Pravdivý príbeh: Syn sa priznal, že je gej, trápi ma, že nebudem mať vnúčatá

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ilustračné foto

Mám jediného syna. Je dospelý, študuje na vysokej škole, domov chodí len na víkendy. Nikdy som to takto nechcela, vždy som túžila po väčšej rodine. Ale manžel je jedináčik, a súrodenec mu nikdy nechýbal. Vždy tvrdil, že dnes je náročné vychovať aj jedno dieťa. A ja som nebola dosť silná na to, aby som si dupla a povedala: Chcem ešte aspoň jedno... Roky tak utekali, a zrazu som si uvedomila, že aj my budeme mať navždy jedináčika.


Napriek tomu, že sa náš syn nikdy o nič s nikým deliť nemusel, nie je rozmaznaný. Je slušný, úctivý a robí nám radosť. Vlastne by bolo všetko v poriadku, keby... Keby som pred štyrmi rokmi náhodou nezistila, že je inak sexuálne orientovaný.

Bol to pre mňa obrovský šok. Syn sa nikdy v tomto smere nijako zvláštne neprejavoval. Nikdy sa neobliekal do ženských šiat, nehrával sa s bábikami, mal úplne normálne chlapčenské záľuby. Možno bol len viac citlivý, inklinoval k umeniu. Ale to je u ľudí narodených v znamení váhy prirodzené.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Priateľka stále len klame, ale ja ju nedokážem opustiť


Ani po skončení puberty som si na synovi nič "iné" nevšimla. Nerozpráva afektovane, vysokým piskľavým hlasom, je to úplne obyčajný chlapec, či mladý muž, ktorého zaujímajú počítače, cudzie jazyky, politika. Dnes už viem, že moje predstavy o homosexuáloch boli v minulosti značne skreslené. Ľudia, ktorí na seba upozorňujú extrémnym správaním napríklad na duhových pochodoch, to je len maličká časť gejov a lesieb. U väčšiny inak sexuálne orientovaných by ste ani nezistili, že nie sú ako vy.

Tú správu o synovi dozvedela náhodou. Išla som na počítač a on mal otvorenú komunikáciu s kamarátkou. Pýtala sa ho, kedy to chce povedať doma. Viem, čítať cudziu debatu sa nemá, ale môj zrak bol v tej chvíli doslova priklincovaný k obrazovke. Syn písal, že má obrovský strach. A mne bolo v tej chvíli do plaču. Akoby mi niekto dal silnú facku.

Cítila som v sebe množstvo emócií, všetko sa to vo mne miešalo: smútok, obavy, bolesť. Myslela som naňho, ako to bude mať v živote ťažké, ale aj na seba. V myšlienkach sa mi stále vracala tá neodbytná smutná pravda: syn nebude mať manželku, ja nebudem mať nevestu. A nebude mať deti, čiže ja sa nikdy nedočkám žiadnych vnúčat. Cítila som hnev na osud, že toto urobil môjmu jedinému dieťaťu. A na seba som sa zlostila preto, lebo som detí nemala viac.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Dcéra predstiera, že má priateľa, kryje mu chrbát pred rodičmi


V prvej chvíli sa mi chcelo kričať, hrešiť, do niečoho buchnúť či kopnúť. Ale keď som ten prvý nápor emócií rozdýchala, vedela som, čo musím urobiť. Neprestanem predsa svojho syna milovať, a nebudem mu vyčítať niečo, za čo nemôže. Budem sa ďalej usilovať pomáhať mu a robiť všetko pre to, aby bol v živote šťastný. Nech by to bolo s kýmkoľvek.

Večer som mu naznačila, že o jeho tajomstve viem. Bolo vidno, ako sa mu uľavilo. Konečne sa so mnou mohol otvorene rozprávať. Oveľa ťažšie bolo povedať to manželovi. Viem, že sa s tým dodnes nezmieril. Syna, samozrejme, neodvrhol, a navonok realitu akceptuje. No neraz máva pichľavé poznámky, najmä keď príde zo stretnutia s kamarátmi. Viem si veľmi živo predstaviť, akými slovami chlapi označujú homosexuálov, akým spôsobom sa o nich vyjadrujú.

