Zase nepočúva, čo hovoríte? Spoznajte, ako odlišne komunikujú muži a ženy

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Ako často si pomyslíte - “Zase ma nepočúva”?

Rozhovor muža a ženy nemusí prebiehať ideálne

Rozhovor muža a ženy nemusí prebiehať ideálne. Zatiaľ, čo žena má často pocit, že muž ju nepočúva, muž občas pociťuje v dlhšej konverzácii pretlak informácií a emócií, ktoré nevie spracovať. A preto rezignuje.


Umenie partnerskej komunikácie je náročné ovládnuť, pretože každé pohlavie vníma rozhovor a výmenu informácií inak. Kým ženy sa chcú vyrozprávať zo svojich pocitov, muži hľadajú zmysel debaty, rýchle riešenia a odpovede.

Muž hľadá riešenie, žena upevňuje vzťahy

Stáva sa to často. Medzi dverami sa žena spýta muža: Ako sa máš? Aký si mal deň? No nemusí dostať žiadnu odpoveď. Muži sa totiž neradi rozprávajú o detailoch, svojich pocitoch a neradi klebetia o tom, čo nové sa udialo v práci.

Na opačnej strane je zase sklamaná žena, ktorá chcela svojmu mužovi povedať, aký mala deň, čo sa stalo kolegyni z kancelárie, no nemá poslucháča. Ten totiž sústredene sleduje športový zápas, číta niečo v telefóne a ju nepočúva ani na “pol ucha”.

Na to, aby vôbec nejaká komunikácia medzi partnermi prebiehala, je dôležité poznať hlavné rozdielnosti:

 • Muži vyhľadávajú priamu komunikáciu, pri ktorej sa dozvedia hlavné informácie, na základe ktorých sa dopracujú k riešeniu. Uprednostňujú jedno riešenie, neuvažujú v niekoľkých verziách. Ak zlyhá plán A, prejdú k plánu B.
 • Ženy na rozdiel od mužov nepoužívajú komunikáciu len na hľadanie riešenia. Chcú ňou vytvárať vzťahy a hovoriť o radostiach a starostiach, aby si s milovanou osobou vytvorili spoločný zdieľaný priestor. V rozhovore dokážu načrtnúť niekoľko riešení, no nie vždy dokážu určiť, ktoré je najlepšie.

A práve v tomto bode sa muži a ženy môžu veľmi dobre dopĺňať. Kým má žena 5 nápadov, ako zrekonštruovať bývanie, muž dokáže jednoznačne zvoliť najlogickejší postup. Kým matka dieťaťu citlivo vysvetľuje, ako sa správať v škole a voči spolužiakom, jeho otec stanoví jasné pravidlá a hranice.


Mohlo by vás zaujímať: Keď rozhovor v manželstve viazne: Ako zlepšiť komunikáciu v dlhoročnom vzťahu?


Ktoré faktory môžu vplývať na kvalitu komunikácie?

Ženy sú emocionálne a rozhovor je pre nich prostriedok k tomu, aby sa cítili vypočuté a chápané. Muži potrebujú priamočiarosť a jasné výsledky. Ak si uvedomíte tento základný rozdiel, dokážete jeden druhého lepšie pochopiť.

Kiež by to však išlo tak jednoducho! Do hry totiž vstupujú aj ďalšie faktory, ktoré môžu negatívne vplývať na priebeh komunikácie, nech sa akokoľvek snažíte. Jedna vec je umenie partnerskej komunikácie, druhá sú vaše rozdielne povahové črty a názory.

1. Hovoríte o niečom, čo druhú stranu nezaujíma

Ľudia majú sklony podvedome počúvať iba tých, o ktorých vedia, že majú podobné názory ako oni. Ak ste s partnerom dospeli do štádia, kedy má každý z vás iný názor na politiku, vieru, výchovu deti, budovanie kariéry, len ťažko nájdete spoločnú reč založenú na tolerancii, úcte a rešpekte. Môžete spolu relatívne pokojne vychádzať, no pri riešení vážnejších otázok sa zrejme objavia veľké rozdielnosti.

2. Nad spoločnou komunikáciou vyhráva egoizmus

Jednou z podstát egoistického spôsobu bytia je myšlienka „Všetko viem najlepšie. Takýto človek len ťažko zvládne počúvať druhého a aktívne reagovať. Nielen, že nepočúva, druhú stranu odmieta a poukazuje na to, ako sú jej názory nesprávne. Druhá strana tak v komunikácii zažíva pravidelné ponižovanie.


