Skoncujte s týmito zlozvykmi: Budete sa cítiť aj vyzerať mladšie

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ak si chcete zachovať mladistvejší vzhľad, niektorým veciam by ste sa mali určite vyhnúť

Určite máte aj vy vo svojom okolí niekoho, kto na svoj vek nevyzerá, či už v dobrom, alebo zlom význame. Ak si chcete zachovať mladistvejší vzhľad, niektorým veciam by ste sa mali určite vyhnúť.


Proces starnutia totiž neprebieha u všetkých ľudí rovnako. Okrem genetiky na náš vzhľad pôsobia aj denno-denné aktivity, ktoré vykonávame. Spôsob, akým jeme, spíme, hýbeme sa a trávime svoj čas, do veľkej miery ovplyvňuje to, ako rýchlo starneme.

Jedzte viac surovej stravy

Odborníci na stravovanie odporúčajú, aby ste sa pre zachovanie mladistvého vzhľadu snažili počas dňa skonzumovať čo najviac potravín, ktoré majú veľmi blízko k stavu, v akom boli pozbierané. To znamená minimalizovať tepelnú úpravu zeleniny, ovocia aj obilnín. Ochranu pred starnutím a škodlivými voľnými radikálmi nájdete v potravinách s vyšším obsahom vitamínov A a C, vitamínov skupiny B a zinku. Prospešné sú ryby, zrejúce syry, citrusy, bobuľové ovocie, špenát, strukoviny alebo orechy.

Hýbte sa

Celý deň sedíte a aj tak sa cítite unavení a bez životnej energie? Fyzická pasivita môže spôsobiť veľké množstvo ťažkostí, od hroziacej nadváhy, cez chronické ochorenia až po rôzne druhy rakoviny. Ľudské telo je stavané na pohyb, preto by ste si pre uchovanie dobrého zdravotného stavu mali denne dopriať aktivitu. Povestných 10 000 krokov chôdze denne, bicyklovanie, plávanie, jóga alebo tanec - je veľa možnosti, ako zakomponovať pohyb do každodenného života.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete vyzerať mladšie? Dodržujte týchto 8 pravidiel


Chráňte svoju pokožku

Ochrana pred ultrafialovým žiarením by mala byť samozrejmosťou aj v našom klimatickom pásme. Slnečné lúče poškodzujú kožu, kolagénové vlákna, elastín a spôsobujú výrazné pigmentové škvrny. V zime zase pokožka, ktorá je vystavená mrazivému počasiu, stráca na prirodzenej vlhkosti. Ochranné vrstvy v podobe hydratačných krémov by mali byť povinným ranným rituálom, inak riskujete nielen suché a svrbiace šupiny, ale aj predčasnú tvorbu vrások.

Doprajte si dosť spánku

Bez dostatočného spánku sa veľmi rýchlo prepracujete k unavenému a staršiemu vzhľadu. Vaše telo potrebuje minimálne 7 hodín pre dôkladnú regeneráciu, odpočinok a obnovenie optimálnych hladín hormónov. Spánková deprivácia stojí aj za návalmi hladu, ktoré vás budú pravdepodobne sprevádzať po celý deň. Myslite na svoje zdravie a šetrite sa.

Myslite pozitívne

Veľkú úlohu v rýchlosti starnutia zohráva aj vaša myseľ a postoj k životu. Optimistický pohľad na svet otvára viac možností, hneď vidíte okolo seba aj malé fragmenty šťastia. Vaša tvár pôsobí už len s „obyčajným“ úsmevom mladšie. Je vedecky dokázané, že šťastnejší ľudia sú zdravší - sú menej vystavení srdcovo-cievnym ochoreniam, menej ich trápia bolesti svalov a kĺbov, lepšie zvládajú stres a pamäť im slúži bez zaváhania.


Mohlo by vás zaujímať: Vyzerať o desať rokov mladšie? Týchto pár tipov vám zaručene pomôže


Vyhýbajte sa stresu

Čoraz viac z nás žije v dlhodobom a chronickom strese, ktorý má na organizmus deštrukčné účinky. Spod jeho vplyvu je náročné sa vymaniť a ľudia s vysokou mierou stresu už na pohľad vyzerajú staršie. Ich pokožka je bledá, pod očami majú tmavé kruhy a celkový vzhľad dopĺňa strhaný výraz tváre, sklopená hlava a zhrbený chrbát. Sťažujú sa na bolesti chrbta, tlak na hrudi, časté bolesti hlavy a tráviace problémy. Ruka v ruke so stresom sa tak výrazne zhoršuje aj celkový zdravotný stav.

Obmedzte cigarety a alkohol

Fajčenie a nadmerné požívanie alkoholu ešte pre nikoho neurobili dobrú službu. Fajčiari všeobecne vyzerajú na svoj vek staršie - oberajú totiž bunky svojho tela o potrebný kyslík. Majú hlboké vrásky okolo úst, na čele a dvakrát vyššiu náchylnosť na zlé zuby. Nehovoriac o tom, aké škody zanecháva fajčenie na ich dýchacích cestách a pľúcach. Alkohol pôsobí ako diuretikum a telo oberá o vodu a vysušuje pokožku. Spomaľuje sa činnosť pečene, čo vedie k hromadeniu toxínov v tele, zvýšenej únave a čoraz horšej výkonnosti.


Darí sa vám vyzerať mladšie? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (3)

  • Ganymedes 20.07.2019, 13:49

    Ako nadpis hovorí "Skoncujte s týmito zlozvykmi:" - Jedzte viac surovej stravy - Hýbte sa - Chráňte svoju pokožku - Doprajte si dosť spánku - Myslite pozitívne - Vyhýbajte sa stresu - Obmedzte cigarety a alkohol

  • adamko 05.07.2019, 14:10

    Už som sa zľakol že medzi zlozvyky ste uviedli pravidelnú šťavnatú súlož.

  • fero 05.07.2019, 06:03

    Všetko toto dodržiavame (aj s manželkou) a napriek tomu roky bežia a starneme. Keď sa porovnávame s vrstovníkmi vyzeráme mladší ( najmä manželka ). Podstatné ale nie je ako človek vyzerá ale ako sa cíti. V porovnaní spred 20 rokov som pomalý, najradšej mám keď nemusím nič riešiť, nič vybavovať nič zariaďovať. Všetko je pre mňa problém, starosť. Jednoducho už nemám paru. Pred pár rokmi mi moja vtedy malá vnučka povedala : ,,Dedko už máš staré mäso aj kosti" a v tom je pes zakopaný.

1

Pridať komentár