretvarovat...;) A lepšia je veľká posteľ, doma je asi s 3 m priemerom..., Nemusí sa človek dokopat ešte aj v spálni.. Staci bohate v kuchyni, či na návšteve u svokrovcov..;)

 • ľuboš 04.12.2018, 15:06

  Evelinka:, Iba hlupák opakuje rovnaký pokus a verí v iný výsledok..:)) Chlap sa ľahko vyspí,ale ťažko zamiluje..., U žien občas opačne... Rozviest sa, aby sa opäť oženil..., To je hlúposť... A čo deti?? Zničiť ich krehký svet?? Či naše deti bijú tvoje a moje deti?? Veď to je šialené. Neverím v filmové scény,kde sú spolu všetci so svojimi novými partnermi, deťmi a sladko sa usmievajú...:)

 • evelina 04.12.2018, 13:51

  Ja som kto som... iste platí aj to, čo si napísala ty.... Dnes síce nie je tabu hovoriť o sexe medzi tými mladšími, ale tí starší o tom hovoriť problém majú a ani netušia, že by sa mali otvorene porozprávať. Radšej rezignujú. A ako píšeš, chyba je na obidvoch stranách, preto je aj tá moja otázka. Aby jeden mohol robiť napr. lekára, vodiča, opravára, itéčkáara, tak musí chodiť do školy a učiť sa, učiť sa a učiť sa, vždy niečo nové..Hoci je veľa kníh o tom, " ako milovať", len málokto si to prečíta a poučí sa :) A partner alebo partnerka netuší, o čom rozmýšľa ten druhý, chýba komunikácia. Prichádza rozvod a nádej, že s tým druhým/druhou to bude iné .

 • I am Who I am 04.12.2018, 12:30

  Lubi? predstav si vyhodit zo spalne letisko a dat mensiu postel s jednym velkym paplonom. aby sa clovek znova mohol pritulit, znovu chytit za ruku alebo sa dotykat v spanku nohami. presne tak, ako to bolo na zaciatku. ta iska tam sice uz po rokoch nebyva tak silna, ale spojenie by bolo stale. :)

 • I am Who I am 04.12.2018, 12:22

  Evi, neviem ci je otazka, preco niektori nevedia zeny vzrusit... ja by som sa skor opytala, preco tolko zien hra divadlo a predstiera orgazmus namiesto toho, aby sa vzajomne porozpravali a trochu na tom popracovali... nie vzdy je to len zanedbavanim zo strany chlapa ale aj kadejakymi fyziologickymi a psychologickymi procesmi... znama napriklad nevie dosiahnut orgazmus, odkedy sa jej narodilo dieta (cca 10 rokov), pritom sex s manzelom ju bavi, ma ho casto, vyskusali kadeco a jednoducho nerozkazes tomu. kopu zien v zivote orgazmus nedosiahlo. dalsia znama bola roky s dietatom sama a po rokoch uspokojovania masturbaciou ju uz chlap nedokaze vzrusit... :( dnes uz nie je tabu o tom hovorit. len tazko povedat ci to stresom, rychlym zivotnym stylom, ci cim...

1 2 >

Pridať komentár