Mohlo by vás zaujímať: Gestami hovoríme skôr ako slovami: Všimli ste si to niekedy?


3. Hnev otvára ústa, no zatvára uši

Je náročné komunikovať, ak sa na seba hneváte. Čím je hnev intenzívnejší, o to je schopnosť počúvať nižšia. Okrem ignorácie môžete natrafiť aj na sústavne “Ale” - oponovanie, nesúhlas, neschopnosť pochopiť toho druhého.

4. Miesto rozhovoru iba rozdávate rady a poučenia

Vo vzťahoch by mala prevládať rovnocennosť. Ste dvaja dospelí ľudia, ktorí sú spolu preto, aby sa navzájom dopĺňali. Ani jeden z vás nemá za úlohu toho druhého prevychovať podľa svojho obrazu. Ak v komunikácii neustále uprednostňujete svoje riešenie, poučujete a rozkazujete, volíte agresívny nadradený tón, nečudujte sa, že vás váš partner prestane po čase úplne počúvať.

5. Dôvera je naštrbená

Iba častá aktívna komunikácia a otvorenosť je cestou k dôvere. Zrejme už viete, že ak medzi partnermi viazne komunikácia, začnú sa vynárať pochybnosti. No kým žena už stihla vytvoriť 5 katastrofických scenárov, muž je rád, že je chvíľu ticho. Pre zachovanie zdravého vzťahu je potrebné rozprávať sa priamo a úprimne, vedieť si priznať svoje chyby a akceptovať názor partnera.


Aké rozdiely v komunikácii mužov a žien pozorujete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Lucia
 • Foto: gettyimages

Diskusia (3)

 • nakisha 12.07.2019, 12:44

  Dobrý deň, moje meno je Nakisha Chcem, aby ste sa všetci pripojili ku mne, aby som sa poďakoval tomuto mužovi za obnovenie môjho domova s ​​mojím bývalým manželom, ktorý ma pustil na ďalšiu ženu po dobu 5 rokov. Najprv som nikdy neveril, že DR OGUDUGU mi pomôže vrátiť sa späť moja EX HUSBAND od tejto inej ženy, ale preto, že ho stále milujem a potrebujem ho v mojom živote. Pracujem a sledujem inštrukcie DR OGUDUGU a prekvapuje ma, že po 3 Dni vrhania kúzla a práce s DR OGUDUGU, môj EX HUSBAND zavolal Žiadam, aby som odpustil a zabudol na všetko, čo mi urobil, že ma stále miluje ... teraz a ja a môj manžel sa spolu plníme a sme veľmi spokojní s naším novým životom ... všetko vďaka DR OGUDUGU veľkú prácu, ktorú pre mňa urobil. Sľubujem, že sa vždy podelím o jeho dobrú prácu s celým svetom a ak sa niekto dostane tam, kde prechádza akékoľvek vzťahové ťažkosti, kontaktujte ho prostredníctvom e-mailu: drogudugusolutionspell@gmail.com alebo WhatsApp +2349097050691 Tiež sa špecializuje na nasledujúce problémy (1) Ak chcete, aby vaša ex späť. (2) ak máte vždy zlé sny. (3) Chcete byť povýšený vo vašej kancelárii. (4) Chcete, aby po vás bežali ženy / muži. (5) Ak chcete dieťa (6) Chcete byť bohatí. (7) Chcete spojiť svojho manžela / manželku navždy tvoj. (8) Ak potrebujete finančnú pomoc. (9) Bylinná starostlivosť.  kontaktujte DR OGUDUGU prostredníctvom svojho e-mailu pre celkové riešenie drogudugusolutionspell@gmail.com

 • Miro 19.06.2019, 15:44

  ... ja už radšej ani nerozprávam. Ráno dobré ráno, večer niečo podobné. Inak nič moc. V aute cestou do práce aj 50 min bez slova. len aby nevznikol konflikt. Načo?

 • fero 22.05.2019, 06:48

  No dobre, to všetko sedí. Ale čo s tým, keď na otázku ,,Koľko je hodín?" dostane muž od ženy odpoveď ,, Ešte máme čas", alebo ,,Budeš jesť tú polievku?" odpoveď ,,Jedla som jablko", alebo ,,Čo si oblečieš?" odpoveď ,,Nezdá sa ti, že tá chladnička nejako hrkoce".....atď. Záhada je, že napriek týmto inotajom to takto funguje už 60 rokov a je to zábava

1

Pridať komentár