V súčasnosti má môj syn vzťah. Nie je to flirt, je to vážny vzťah, ktorý trvá už viac ako dva roky. S priateľom uvažujú o spoločnom bývaní, plánujú si budúcnosť. V rodine synovho priateľa je tou osobou, ktorá sa so situáciou ťažko vyrovnáva, matka.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


Vlastne ani ja nemôžem povedať, že som so všetkým vyrovnaná. Zobrala som to ako fakt, ale ľútosť cítim stále. Viem, čo by mi mnohí povedali, a aj sama si to hovorím neustále: keď nejde o život, nejde o nič. Môj syn nie je vážne chorý, nezomiera, neprišiel pri autonehode o nohy. Je zdravý, študuje, a verím, že bude šťastný, aj keď to možno v tejto spoločnosti nebude mať jednoduché.

Klamala by som však, keby som tvrdila, že je vlastne všetko v poriadku. Ktorý rodič si nepredstavoval, že jeho dieťa raz bude mať krásnu rodinu, vlastné deti...? Ja sa učím žiť s tým, že v našej rodine už s najväčšou pravdepodobnosťou detský smiech nikdy počuť nebudeme.  Že mi jednoducho úloha babičky nebola súdená. Ale taký je skrátka život...


Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (22)

 • otec 07.02.2019, 14:19

  Nepáčia sa mi tie múdre reči o tom aký sú tí homosexuáli zlí a podobne. Nie je to choroba, a ani nejaká chyba výchovy. Je to niečo prehodené v génoch. Za to nikto nemôže. Nie všetci majú zvrátené správanie. Mám podobnú skúsenosť. Môj syn je gej, ale je aj úspešným manažérom vo veľkej medzinárodnej firme. Mne je ľúto to, že on fakt asi nespozná tie pocity, ktoré rodič má, keď má vlastné dieťa. Ja vnúčence mám, lebo sme mali dve deti. A adopcia, vždy lepšie ako dieťa v ústave. A nebojte sa mnoho rodičov vychová svoje deti k horšej podobe ako by to mohol urobiť gej. Ten ho naučí niečo o tolerancii. A príroda sa nedá vychovávať. Geja, ani lesbu nevychováte.

 • Vlcica 04.02.2019, 15:17

  Zbytocne fnuka ze nebude mat vnucata, aj keby mala hetero potomka, tak by deti chciet nemusel. A co potom, tlacila by na syna kvoli vnucatam? Ked jej tak chyba vychovavat dieta, vzdy moze byt profi nahradnou mamou.

 • Eva 18.01.2019, 15:35

  Milan Matej..je to stále vaše dieťa

 • Milan Matej 18.01.2019, 12:37

  nie............

 • Rudea 18.01.2019, 11:37

  Milan Matej...mal si na topkách nick Mathias?

 • Milan Matej 18.01.2019, 09:32

  Nemať deti, nemať vnúčence, menej sklamania, menej bolesti. To, čo prežívame so ženou, až nás ľutujem. Máme jedného, aj to je veľa.

 • TTT 17.01.2019, 21:50

  Chlapec sa má vychovávať ako chlapec, a jednať s ním ako s chlapcom.

 • lubos 17.01.2019, 21:46

  Gayovia a lesbicky sa bez heterosexualov nezaobidu. Narodia sa normalnym heterosexualnym rodicom, ked chcu potomkov zasa potrebuju k tomu druhe pohlavie. Jednoducho vynucuju si to co im nepatri. Matka priroda im nenadeli prirodzenou cestou deti. Ale toto je priprava aby hterosexuali odovzdavali svoje deti do detskych domovom a tam potom maju sancu homosexuali sa k nim dostat. Zdrava , normalna rodina im svoje deti neda, lebo im to nepatri. Nie preto ze su zli, alebom chori. Nie. Len preto ze oni prirodzenou cestou nemozu mat deti so svojim partnerom.

