Pravdivý príbeh: Mužom vzťah bez záväzkov prekáža, ja sa už nechcem viazať

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ilustračné foto

Hovorí sa, že ženy túžia v partnerstve po zázemí a istote, zatiaľ čo muži sa do vzťahov nehrnú a čo najdlhšie chcú zostať slobodní. U mňa to ale akosi neplatí. Zažila som sklamanie a z vážneho vzťahu mám teraz strach. Moji doterajší partneri by sa však najradšej už po týždni známosti sťahovali ku mne a zazneli už dokonca aj reči o svadbe.


Vydávala som sa z lásky a 24 rokov som žila v šťastnom manželstve. Tak som ho aspoň vnímala. Jasné, boli aj hádky a nedorozumenia, vždy som si ale myslela, že ja a Miro patríme k sebe.

Vytriezvenie prišlo, keď som náhodou zistila, že ma podvádza. A ďalšou ranou bolo odhalenie celej skutočnosti: so svojou frajerkou udržiaval pomer dlhých päť rokov, mal s ňou štvorročného syna a v podstate viedol dvojitý život. Bola som nekompromisná, zbalila som mu kufre a poslala ho za ňou.

Odjakživa som bola hrdá a ani tentoraz mi hrdosť nedovolila znížiť sa k plaču a prosbám. A nechcela som ho ani stavať pred rozhodnutie „buď ja, alebo ona.“ Asi preto, lebo som sa bála, že si zvolí ju.

My sme mali deti dospelé, tam ho čakal malý chlapec, ktorý ho potreboval. Vlastne sa ani nečudujem, že neprotestoval, kufor zobral v podstate mlčky a zmohol sa len na strohé „Prepáč.“


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Po rozvode som našla životnú lásku, odmieta však moje deti


Ja som sa však z rozvodu spamätávala dlho. Cítila som sa oklamaná, moje sebavedomie kleslo na nulu. Najskôr som sa stále pýtala, kde som urobila chybu, pitvala som sa v tom, hľadala vinníka. A potom som si vytvorila ochranný štít, pevne rozhodnutá, že žiadneho chlapa vo svojom živote už nechcem vidieť.

Lenže každej žene chýba pohladenie, chlapské rameno, o ktoré sa môže oprieť. Tak som si po roku bez vzťahu podala zoznamovací inzerát. Vlado bol o rok starší, rozvedený, žil sám v garsónke. Párkrát sme sa stretli na káve, zašli do kina, na večeru. Bol pozorný, a ja opatrná.

Keď po šiestich týždňoch známosti začal spriadať plány, ako garsónku predá a nasťahuje sa ku mne, začala vo mne blikať kontrolka. Nebola som pripravená na to, že by som si do domácnosti priniesla nového chlapa.

Mala som pocit, že toto už ani nikdy chcieť nebudem. Vyhovovali mi stretnutia na neutrálnej pôde a problémom nebolo ani prespanie u jedného či u druhého. Ale spoločný život? To som naozaj nechcela. Všetko sa však ešte vystupňovalo, keď Vlado začal hovoriť o dieťati. Svojho jediného syna veľmi nevídal, jeho bývalá žila dosť ďaleko. Lenže ja som mala dávno po štyridsiatke a posledné, po čom by som v tomto veku túžila, bolo začínať úplne od začiatku, ešte aj s dieťaťom.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Po trpkom sklamaní som nakoniec našla lásku - na ulici


Odrazu mi na Vladovi začali vadiť aj maličkosti. Drobné hádky vyvrcholili, keď som v ďalšej debate na tému dieťa povedala rázne nie. A to bol koniec vzťahu, ktorý sa mohol vyvíjať celkom pekne. Nechcela som novú rodinu, nechcela som sa znovu stať matkou a otehotnieť s mužom, ktorého som vlastne poznala krátko. Na druhej strane som Vlada nechcela obrať o možnosť nájsť si niekoho, s kým tú rodinu ešte má šancu založiť. Tak prišlo to, čo bolo nevyhnutné: rozišli sme sa. 

Z rozchodu som sa tentoraz nespamätávala dlho – kamarátka ma zoznámila so svojím kolegom, o desať rokov starším mužom, ktorý v ich firme pracoval ako ekonóm.

Emil bol vdovec, žil v rodinnom domčeku na dedine. Mal malé hospodárstvo a deti rozletené po svete. Bol úprimný, prirodzený, dobrák od kosti. No opäť rodinný typ. Nie, dieťa odo mňa nechcel, už po pol roku ale bral ako samozrejmé, že sa presťahujem k nemu na dedinu a hospodáriť budeme spolu.

A hoci to nepovedal nahlas, vycítila som, že by zo mňa chcel mať gazdinku. Prísť k nemu na zabíjačku ako hosť bolo fajn, ale byť toho bežnou súčasťou? To som predsa nebola ja! Nikdy som nemala vzťah k hospodárskym zvieratám a netúžila som skoro ráno vstávať, aby som ich nakŕmila. Sliepky, kozy ani dve prasatá do môjho životného štýlu nezapadali.


 

Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


Rozišli sme sa bez veľkých problémov. Emil pochopil, že z mesta neodídem, že skôr než starať sa o dom a hospodárstvo je pre mňa prirodzené zájsť do kina, do divadla, požičať si dobrú knihu a večery tráviť pri nej.

Tak som prišla o dvoch chlapov, ktorí to so mnou mysleli vážne a pravdepodobne by mi nikdy neurobili to, čo mi urobil môj exmanžel. Možno to len bola smola, že obaja chceli vážny vzťah so všetkým, čo k nemu patrí.

Ja však ani teraz nemám potrebu zdieľať s novým mužom spoločnú domácnosť. Vyhovuje mi skôr priateľstvo s výhodami, čím sa zrejme vymykám vžitým predstavám o ženách a mužoch. Na mužov som určite nezanevrela a ak nájdem takého, ktorý ma pochopí, som ochotná skúsiť to znovu. Lebo to chlapské rameno mi stále chýba.


Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (25)

 • biba 03.05.2019, 15:58

  ak sa chcel chlap hned sťahovať a mať deti a druhý v podstate detto, len by ju presťahoval k sebe - obaja riešili "niekoho do partie", s kým sa podelia o povinnosti, nie vzťah... žena 40+ nemá prečo riešiť vzťahy tak zbrklo, len aby nebola sama...

 • Eva 02.05.2019, 10:22

  máš dojem že som si ho neprečítala? zasa nekomunikuješ iba napádaš :-)..typické pre teba

 • ľuboš 30.04.2019, 16:31

  Eva: Ty radšej čítaj článok.... A PORIADNE.

 • Eva 30.04.2019, 11:34

  luboš..a komentuješ iba peniaze...takže evelina sa trafila..miesto tej svojej zaslepenej primitívnej nenávisti voči ženám by si mohol niekedy prečítať čo píšeme..väčšinou komentuješ dosť od veci...ty nediskutuješ...ty sa snažíš dehonestovať ale bohužiaľ vždy to vyjde v tvoj neprospech

 • ľuboš 29.04.2019, 23:39

  Evelina :samozrejme. A to ešte státisíce predrbali a poškodili rodinu.

 • evelina 29.04.2019, 23:01

  Ty si vedľa ako tá jedľa... a nakoniec by to bol aj tak smrek :)))

 • evelina 29.04.2019, 17:21

  Aj vďaka mne sú milionári... cha cha cha .... A oni o tom vedia ?????

 • ľuboš 29.04.2019, 16:04

  Evelina..., Ty si vedľa ako ta jedľa... Nikdy som u svokrovcov nebýval. To po 1. Po 2. Aj vďaka mne sú milionári...., ostatne bludy nekomentujem. :))

 • evelina 29.04.2019, 11:37

  Ak tu niekto klame sám sebe do dlaní, tak je to Ľuboš! Keď mal 18 + či niečo 20 +++ prišiel bývať do rodiny svojej ženy chudobný, bez vzdelania, bez peňazí, asi s dvoma igelitkami "svojho majetku" ale rodina ženy ho prijala ako syna. Tvoja žena ťa chcela dostala aj chudobného. Keď si povýšil peniaze nad lásku, rodinu, vzťahy, celé dni až týždne bol mimo domu, čo si zmeniť nechcel, tak sa s tebou rozviedla. A hoci teraz žiješ ako "kráľ", nemá v úmysle prísť za tebou kolenačky a prosiť ťa, aby si sa vrátil. Máš krásny veľký ale prázdny dom, okrem mladšej dcéry tam asi nikto nechodí...ako by si ani nemal rodičov alebo súrodencov. Od rozvodu cca 7-8 rokov si koľko žien pretiahol a nechal tak? Však by si sa pri každej vopred triasol, že otehotnie a oberie ťa o peniaze na ďalšie výživné... Teraz si bohatý, mohol by si si ženu vyberať, ale okrem tých "prícestných" ťa žiadna slušná žena nechce ani na vzťah s výhodami :))) teda každý by ste bývali vo svojom a stretávali sa. Lebo ty workoholik nedokážeš bez roboty a peňazí za ňu, existovať. My ženy, sme aké sme, niektoré také, iné onaké ale ty máš s nami zjavne veľký problém, doteraz si nepochopil, že mať s niekým vzťah nie je o rozkazovaní a obsluhovaní, ale o umení robiť kompromisy od obidvoch strán. Nedokážeš si ženu vážiť , chceš ju vlastniť, rozkazovať ale nie každá sa dá kúpiť za taľafatky. Mýliť sa je ľudské, ale neľudské zotrvávať v omyle ! Zmenila som názor na tvoju ex, je to stále krásna, múdra, dobrá žena a matka svojich detí, ktorá ťa k šťastiu už asi nepotrebuje. Ospravedlňujem sa jej za názor pekná prázdna miska ! Ako napísala aj Rudea, jej názor by sme si rady prečítali....

 • Mirka 29.04.2019, 10:03

  Mám 40+ a u mňa "priateľstvo s výhodami" znamená spoločné trávanie voľného času a spoločné zážitky s výhodou vlastného domova a nezávislosti. A myslím, že takto nejako to chápe aj autorka. Celkom jej rozumiem. :-)

1 2 3 >

Pridať komentár