 • ľuboš 17.01.2019, 21:05

  Šťastný to chlap! :))))

 • Jozef 17.01.2019, 20:52

  všetko je to strašne smiešne ,ak chlap miluje chlapa ,či žena miluje ženu je to tragédia a nezdravé.Vždy to príroda ,či už v minulosti alebo v súčastnosti mala zariadené tak že samčie a samičie bunky dokážu spraviť potomka ,ktorý bude dediť vlastnosti po svojich rodičoch a starých rodičoch.Rod a populácia bude zachovaná len vtedy ,ak muž a žena budú stáť jeden pri druhom a kvalitným sexom a milovaním jeden druhého budú vychovávať svoje deti. No gayovia, či už ako vás mám všetkých nazvať nikdy potomkou mať nebudete a nikdy nezažijete výchovu svojich detí po boku muža a ženy otca a matky.Dvaja chlapi nikdy nedajú adoptívnemu dieťaťu teda ak sa rozhodnú si dieťa adoptovať tých pravých biologických rodičov. Biologické páry mi dajú za pravdu. A vy ,čo si nahovárate, že zdravie ,šťastie a neviem čo ešte všetko pre vaše dieťa syna gaya je to najdôležitejšie ,klamete len a len seba.Tak to vôbec nie je taká pravda akú skrývate vás vnútri zožiera a denno denne s ňou bojujete.Každý deň sa prebúdzate s tým že ste nemali a nedali priestor mať dve deti, tak isto sa budíte každé ráno s myšlienkou že nikdy s vás nebude stará mama,či už starý otec nebudete môcť svoje vnúča kočíkovať,držať ho za ruku učiť ho bicyklovať,korčuľovať, pomáhať mu s úlohami vystríhať pred nebezpečenstvami,pofúkať mu boľavé kolienko a tak ďalej a tak ďalej. Tak a teraz sa zamyslite,či v tejto spoločnosti sa nezačína vo veľkej miere presadzovať niečo,čo sa vymyká zdravému rozumu.Či nezabúdame často na to, aké sú úlohy muža,chlapa v spoločnosti ,v ktorej má muž zastávať úlohu chlapa brániaceho si svoju rodinu,chrániť si svoju ženu a deti. A nie chlap,chlapa.V prírode sa to deje len pokiaľ viem u tvorov ,ktoré sa nazývajú hermafrodit,ale aj to znamená že jeden živočích má samčie a aj samičie bunky.No mi ľudia sa neradíme do tejto skupiny.A čo už je to za vzťah,keď sa niekto miluje ako gay a pchá svoj penis do ritného otvoru druhému chlapovi(do hrubého čreva,kde s nás vychádzajú všetky toxické výlučky s tela von) ako to čo je nepotrebné držať v našom tele. Je to choré ako sa snažia všade vnášať aj do televízie ,aby sme si na to zvykali že je to normálne a prirodzené. Už nevedia ani pomaly natočiť ,bez toho aby sa vo filme nevyskytovali gayovia či lesby. Pýtam sa:sú ľudia niečim postriekaný,že im prepína a zabúdajú čím vôbec sú ,alebo sú už tak rozmaznaný a nevedia,čo by od samej dobroty robili? No milá pani je my Vás úprimne ľúto a verím,že sa váš syn prestane báť bytosti,ako je žena.Že váš syn nájde cestu k svojej pravej rodine a napokon bude žiť a založí si rodinu,a vy nájdete svoj pokoj v kruhu svojej rodiny.Váš syn bude mať skutočnú rodinu a vy budete skutočná stará mama pre svojich vnukov a vnučky. Modlím sa za vás a skutočná viera a nádej nech sú víťazom v tomto vašom živote. ...

1 2 3 >

Pridať komentár